جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

در گفتگو با برخی از هنرمندان مطرح شد؛ هنرمندان بومی نیاز به حمایت دارند - صفحه محتوايي گزارش

 

 

گزارش

در گفتگو با برخی از هنرمندان مطرح شد؛ هنرمندان بومی نیاز به حمایت دارند

در گفتگو با برخی از هنرمندان مطرح شد؛ هنرمندان بومی نیاز به حمایت دارند


در گفتگو با برخی از هنرمندان مطرح شد؛ هنرمندان بومی نیاز به حمایت دارند

 

تولیدات مراکز استان ها در دور جدید روند رو به رشدی دارد و می توان گفت امیدبخش است. از سال گذشته تا کنون بر تعداد آثار حاضر در جشنواره افزوده شده و این نشان دهنده توجه و رقابت جدی بین مراکز و برنامه سازان در استان ها است. ضمن اینکه هنرمندان و برنامه سازان استانی زیر ذره بین هستند و کیفیت آثارشان به استانداردهای برنامه سازی بسیار نزدیک تر شده است. بدون شک بسیاری از آثار مراکز استان ها قابل رقابت با تولیدات سراسری هستند و حتی بسیاری از آنها توانسته اند در جشنواره های بین المللی رتبه های برتر را از آن خود کنند. در گزارش پیش رو با برخی از هنرمندان تولیدات برنامه سازان استانی و همچنین تاثیرگذاری جشنواره استان ها را مورد بررسی قرار دادیم.

 

جشنواره استان ها باعث رقابت میان هنرمندان استانی می شود

ثریا قاسمی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها: در سفرهایی که به شهرستان های مختلف داشتم با جوانانی برخورد کردم که بسیار خلاق بودند. به نظرم برنامه سازان مراکز ایده های خوبی دارند به شرط آنکه مورد حمایت قرار بگیرند. گه گاه که برای شرکت در مراسم‌هایی که از من دعوت شده است، سعی کردم تجربیات را منتقل کنم و با آنها گفتگو کنم. دوستان هم نظرات شان را می گفتند. باید درباره بازیگری در شهرستان ها فرهنگ سازی کرد.

این هنرمند ملی در ارزیابی آثار مراکز استان ها گفت: گه گاه جرقه‌های عجیب و غریبی در برنامه سازان مراکز استان ها دیده می‌شود که آدم را  متحیر می‌کند. برگزاری این جشنواره در رقابت میان برنامه سازان مراکز موثر است و برنامه سازان می توانند کسب تجربه کنند و این جشنواره گام بزرگی برای برنامه سازان است تا بتوانند خلاقیت های خود را رشد دهند.

قاسمی در پایان خاطر نشان ساخت: هر زمان که کاری در مراکز استان ها به من پیشنهاد شود، اگر فرصت آن را داشته باشم، می‌پذیرم.

 

جشنواره استان ها حامی هنرمندان استانی است

محمود پاک‌نیت در گفتگو با ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان ها با اشاره به اینکه چنین جشنواره ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: برنامه سازان در شهرستان ها افراد توانمندی هستند و کافی است امکانات خوبی در اختیارشان بگذاریم، ما جوان های فعالی در شهرستان ها داریم که فقط حمایت می‌خواهند و به نظرم جشنواره حامی خوبی برای حمایت از جوان های برنامه ساز است.

وی با اشاره به اینکه در یکی از سال‌های برگزاری جشنواره تولیدات مراکز حضور داشته است، گفت: من از نزدیک شاهد بودم که چقدر این رویداد فرهنگی در بالا بردن کیفیت و ارتقاء سطح کیفی تولیدات استانی مفید و موثر بود. وقتی برنامه‌سازان استانی با هم رقابت می‌کنند قطعا تلاش می‌کنند سال آینده آثار بهتری را به جشنواره ارائه دهند.

پاک نیت ادامه داد: از طرفی وقتی برنامه‌سازان و مدیران شبکه‌های استانی دور هم جمع می‌شوند، هم‌اندیشی و تبادل نظر اتفاق می‌افتد و این هم اقدام موثری است که باعث ذوق و خوش و خروش بین برنامه‌سازان می‌شود.

این بازیگر تصریح کرد: وقتی جشنواره برگزار می‌شود صداوسیمای مرکز هر استان به نقاط ضعف و قوت کارش پی می‌برد و درصدد رفع نقاط ضعف برمی‌آید تا سال‌های آینده بهتر در جشنواره ظاهر شود و نقاط قوتش را هم پرورش می‌دهد.

