حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷

دكتر دارابي: معارف قرآني بايد در برنامه‌هاي صدا و سيما عينيت يابند - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

دكتر دارابي: معارف قرآني بايد در برنامه‌هاي صدا و سيما عينيت يابند

دكتر دارابي: معارف قرآني بايد در برنامه‌هاي صدا و سيما عينيت يابند

 

معاون امور استان‌هاي صدا و سيما گفت: لازم است برنامه‌هاي رسانه ملي در چارچوب معارف قرآني ساخته شوند و مخاطبان ، معارف قرآن كريم را در الگوي رفتاري كاركنان و برنامه‌سازان صدا و سيما مشاهده كنند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، دكتر علي دارابي در نشست سراسري دبيران پانزدهمين دوره مسابقات قرآن سازمان كه در مجموعه ملاصدرا برگزار شد ضمن تشكر از دست اندركاران و خادمان قرآني صدا و سيما و با اشاره به آيه شريفه از سوره بقره كه مي‌فرمايد: «ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًي لِلْمُتَّقِينَ»گفت خداوندقرآن را كتاب هدايت معرفي كرده است و اين يعني نشان دادن راه به گونه‌اي كه انسان را به مقصد برساند و هادي كسي است كه پيشاپيش گروهي حركت مي‌كند و راه را به آنها نشان مي‌دهد .وي افزود: خداوند قرآن را كتابي براي همه انسان‌ها قرار داده و به واقع كلام وحي مخصوص نژاد، قبيله، طايفه و قشر خاصي نيست بلكه همگان را در دعوت عالم خود شركت داده و همه را به پرستش خداي يگانه و مبارزه با هرگونه شرك و انحراف از مسير ، دعوت كرده است.

معاون امور استان‌هاي سازمان صدا و سيما گفت: پس از گذشت بيش از 1400 سال از دعوت پيامبر(ص) و نزول قرآن، هيچ سخني نتوانسته است مانند قرآن در ميان انسان‌ها رواج يابد و به ديگر سخن اين اتفاق بزرگترين سند وحياني بودن قرآن كريم و حقانيت رسالت حضرت محمد (ص) به شمار مي‌رود.
دارابي به جامعيت قرآن كريم در مسائل مختلف از توحيد و صفات الهي گرفته تا احكام و مسائل خانوادگي و اجتماعي توصيف كرد و افزود:در قرن بيست و يكم كه همه تلاش دشمنان اسلام و مسلمانان براي ايجاد اختلاف ميان مسلمانان است و نيز به دنبال معرفي اسلام‌هاي بدلي چون داعش و طالبان هستند، تمسك مسلمانان به قرآن و عمل به آن بهترين تبليغ براي جامعه اسلامي است.

معاون امور استان‌هاي رسانه ملي با بيان اينكه قبله واحد، قرآن و پيامبر خاتم (ص) سرمايه مشترك شيعه و سني و ساير مذاهب اسلامي است كه بايد پيش از گذشته مورد توجه و اهميت قرار گيرد خاطرنشان كرد: اين تنها راهي است كه مي‌توان به واسطه آن، در مقابل هجمه عظيم دشمنان ايستادگي كرد.
وي در ادامه به برگزاري مسابقات قرآن و عترت در سطح سازمان صدا و سيما اشاره كرد و گفت: برگزاري منظم مسابقات قرآن و عترت براي ترويج و اشاعه قرآن كريم و معارف اهل بيت(عليهم السلام) اقدامي ستودني است و در اين بين سازمان صدا و سيما مفتخر است همه تلاش‌هاي خود را معطوف به اين امر كرده است تا مردم را به دين خدا و معارف اهل بيت(عليهم السلام) نزديك‌تر كند.

دارابي با تاكيد بر اينكه قاريان، حافظان، مفسران، پژوهشگران، مربيان، استادان و همه دست‌اندركاران قرآني بايد در جامعه اسلامي و به خصوص سازمان صدا و سيما از تشخص و منزلت خاصي برخوردار باشند افزود: اين مسابقات بايد به استناد آيه 121 سوره بقره "حق تلاوته" كساني كه كتاب آسماني به آنها داده‌ايم، آن را چنان كه شايسته آن است مي‌خوانند، در همين راستا حركت كند.

وي ادامه داد: اين مسابقات آثار و بركات فراواني دارد، از گسترش فضاي معنوي و قرآني در محيط كار گرفته تا خانواده، از رفتار و عمل به قرآن و تلاش براي آنكه قرآن در صحنه بوده و سرمشق و الگوي زندگي و سعادتمندي ما باشد.


دارابي با اشاره به اين مهم كه قرآن بايد الگويي براي سبك زندگي در صدا و سيما قرار گيرد تصريح كرد: چنين كاري بايد به گونه‌اي صورت بگيرد كه مخاطبان رسانه ملي بتوانند معارف قرآن كريم را در الگوي رفتاري كاركنان و برنامه‌سازان صدا و سيما مشاهده كنند.

معاون امور استان‌هاي رسانه ملي اضافه كرد: اين مسابقات آثار و بركات فزونتري بايد داشته باشد آنقدر قوي، عميق و تاثيرگذار كه برنامه‌هاي شبكه‌ها را در برگيرد و اگر اين كار با عشق و علم تلفيق شود بركات بسياري در جامعه ايران خواهد داشت.

وي گفت: مراكز استاني صدا و سيما بايد اهتمام بيشتري در زمينه مسابقات قرآني داشته باشند و بر اين اساس از مديران همه مراكز مي‌خواهم در اين كار خدايي مانند ساير عرصه‌ها پيشگام باشند.

# جذب بيشتر همكاران و خانواده هاي آنان به معارف قرآني

محمد حسين رنجبران مديركل روابط عمومي رسانه ملي نيز در اين نشست به تشريح اهداف اجراي اين طرح بزرگ قرآني پرداخت و افزود: در اين حركت معنوي به جذب حداكثري همكاران و خانواده هاي آنان به حفظ آيات و فراگيري معارف قرآني انديشيده ايم و در اين مسير ابتكاراتي مانند راه اندازي مسابقات خطاطي،نقاشي و كُلاژ با موضوع آيات و معارف قرآن نيز به مسابقات حفظ و قرائت اين كتاب آسماني افزوده شده است.

رنجبران افزود:پيشنهادي را به معاون محترم امور استان ها ارائه كرده ايم كه بر اساس آن مديران كل مراكز استاني از طرح هاي قرآني حمايت كنند . همچنين با برگزاري مسابقاتي ميان خانواده ها،از طرح هاي برتر آنان در زمينه هاي قرآني براي برنامه سازي استفاده و جوايزي به طرح هاي برتر اهداء كنند.

وي افزود : شبكه هاي استاني مي توانند با دعوت از خانواده هاي موفق در مسابقات قرآن و عترت به برنامه هاي خود آنان را تشويق كنند.

مديركل روابط عمومي رسانه ملي در اين همايش همچنين از مراكزي كه آمادگي برگزاري مراسم اختتاميه مسابقات قرآن و عترت را دارند دعوت كرد طرح هاي خود را براي اجراي مراسم اختتاميه ارائه كنند . اداره كل روابط عمومي رسانه ملي آمادگي دارد جوايزي را به برترين طرح در اين زمينه اهداء كند.

وي برگزاري جلسات منظم در مراكز استاني با حضور كارمندان، مديران و خانواده هاي آنان را به منظور ترويج بيشتر معارف قرآني خواستار شد .