رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۸

دكتر دارابي: آثار پاك و ديني در سپهر نظام توليد رسانه ملي قرار دارند - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

دكتر دارابي: آثار پاك و ديني در سپهر نظام توليد رسانه ملي قرار دارند

دكتر دارابي: آثار پاك و ديني در سپهر نظام توليد رسانه ملي قرار دارند

 

معاون امور استان‌هاي صدا و سيما گفت: توليدات پاك، اخلاق‌گرا، آموزنده، ديني و فرهنگي در سپهر نظام توليد و ساخت رسانه ملي است و اين مهم گامي براي صيانت و پاسداشت از فرهنگ ملي و حمايت از توليدات داخلي خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي معاونت امور استان ها ، اولين جشنواره پويانمايي تلويزيوني ايران كه 15 تا 17 ارديبهشت ماه امسال در همدان و با هدف توجه به آثار پويانمايي ساخته شده در كشور و تشويق انيميشن سازان و حمايت از آنها برگزار شده بود، با برگزاري مراسم اختتاميه رسما به كار خود پايان داد.

دكتر علي دارابي در آيين اختتاميه نخستين جشنواره ملي پويانمايي تلويزيوني ايران كه در سالن استانداري همدان برگزار شد با اشاره به قديمي ترين نقش پويانمايي كه در آثار برجاي مانده از شهر سوخته به دست آمده اين هنر را ساخته و پرداخته ذهن خلاق ايرانيان ارزيابي كرد و گفت: كاوش‌هاي باستان‌شناسي و آثار برجاي مانده از ظرف سفالي در شهر سوخته استان سيستان و بلوچستان كه متعلق به عصر برنز با قدمتي بيش از پنج هزار و دويست سال است، حاكي از پيشتازي ايرانيان در هنر پويانمايي است و اروپائيان در قرن بيستم ميلادي اين هنر را رشد دادند.

دارابي با بيان اينكه امروزه پويانمايي هم هنر است ، هم صنعت‌ است و درآمدساز و اشتغال‌زا و هم فرهنگساز ،گفت: اگر چه مخاطبان اصلي پويانمايي كودكان و نوجوانان هستند اما بي ترديد بزرگسالان را هم اين هنر شيفته خود ساخته است. معاون امور استان‌هاي رسانه ملي عنوان كرد: پويانمايي در نظم‌پذيري، جامعه‌پذيري سياسي و تربيت اجتماعي كودكان و نوجوانان نقشي بي بديل دارد و فراتر از آن در عرصه جنگ نرم، كمپاني‌ها و شركت‌هاي غربي كه اين صنعت پول‌ساز و اشتغال‌زا را در اختيار و انحصار دارند، در تلاش هستند ارزش‌هاي غربي را به عنوان ارزش‌هاي جهاني البته با پندار نادرست با ساز و كار فرهنگي وهنري و ابزار پويانمايي به كشورهاي ديگر صادر كنند و در اين نبرد و مصاف فرهنگي، ميراث تمدني، سنن، فرهنگ، آداب و همه ارزش‌ها را به نفع آنچه كه به گمان خود درست است تغيير دهند و در اين ميانه ،بايد هوشيار بود تا اين تهاجم فرهنگي بيگانه به ثمر ننشيند. وي رقابت سالم و سازنده براي فعالان حوزه پويانمايي را يكي از اهداف اين جشنواره دانست و افزود: شناسايي ظرفيت‌ها و استعدادهاي قابل سرمايه‌گذاري، تشويق برنامه‌سازان و ارتقا انگيزه آنان براي توليد، خريد آثار و سفارش توليد، انتقال دانش و تجربه به يكديگر و رونق‌بخشي به حوزه صنعت پويانمايي از اهداف اصلي اين جشنواره به شمار مي‌روند.

