جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

دوست دارم با آثارم انسان ها را بشناسم - صفحه محتوايي مصاحبه

 

 

مصاحبه

دوست دارم با آثارم انسان ها را بشناسم

دوست دارم با آثارم انسان ها را بشناسم


دوست دارم با آثارم انسان ها را بشناسم

علی رغم اینکه نزدیک به یک دهه فیلم‌های مستند متعددی ساخته و اغلب آن­ها خوش ساخت و دیدنی بوده­ اند اما انگار قرار بوده «آشنای غریب»، مصطفی شبان مستند ساز صدا و سیمای استان مرکزی را از غربت نجات دهد تا در هشتمین جشنواره بین ­المللی سینما حقیقت جایزه بهترین مستند بخش شهید آوینی را دریافت کند. مانند هنرمندان جوان استان­ ها توانمند اما بی­ ادعاست، از درخشش مستند سازان صدا و سیما در جشنواره سینما حقیقت خوشحال اما از تفاوت دستمزدهای استان­ ها با مرکز نشینان گلایه­ مند است و آرزو می کند در دوره جدید مدیریت سازمان، تبعیض­ های تهران و مراکز برداشته شود. گفتگو با او را می­خوانیم:

لطفاً کمی از خودتان برایمان بگویید؟

متولد 18 خرداد 1355 در کاشانم، سال 1381 از دانشگاه صداوسیما لیسانس کارگردانی گرفتم و از سال 83 تاکنون در صداوسیمای استان مرکزی به صورت رسمی فعالیت می­ کنم.

فعالیت­ های رسانه­ ای و تولیدی خودتان را با مرکز اراک آغاز کردید؟

خیر، من قبل از استخدام و دانشگاه، عضو انجمن سینمای جوان اراک بودم و حتی فیلم کوتاهی از من به نام «ناک اوت» در جشنواره­ های متعدد حضور یافت و موفق به دریافت جوایزی هم شد.

قبل از مستند " آشنای غریب " آیا در زمینه تولید فیلم و مستند با مرکز اراک همکاری داشتید؟

 یکی دو سال بعد از استخدام با فیلم های داستانی کوتاه کار تولید را شروع کردم بعد از آن در زمان مدیریت مرحوم شریفی تهیه مستند را آغاز کردم که مهمترین آن ها رویای قهرمان ، آفرینش ، برای سوگند، پرگل، خاک بوم و ژاسپر بود که اغلب آنها در ارزیابی های تخصصی یا جشنواره­ های منطقه­ ای و استانی مورد توجه قرار گرفتند.

شهید " حاج امینی "  چه ویژگی داشت که دستمایه تولید یک مستند شد؟

خود شهید امینی یک بسیجی ساده و گمنام از روستای علیشار ساوه است اما عکسی که از ایشان در زمان شهادتش گرفته شده بیش از یک دهه به عنوان نماد شهید و شهادت شناخته شده است.

پیشنهاد تهیه مستند در مورد شهید " حاج امینی" از طرف خودتان بود ؟

خیر، سوژه از طرف آقای حاج علی عسگری مسئول بسیج صدا و سیمای مرکز اراک پیشنهاد شد و چون
حاج امینی از شهدای استان بود و بسیاری از مردم اطلاعی از این شهید نداشتند و به نظر علاقمند به شناخت از این شهید بودند، تصویب شد در مورد ایشان مستندی تولید شود.

برای پرداخت متفاوت به موضوع و ایجاد جذابیت چه تلاشی کردید ؟

چون بیشتر آثاری که مربوط به شهداست عمدتاً کلیشه ای و شعاری است سعی کردم تحقیقات جامعی انجام دهم تا پاسخ دو پرسش مهم را به مخاطب بدهم که چرا عکس این شهید برای مردم نوستالژی شهید و شهادت­ شد؟
و چرا بیش از یک دهه معروف شد؟

برای  پاسخ این پرسش­ ها چه کردید؟

به سراغ خانواده ، همرزمان و دوستان شهید که در موقعیت های جغرافیایی متفاوتی بودن رفتیم، مصاحبه عکاس این شهید را از مستند آقای فارسی پیدا کردیم و حتی به سراغ ناشرین عکس هم رفتیم، به طوری­که زمان تولید و پژوهش این مستند حدود 6 ماه طول کشید.

