سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد

گام بلند سمنانی ها برای تبدیل شدن به قطب توریسم درمانی کشور

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد

برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه 29 بهمن ماه با حضور نمایندگان مردم استان سمنان در خانه ملت از شبکه «شما» پخش شد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب 29 بهمن ماه با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان سمنان در مجلس شورای اسلامی به صورت زنده روی آنتن رفت.
ابتدا گزارشی از برنامه گذشته روی آنتن رفت و سپس خبرهای مهم هفته پیش رو و لوایح و طرح‌هایی که در خانه ملت مورد بررسی قرار می‌گیرند عنوان شدند.
غلامرضان کاتب نماینده مردم گرمسار در خانه ملت وعضوکمیسیون فرهنگی ورئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس و احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدی‌ شهروسرخه وعضوکمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی مهمانان این برنامه بودند.
کاتب در ابتدای این گفت‌وگو به کلیات لایحه بودجه سال آینده کشور اشاره کرد و گفت: من در این زمینه به عنوان مخالف صحبت کردم و همین دیدگاه را دارم؛ بودجه ریزی ما مبنای عملیاتی ندارد و با وجود همه تمهیدات، هنوز این رویکرد در کشور اجرایی نشده است.
وی افزود: فراتر از همه اینها آنچه در مورد لایحه بودجه می‌توان گفت اینکه از سال 1392 تاکنون، بودجه جاری کشور سالانه حدود 30 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و انتظار این بود که در شرایط تنگنای صادرات نفت و محدودیت سخت درآمدها، این افزایش هزینه‌های جاری بسیار کمتر باشد زیرا این روند در سایر کشورها هم متداول است ولی در کشور ما این کار صورت نمی‌گیرد.
وی افزود: در این شرایط باید هزینه‌های دولت را کاهش داد نه اینکه درآمدهای نداشته را روی کاغذ آورد همچنین باید راهکارهای جدید درآمدزایی ایجاد کرد؛ با این حال در لایحه بودجه 98 بیش از 54 هزار میلیارد تومان به هزینه‌های جاری اختصاص داده شده که سرسام‌آور است و حتی در کمیسیون تلفیق هم مخالفانی داشت هر چند لایحه بودجه به دلایلی در این کمیسیون و در صحن علنی رأی آورد.
کاتب با بیان اینکه امیدواریم شرایط کنونی را سپری کنیم خاطرنشان کرد: نیازمند جراحی اساسی در هزینه‌های جاری مملکت هستیم وگرنه بحرانی جدی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.
نماینده مردم گرمسار در خانه ملت ادامه داد: بزرگ‌ترین ظرفیتی که امروز در استان سمنان وجود دارد و نهادینه هم شده است، توسعه آموزش عالی است.
مهاجرت معکوس از شهر به روستا در برخی نقاط سمنان جریان دارد
وی گفت: در کشور میانگین جمعیت دانشجویی به ازای هر 18 نفر یک دانشجوست ولی در سمنان به ازای هر 6 نفر یک دانشجو مشغول تحصیل است؛ این مسئله نشان‌دهنده حضور جوانان فرهیخته، نخبه و اندیشمند در سمنان است.
کاتب با بیان اینکه از این ظرفیت نخبگانی در سطح کشور استفاده می‌شود خاطرنشان کرد: البته باید گفت هنوز از این پتانسیل به طور کامل برای توسعه سمنان بهره نبرده‌ایم.
عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلیمجلس با اشاره به کاهش جمعیت روستایی سمنان طی 4 دهه گذشته عنوان کرد: این امر به معنای کاهش نیروی انسانی مولد است البته از سال گذشته بر اساس اجازه‌ای که از رهبر معظم انقلاب گرفتیم موفق شدیم مجوز برداشت یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارضی را کسب کنیم که تاکنون 85 درصد آن تخصیص یافته است، از این بودجه برای توسعه روستاها استفاده می‌شود و سمنان هم جزو استان‌های پنجم یا ششم برای جذب این اعتبار است.
وی با تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان روستایی به منظور جلوگیری از مهاجرت به شهرها گفت: در برخی مناطق استان سمنان، مهاجرت از شهرها به روستاها رواج یافته و تحولی اساسی در این زمینه شکل گرفته است ولی نیازمند عزمی ملی و جدی برای این منظور هستیم.
نماینده مردم گرمسار در خانه ملت با اشاره به صنعت توریسم درمانی عنوان کرد: غارهای نمکی که در دیگر کشورها مورد توجه قرار گرفته‌اند در سمنان هم وجود دارند و می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند؛ سرمایه‌گذاری برای توریستی کردن دو غار نمکی در اطراف گرمسار صورت گرفته و امیدواریم این روند توسعه یابد.
وی ادامه داد: در منطقه مهدی‌شهر هم چشمه‌های آب گرم وجود دارند که می‌توانند در زمینه توریسم درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.
عدم ثبات مهمترین دلیل عملیاتی نشدن نظام بودجه‌ریزی کشور است