دارابي تصريح كرد: سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران رسالت و وظيفه خود مي‌داند كه نهضت انيميشن در كشور را ايجاد و از آن حمايت كند. دارابي افزود: امروزه توليدات پاك، اخلاق‌گرا، آموزنده، ديني و فرهنگي در سپهر نظام توليد و ساخت رسانه ملي است و اين مهم گامي براي صيانت و پاسداشت از فرهنگ ملي و حمايت از توليدات داخلي خواهد بود. وي در ادامه ضمن قدرداني از همه دست اندركاران برپايي اين جشنواره از جمله استانداري همدان ، مديركل مركز همدان و به ويژه حمايت هاي رئيس رسانه ملي ، با اشاره به اقدامات اجرايي برگزاري نخستين جشنواره ملي پويانمايي تلويزيوني ايران گفت: اين جشنواره از زمستان سال 1395 كار خود را آغاز كرد و 16 نفر از مديران، صاحب‌نظران، استادان و چهره‌هاي به نام در عرصه رسانه، فرهنگ، هنر و پويانمايي، اعضاي شوراي عالي سياست‌گذاري را تشكيل دادند.

دارابي افزود: دبيرخانه جشنواره علاوه بر فراخوان عمومي، از 35 نهاد، موسسه، تشكل، سازمان، وزارتخانه و دانشگاه كه به طور مستقيم و غير مستقيم در امر انيميشن هستند براي شركت در جشنواره دعوت به عمل آورد. معاون امور استان‌هاي رسانه ملي ادامه داد: بيش از 1011 اثر به دبيرخانه جشنواره رسيد كه بالغ بر 70 درصد آنها از بخش‌هاي غير دولتي و خصوصي بودند كه يك موفقيت بزرگ محسوب مي‌شود. وي با بيان اينكه هيأت بررسي آثار و داوري مركب از 52نفر از استادان، مدرسان، صاحب‌نظران، پيشكسوتان، مديران كاردان و صاحب نظر بودند گفت: اين هيأت‌ها در 9 گروه داوري به مدت دو ماه حتي در تعطيلات نوروز امر خطير داوري را به اتمام رساندند. دارابي تصريح كرد: از ميان آثار دريافتي، 67 اثر برتر موفق شدند تنديس، ديپلم افتخار، لوح تقدير و جوايز نقدي را از آن خود كنند. معاون امور استان‌هاي صدا و سيما به بخش‌هاي مختلف جشنواره ملي پويانمايي اشاره كرد و گفت: اين جشنواره از 16 بخش شامل پنج بخش اصلي، 10 بخش فرعي و يك بخش ويژه (طرح و فيلمنامه) تشكيل شده است همچنين 15 پنل علمي و كارگاه آموزشي در طول برپايي جشنواره با حضور استادان براي شركت‌كنندگان برگزار شد و علاوه بر اين هفته فرهنگي – هنري همدان در شهرهاي مختلف استان با حضور هنرمندان و برنامه‌سازان مجرب كودك و نوجوان، نمايش فيلم در سالن‌هاي سينما و ويژه برنامه‌هاي حضور مسئولان در شبكه‌هاي سراسري و استاني صدا و سيما از ديگر اقدامات جنبي جشنواره به شمار مي‌رود.

معاون امور استان‌هاي صدا و سيما با بيان اينكه 150 شبكه راديويي و تلويزيوني كه 70 شبكه به استان‌ها اختصاص دارد سرمايه و ظرفيت بزرگي براي حمايت از نهضت انيميشن هستند خاطرنشان كرد: اگر به دنبال اشتغال‌زايي و رونق كسب و كار و صيانت از ارزش‌ها و فرهنگ ايراني – اسلامي هستيم و مي‌خواهيم كودكان و نوجوانان و خانواده سالم و توانمند براي امروز و فرداي ايران را در عرصه رقابت و تعامل قدرتمند داشته باشيم و نيز اگر به دنبال ارائه تصويري واقعي از ملت بزرگ، فرهنگ‌ساز و با سابقه تاريخي به جهانيان هستيم، بايد سرمايه‌گذاري و حمايت از پويانمايي را به عنوان يك رسالت خطير و تاريخي مد نظر قرار دهيم. وي ادامه داد: اينجانب و همكارانم همه توان خود را بكار گرفته‌ايم تا اين مهم در جشنواره نخست محقق شود و با اين چشم‌انداز و اميد، از فردا به تدارك و برگزاري دومين جشنواره خواهيم پرداخت با اين نويد كه جشنواره دوم، آثار سينمايي را هم در بر خواهد داشت.