جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

در ویژه برنامه «سروستان» عنوان شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در ویژه برنامه «سروستان» عنوان شد

استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان مهمترین دغدغه دولت و مجلس

در ویژه برنامه «سروستان» عنوان شد


ویژه برنامه تلویزیونی «سروستان»، دوشنبه 6 اسفند ماه با حضور دو نفر از بانوان نماینده در خانه ملت از شبکه «شما» پخش شد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، ویژه برنامه تلویزیونی «سروستان» به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا(س) و روز مادر و گرامیداشت مقام زن، دوشنبه شب 6 اسفند ماه با حضور دو نفر بانوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به صورت زنده روی آنتن رفت.
ابتدا گزارشی از برنامه گذشته روی آنتن رفت و سپس خبرهای مهم هفته پیش رو و لوایح و طرح‌هایی که در خانه ملت مورد بررسی قرار می‌گیرند عنوان شدند؛ همچنین مروری بر تعداد و تاثیرگذاری بانوان نماینده مجلس در ادوار مختلف هم صورت گرفت.
زهرا سعیدی مبارکه نماینده مردم مبارکه و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و فریده اولاد قباد رئیس فراکسیون زنان و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، مهمانان این برنامه هستند.
فریده اولاد قبا در ابتدای این گفت‌وگو با اشاره به جایگاه مهم زنان در نقش‌های خانوادگی و اجتماعی اظهار کرد: این جایگاه در ایران نسبت به دوران پیش از انقلاب بسیار متفاوت است و جمهوری اسلامی در حوزه زنان از منظر مشارکت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی دستاوردهای مهمی داشته است چنانکه می‌بینیم بانوان موفقی در زمینه‌های مختلف طی چهار دهه گذشته در سطح ملی و بین‌المللی درخشیده‌اند.
وی افزود: زنان ایرانی ضمن ایفای نقش خود در زمینه‌های مادری و همسری، سهم عمده‌ای در پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و سایر عرصه‌ها داشته‌اند.
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی دوران دفاع مقدس 7 هزار نفر شهیده و 5 هزار نفر زن جانباز داشته‌ایم گفت: در حوزه آموزش هم شاهد ورود جدی زنان هستیم به طوری که 35 درصد زنان ایرانی قبل از انقلاب باسواد بودند ولی این رقم در حال حاضر به بالای 90 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: باید دید این رشد اجتماعی در چه بستری رخ داده است، انقلاب اسلامی توانست با وجود همه مشکلات از جمله هشت سال جنگ تحمیلی و تحریم‌های مختلف، زمینه رشد و شکوفایی بانوان را فراهم کند.
اولاد قبا با اشاره به آمار 1.3 کرسی تدریس در دانشگاه در دوران پیش از انقلاب برای بانوان ایرانی عنوان کرد: در حال حاضر این رقم به بالای 24 درصد رسیده است همچنین قبل از انقلاب 6 درصد دختران و زنان به دانشگاه می‌رفتند ولی امروزه حدود نیمی از دانشجویان ایران را بانوان تشکیل می‌دهند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در خانه ملت در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: طرح «مدرسه مروج سلامت» با هدف پیشگیری از رفتارهای پرخطری که دانش‌آموزان را تهدید می‌کنند اجرایی شده است؛ این طرح در راستای تحولات بنیادین در نظام آموزش و پرورش تدوین شده که یکی از مطالبات جدی رهبری معظم انقلاب هم هست.
وی افزود: زیرنظام‌های سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش با هدف تامین نیروی انسانی مورد نیاز و منابع مالی در مجلس به تصویب رسیده‌اند همچنین بند خرید خدمات آموزشی هم در این طرح دیده شده است.
اولاد قبا با بیان اینکه نگاه دولت این است که 10 درصد تامین نیروی آموزش و پرورش از طریق بند خرید خدمات باشد گفت: این بند توسط مجلس تصویب نشد.
رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور اداری و استخدامی مکلف شده‌اند که نیروهای مورد نیاز این وزارت‌خانه از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تامین شود همچنین عدالت جنسیتی مطابق با نیازهای مدارس محقق شود.
وی با اشاره به لزوم توجه ویژه به استان‌های کمتربرخوردار در زمینه عدالت آموزشی عنوان کرد: 100 هزار دانش‌آموز در سیستان و بلوچستان و 24 هزار نفر در استان گلستان از تحصیل باز مانده‌اند بنابراین سعی کردیم صدای آنها را به مسئولان برسانیم.
اولاد قبا با بیان اینکه از همه همکاران نماینده در مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنیم که به دغدغه‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات توجه ویژه‌ای داشته‌اند گفت: نمایندگان به همه طرح‌هایی که در راستای تامین نیازهای آموزشی و پرورشی ارائه شده‌اند رأی مثبت داده‌اند البته در قالب قانون جذب نیروی انسانی در کنار تامین نیروی مورد نیاز از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، مقرر شده فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها که علاقمند به دبیری در مدارس هستند، بتوانند پس از گذراندن دوره‌های چند ماهه در دانشگاه فرهنگیان، جذب وزارت آموزش و پرورش شوند.