 

جشنواره استان ها موجب رشد و تعالی برنامه ها می شود

جواد افشار کارگردان سریال های تلویزیونی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره گفت: جشنواره‌هایی مانند جشنواره مراکز استان‌ها موجب رشد و تعالی برنامه‌ها در حوزه‌های مستند نیز می‌شود که همه به نفع مدیران و هنرمندان خواهد بود و به گونه‌ای می‌تواند پاسخگوی سلایق مخاطبان باشد و چقدر خوب است که در چنین جشنواره‌هایی به کارهای هنرمندان شهرستانی توجه می‌شود و کارهای آنها ارزشمند شمرده می‌شود.

وی با اشاره به توانمندی کارگردانان و بازیگران و هنرمندان شهرستانی افزود: در مورد همکاری با بازیگران شهرستانی هم به عنوان یک کارگردان باید بگویم که بسیار اتفاق خوبی است. من برای ساخت سریال «کیمیا» از بازیگران جنوبی بهره گرفتم که بسیار بازیگران با استعدادی بودند و خوشحالم که با آنها کار کردم. باور کنید بعضی از این‌ها ظرفیت‌های بالایی داشتند و خوشحالم که توانستم در این سریال از آنها کمک بگیرم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال امیدوارم در جشنواره بیستم نیز اتفاقات خوشایندی بیفتد و از این به بعد شاهد کارهای مفید‌تر و سازنده‌تری در شبکه‌های استانی‌مان باشیم.

 

امروز هر فرهنگی برای خود یک تلویزیون دارد

احسان عبدی پور کارگردان سینما و تلویزیون با ابراز خوشحالی از همکاری طولانی مدت خود با تلویزیون، کار کردن در مراکز استان ها را دارای مزیت های مناسبی خواند و گفت: تولید فیلم های من همیشه برای مرکز بوشهر بوده و این کار برای من رویای است.

وی دوری از استرس و مشکلات جانبی را از مزیت های کار برای تلویزیون در استان ها بیان کرد و افزود: سینمایی که من در آن کار می کنم می طلبد تا در تلویزیون فعالیت داشته باشم زیرا دغدغه بازگشت سرمایه وجود ندارد.

عبدی پور با اشاره به نقش جشنواره ها در ارتقاء جایگاه تولیدات هنری گفت: امروز جهت دهی سینما و تلویزون در نیا با جشنواره ها است، ضمن اینکه جشنواره ها با ذات سینما هیچ منافاتی ندارد.

 

هنرمندان استانی نیاز به حمایت جدی دارند

این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با بیان اینکه لازم است جشنواره تولیدات مراکز استانی تداوم داشته باشد تا استعدادهای ناشناخته کشف شوند گفت: در تولیدات مراکز استانی آثار خوبی ساخته می‌شود که نیاز به حمایت دارد.

پروانه معصومی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان و نیروهای توانمند حاضر در استان‌ها اظهار کرد: فعالیت‌های خوبی را در مراکز استانی رسانه ملی شاهد هستیم که می‌توانند در سطح ملی حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند.

وی افزود: طی جلسه‌ای که با مدیران صدا و سیما هم داشتم این نکته را یادآور شدم که استان‌ها با کمبود بودجه برای بکارگیری نیروهای حرفه‌ای روبرو هستند در حالیکه می‌توان با حمایت‌های بیشتر و فعال کردن ظرفیت‌هایی همچون جذب مشارکت، توانمندی مراکز را ارتقا داد.

وی ادامه داد: جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما نقش مهمی در معرفی و تشویق فیلمسازان جوان و استعدادهای حاضر در اقصی نقاط ایران دارد و لازم است با برنامه‌ریزی بهتر، هر سال با گستردگی بیشتر برگزار شود.

معصومی خاطرنشان کرد: از نظر بازیگری و به خصوص کارگردانی، استعدادی بسیار خوبی در استان‌ها دیده می‌شوند که جشنواره در جذب و پرورش آنها سهم بسزایی خواهد داشت.

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون خاطر نشان کرد: جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما نقش مهمی در معرفی و تشویق فیلمسازان جوان و استعدادهای حاضر در اقصی نقاط ایران دارد