سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

در کارگاه فنون و شگردهای فیلمنامه نویسی و پویانمایی عنوان شد؛ - صفحه محتوایی خبر

 

 

در کارگاه فنون و شگردهای فیلمنامه نویسی و پویانمایی عنوان شد؛

حمیدرضا حافظی: ساختار ستون فقرات و شخصیت قلب داستان در انیمیشن است

در کارگاه فنون و شگردهای فیلمنامه نویسی و پویانمایی عنوان شد؛

حمیدرضا حافظی مدرس انیمیشن در کارگاه فنون و شگردهای فیلمنامه نویسی و پویانمایی دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی تلویزیونی با اشاره به مهم ترین عناصر فیلمنامه در آثار انیمیشن عنوان کرد: شخصيت، ساختار و مضمون سه عنصر اصلي فيلمنامه هستند و ساختار، ستون فقرات و شخصيت، قلب داستان است .

به گزارش ستاد خبری دومين جشنواره ملي پويانمايي و برنامه هاي عروسكي تلويزيوني ايران، كارگاه فنون و شگردهاي فيلم نامه نويسي و پويانمايي با حضور حميدرضا حافظي صبح امروز(چهارشنبه 19 تیر) در محل برگزاری این رویداد در کرمانشاه در جریان بود

حافظی در ابتدا درباره درون مايه و مضمون فيلمنامه گفت: درون مايه يا مضمون و مباحثه اخلاقي در واقع معنا و انديشه فيلمنامه ها را مطرح مي كند كه در واقع مغز و متن فيلمنامه محسوب مي شود. شخصيت، ساختار و مضمون سه عنصر اصلي فيلمنامه هستند و ساختار، ستون فقرات و شخصيت، قلب داستان است .

وي افزود: مضمون همانند مغز، فرماندار فيلمنامه است. مضمون در فرآيند نگارش، به تدريج پرورش يافته و به مرحله پختگی و ثبت مي رسد. اين در حالي است بيشتر مضمون ها، نگاهي اخلاقي به موضوعات دارند

حافظي با اشاره بر ضرورت پرهیز از شعارگویی در آثار انیمیشن خاطر نشان كرد: مضمون هايي كه درون مايه غني و قابل توجهی ندارند، غالبا به شعار نزديك مي شوند. بنابراين براي جلوگيري از اين معضل بايد به شخصيت ، روايت و داستان، تصوير، ساختار، گفت و گو و استعاره در فيلمنامه توجه شود.

وي عنوان كرد: عمده تاثير فيلم ها از طريق وجه عاطفي و احساسي صورت مي گيرد كه در اين فرآيند مضامين در واكنش كاراكترها به مخاطب منتقل مي شود. با مضمون هاي كلي مي توان هزاران فيلم ساخت و در نهايت به يك مضمون مشترك رسيد.

در ادامه اين كارگاه فيلم كوتاه انیمیشن «اختاپوس» نمايش داده و تحلیل و بررسی شد.

اين مدرس پويانمايي آثار خوب و استاندارد را آثاری دارای مضامین متنوع و متعدد معرفي كرد كه در طي آن موسيقي هم  به انتقال مضمون و داستان اصلي شان بسيار كمك مي كند

وي همچنین درباره اهمیت شخصیت در میان عناصر هفت گانه و بنیادین آثار انیمیشن ادامه داد: شخصيت اولين عنصر از ميان هفت عناصر بنيادي است كه در طي كار بايد به خوبي نشان داده شود.

دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی تلویزیونی ایران 18 تا 20 تیر ماه در کرمانشاه برگزار شد.