لزوم توجه به سهم اجتماعی زنان با تکیه بر نقش محوری آنها در نهاد خانواده سعیدی هم در این گفت‌وگو با اشاره به لزوم توجه بیشتر به نهاد خانواده عنوان کرد: اگر بتوانیم آموزش و ارج‌گذاری به این نهاد مقدس را بیشتر و بهتر فارغ از جنسیت بلکه بر اساس شایسته‌سالاری در مسیر صحیح قرار دهیم، بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.
وی افزود: استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که باید با جدیت مورد توجه قرار بگیرد.
نماینده مردم مبارکه در خانه ملت با بیان اینکه در دنیای امروز، زنان و مردان در کنار هم به موفقیت می‌اندیشند خاطرنشان کرد: در سیاست‌های کلی و برنامه‌های توسعه ایران، استیفای حقوق شرعی و قانون زنان دیده شده است ولی باید دید در مقام عمل چه کار خواهیم کرد.
وی ادامه داد: زنان ایرانی باید ببینند در جایگاهی که قرار دارند از جمله نهاد خانواده، چگونه می‌توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند.
سعیدی با اشاره به لزوم پایبندی معقول به فرهنگ و سنن اسلامی – ایرانی برای تحقق حقوق زنان گفت: لازم است نگاه و رویکردهای موجود را تغییر دهیم و این مسئله مختص مردان نیست بلکه زنان هم باید این تغییر رویکرد را داشته باشند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این گفت‌وگو به جنگ اقتصادی موجود اشاره کرد و افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از مشکلات عدیده جامعه تولید و صنعت کشور محسوب می‌شود؛ 27 صدم درصد از این مالیات برای توسعه ورزش همگانی در نظر گرفته شده که شامل جامعه بانوان و جوانان می‌شود، در لایحه ارزش افزوده حکم دائمی شدن این قانون در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: 2300 میلیارد تومان در بودجه سال جاری برای کمک به زنان بی سرپرست یا بدسرپرست در نظر گرفته شده بود و بر این اساس بسیاری از افراد زیر پوشش قرار گرفتند همچنین مصوبه دیگری مبنی بر اختصاص 20 درصد حداقل حقوق اداره کار برای زنان زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی وجود داشت زیرا دریافتی آنها با توجه به شرایط اقتصادی کشور بسیار کم بود.
سعیدی مبارکه با بیان اینکه در کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه 98 مبحث کاهش فقر مطلق مورد توجه قرار گرفته است گفت: رقمی معادل 8400 میلیارد تومان برای بحث بیمه و سایر کمک‌ها در این زمینه در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم مبارکه در خانه ملت خاطرنشان کرد: در کمیسیون اقتصادی مجلس طرح‌های بسیاری در مورد افزایش درآمدهای مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند ولی تعداد مخالفان در کشور بسیار زیاد است.
گفتنی است اجرای این سری از برنامه «سروستان» را ناصر خیرخواه بر عهده دارد، برنامه‌ای که دوشنبه‌ها حوالی ساعت 18 به صورت زنده از شبکه «شما» و شبکه استانی که نمایندگان مردم آنجا مهمان برنامه هستند پخش خواهد شد.
شناسنه @sarvestanirib در شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک 30000909 برای پل ارتباطی میان مخاطبان و دست‌اندرکاران این برنامه در نظر گرفته شده است.