احمد همتی دیگر مهمان برنامه «سروستان» هم در این گفت وگو اظهار کرد: نکته‌ای که شاید کمتر در سطح کشور به آن توجه شده باشد این است که چرا نظام بودجه‌ریزی ما عملیاتی نیست در حالیکه تاکید نمایندگان مجلس بر همین زمینه است، باید گفت نه تنها در این بخش نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم بلکه در دیگر حوزه‌ها هم به شیوه کنونی نخواهیم توانست.

وی افزود: دهه‌های متمادی است که ثبات اقتصادی در کشور وجود ندارد و بر این اساس برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی درستی هم نخواهیم داشت.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در خانه ملت با بیان اینکه ثبات اقتصادی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به صورت نسبی، پیش‌زمینه عملیاتی شدن نظام بودجه‌ریزی است گفت: تا زمانی که ثبات به وجود نیاید مانند دونده‌ای خواهیم بود که روی تردمیل می‌دویم.

وی ادامه داد: درون‌زا بودن پایه و اساس سیاست‌های نظام اقتصاد مقاومتی است که از سوی رهبر معظم انقلاب هم مورد تاکید قرار گرفته است؛ برون‌نگر بودن به این معناست که باید با دیگر کشورها ارتباط داشته باشیم به جز دو کشور یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی که البته در مورد آمریکا فقط لوازم مصرفی را نباید وارد کنیم ولی حقیقت امر این است که چنین ارتباطی نداریم همچنین دانش‌بنیان بودن و مردم محوری و عدالت‌محوری هم از دیگر لازمه‌های ثبات اقتصادی هستند که تاکنون محقق نشده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ظرفیت دانشگاه‌های سمنان را مورد توجه قرار داد و گفت: دو پارک علم و فناوری هم در این استان مشغول فعالیت هستند و ایده‌های خلاقانه خوبی را به مرحله اجرایی رسانده‌اند.

وی افزود: دو هزار واحد صنعتی از جمله دو کارخانه بزرگ داروسازی در سمنان فعالیت می‌کنند که بخش عمده‌ای از نیروی انسانی در این واحدها مشغول بکار هستند؛ خودروسازی سمنان هم اخیرا فعال شده و همچنین 85 درصد اتوبوس‌های مورد نیاز کشور در سمنان تولید می‌شوند.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در خانه ملت با اشاره به تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی تصریح کرد: اگر این تحریم‌ها نبودند، صنعت سمنان جهش بیشتری می‌داشت البته با وجود همه محدودیت‌ها، صنعت مینی‌بوس‌سازی هم راه‌اندازی شده و سیستم تهویه اتوبوس‌هایی ایرانی هم در سمنان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی هم حدود 16 هزار هکتار از اراضی استان به شیوه صنعتی آبیاری می‌شوند و باید گفت سمنان در زمینه بهره‌وری آب، جزو استان‌های سرآمد به شمار می‌رود.

همتی به صنعت توریسم در سمنان اشاره کرد و گفت: طی چند سال اخیر گردشگری در این استان رشد خوبی داشته و اسکان مسافران با افزایش دو یا سه برابری روبرو بوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اقدامات گسترده‌ای برای توسعه صنعت توریسم در سمنان صورت گرفته و ظرفیت‌های مهم گردشگری در حال شناسایی و احیا هستند.

وی با بیان اینکه گردشگری کویری یکی از اولویت‌های توسعه توریسم در سمنان به شمار می‌رود گفت: آثار تاریخی متعددی هم در این استان وجود دارد که جزو ظرفیت‌های مهم به شمار می‌روند البته بحث توریسم درمانی هم مطرح است و گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده است چرا که مراکز درمانی و پزشکان خوبی در سمنان حضور دارند.

گفتنی است اجرای این سری از برنامه «سروستان» را ناصر خیرخواه بر عهده دارد، برنامه‌ای که دوشنبه‌ها حوالی ساعت 18 به صورت زنده از شبکه «شما» و شبکه استانی که نمایندگان مردم آنجا مهمان برنامه هستند پخش خواهد شد.

شناسنه @sarvestanirib در شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک 30000909 برای پل ارتباطی میان مخاطبان و دست‌اندرکاران این برنامه در نظر گرفته شده است.