موفقیت­ های این مستند تاکنون چه بوده است؟

غیر از جایزه بهترین مستند بخش شهید آوینی جشنواره سینما حقیقت، در جشنواره سال گذشته بسیج هم موفق به کسب جایزه شد.

فکر می کنید اهمیت این مستند به خاطر سوژه آن بوده است یا تکنیک و ساختار آن؟

 حتماً تحت تاثیر سوژه آن بوده است چون به لحاظ تکنیکی مانند خود شهید حاج امینی ساده عمل کردیم و پیچیدگی خاصی به لحاظ ساختاری نداشتیم.

آیا این مستند پخش هم شده است؟

غیر از شبکه استانی آفتاب، از شبکه­ های شما و دوم سیما هم پخش شده است.

پس چرا علی­رغم پخش به نظر دیده نشد و بازتابی نداشت؟

این مشکل مستند من نیست. مشکل سینمای مستند است که در زمان پخش به طور اصولی تبلیغ، اطلاع رسانی، تحلیل و بررسی نمی شوند. از طرف دیگر تولیدات مستند ما در دنیا خوب معرفی نمی‌شوند، در دنیا مستند سازان بزرگ چند سال وقت صرف تولید مستند می­ کنند و فیلم خود را سال ­ها به جشنواره های معتبر و مختلف می­ برند. تا حاصل زحمتشان در سراسر دنیا خوب دیده شود. یا مستند «برای سوگند» بنده از طرف دانشگاه نیویورک در دانشگاه های متعددی در آمریکا نمایش داده شد و برای آن در دانشگاه، ابوظبی کارگاه نقد و بررسی گذاشتند. مدیران ما باید توجه کنند مستندهای ایران می ­توانند دیدگاه جهانیان را نسبت به ایران عوض کند بنابراین باید مقوله فیلم مستند را جدی بگیرند.

هم اکنون مشغول چه کاری هستید؟ آیا فیلمی در دست تولید دارید؟

علی رغم اینکه مدیران مرکز اراک افراد بسیار محترم و با شعوری هستند اما برآوردهای بسیار پایین انگیزه تولید را پایین آورده و هنوز کاری در دست تولید ندارم.

مگر برآورد تولید مستند«آشنای غریب» چقدر بوده است؟

دقیقه‌ای 80 هزار تومان که جمع آن بیش از دو میلیون تومان شد. این مبلغ می باید بین 5 یا 6 نفر از عوامل که 6 ماه از وقت خود را صرف تولید کردن تقسیم می­ شد.

با این شرایط هنوز تمایل دارید در استان ها فعالیت خود را ادامه دهید؟

کار در استان ها راحت‌تر از تهران است، مردم و همکاران گرم و صمیمی هستند و بسیاری از کارهایی که جزو وظایفشان نیست هم خالصانه انجام می­ دهند، در تهران انرژی زیادی صرف بوروکراسی می شود. مشکل استان­ ها برآورد نازل است، اما علی رغم هم مشکلات استان­ ها را ترجیح می‌دهم.

عمده مستندهای شما در حوزه اجتماعی است آیا فقط علاقمند به تولید مستند با مضامین اجتماعی هستید؟

من خودم را به موضوع محدود نمی کنم. کما این­که در زمینه­ های زیست محیطی هم مستند تولید کرده ام، بیشتر قدرت سوژه و کشش و جذابیت آن باعث می شود که به سمت آن متمایل شوم. اما به شخصه مصاحبه پرتره و شخصیت را خیلی دوست دارم و علاقه به انسان شناسی تصویری دارم. مایلم در مستندهایم آدم ها را بشناسم و با آن ها زندگی کنم.