جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

در کبوتر با کبوتر، فقر نقطه پیوند سه خانواده می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

در کبوتر با کبوتر، فقر نقطه پیوند سه خانواده می شود

 تله فیلم کبوتر با کبوتر به تهیه کنندگی و کارگردانی علی خزاعی فر در صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی تهیه و تولید می شود.

خزاعی فر در گفتگو خبرنگار ما گفت: این تله فیلم به موضوع فقر و مشکلات ناشی از آن می پردازد. به همین جهت برای اینکه تلخی فیلم را تا حدی تعدیل کنیم، سعی کردیم تا حدامکان عنصر شوخی را در فیلم وارد کنیم تا فیلم در نهایت به عنوان فیلمی مفرح و ارزش گرا در ایام عید قابل پخش باشد.

وی افزود: نگاه ما به مساله فقر نگاه تلخی نیست و اساسا شاید بتوان گفت فیلم بیش از آنکه درباره فقر باشد درباره ایمان و احسان آدم های فقیر است. دیدگاه ما درباره فقر دیدگاهی ارزشگرایانه است. آدم فقیر محکوم به بی ایمانی نیست. ایمان و احسان چنین آدمی بسیار شکوهمند است. هدف فیلم این است که چنین شکوه دلگرم کننده ای را به تصویر بکشد.

وی با بیان اینکه تله فیلم کبوتر با کبوتر چنانکه از عنوان آن برمی آید فیلمی اجتماعی است اظهار داشت: آدم های این فیلم به لایه های مختلف اجتماعی تعلق دارند، از پایین ترین تا بالاترین لایه. اما تعلق داشتن به این لایه ها امری جبری نیست زیرا هر فرد بیش از آنکه به طبقه ای تعلق داشته باشد انسان است و به جامعه انسانیت تعلق دارد.

وی با اشاره به بخش هایی از داستان این تله فیلم گفت: سعید پسر گچکاری است که به تازگی با دختر مورد علاقه اش ازدواج کرده اما به دلیل فقر خودش و همسرش؛ جهاز خواهرش را برمیدارد و به خانه خود می آورد. خواهرش در صدد شکایت از او بر می اید اما وقتی برای شکایت به مغازه قاسم در نزدیک دادگاه می رود که فرم شکایت بگیرد با قاسم آشنا می شود و تصمیم میگیرد با او ازدواج کند اما او جهاز ندارد و قاسم هم به طبقه ای بالاتر از او تعلق دارد. یکی دیگر از شخصیت های داستان زنی 65 ساله است به نام خانم احتشام که زنی کتابخوان است. همسر خانم احتشام فوت کرده و او با مستمری شوهرش تنها در خانه بزرگی که اینک مخروبه شده و یادگار شوهرش است زندگی میکند. مادر سعید هفته ای یکبار برای نظافت به خانه خانم احتشام می آید. فیلم در واقع سه داستان جداگانه را دنبال میکند، داستان خانم احتشام؛ داستان سعید و همسر فقیرش و داستان قاسم و خواهر سعید. آدمهای این سه داستان در پایان به نحو دلنشینی به یکدیگر مرتبط می شوند.

 alt
alt 
خزاعی فر تصریح کرد: یکی از دشواری های ما در ساختن این فیلم یافتن لوکیشن های متعدد آن بود. این لوکیشن ها از این جهت اهمیت داشت که قرار بود بیانگر وضعیت اجتماعی افراد داستان باشد. در مجموع فیلم در هفت خانه متفاوت فیلمبرداری شد و این خانه ها همگی واقعی بودند و بسیار نزدیک به خانه هایی که آدمهای فیلم در آن زندگی میکردند.

وی با بیان اینکه پیش تولید این تله فیلم یک ماه و نیم طول کشیده است بیان داشت: کار فیلمبرداری فیلم هم اکنون به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه این تله فیلم در حال حاضر مراحل تدوین، صذاگذاری و موسیقی را پشت سر می گذارد اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری تله فیلم کبوتر با کبوتر آماده نمایش خواهد شد.
خزاعی فر که پیش از این تله فیلم کویر را ساخته بود عنوان کرد: در این فیلم هدف ما این بود که سطح انتظارات مردم از تله فیلم را ارتقا بدهیم و از طرف دیگر استاندارد بالاتری برای فیلم سازی در مشهد ایجاد کنیم. با توجه به این هدف سعی کردیم کیفیت تصاویر را به کیفیت تصاویر فیلم های سینمایی نزدیک کنیم چون اطمینان داریم که حتی بیننده عادی تفاوت میان تصویرهای معمولی و تصویرهای با کیفیت را بخوبی درک می کند و این تفاوت در لذتی که تماشاگر از فیلم می برد تاثیر میگذارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه میخواستیم به فیلم هویت مکانی بدهیم؛ سعی کردیم تا حد امکان از عناصر مشهدی در آن بهره ببریم. از جمله این عناصر مشهدی لهجه مشهدی و تعبیرات مشهدی است. علاوه بر آن، سعی کردیم تا حد امکان از هنرپیشه های مشهدی نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در این فیلم حسین طاهری (پدر قاسم) و کیوان صباغ (قاسم) و سعید ولیزاده (سعید) و خانمها مرجان علوی (زن برادر قاسم)، ندا کوهی (همسر سعید) و سه قلعه گی (مادر سعید) ایفای نقش میکنند.

وی اظهار داشت: در این تله فیلم دو هنرپیشه مهمان حضور دارند. یکی خانم الهه شه پرست (خواهر سعید) و دیگری پروانه معصومی که نقش خانم احتشام را بر عهده دارند.

فیلم با دوربین اف تری فیلمبرداری شده است. مدیر فیلمبرداری اقای داوود رحمانی است که کار خوب او را قبلا در فیلمهای کویر و خیابون ارگ دیده ایم. صدابردار فیلم اقای ابراهیم ایرج زاد است. دیگر عوامل فیلم عبارتند از:

نویسنده: علی خزاعی فر / دستیار کارگردان: محمد رضا امیری / برنامه ریز: فرزاد فضلی / ناظر کیفی: حسین صفار / عکاس: ساناز بازیان / صحنه و لباس: مجید بندار مقدم/ گریم: محمد قلی نژاد/ منشی صحنه: ملیحه کوروش زاده / مجری طرح: محمد رضا فرهادی نیا / مدیر تولید: ابراهیم الهیاری / مدیر تدارکات: حامد تهرانی