حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۷

دکتر دارابی تاكيد كرد ؛ شبكه هاي استاني با اقتدار در مسير توسعه و پيشرفت - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

دکتر دارابی تاكيد كرد ؛ شبكه هاي استاني با اقتدار در مسير توسعه و پيشرفت

دکتر دارابی تاكيد كرد ؛ شبكه هاي استاني با اقتدار در مسير توسعه و پيشرفت

 

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت:  شبکه‌هاي استاني صدا و سيما ظرفیت مهمی برای کشور هستند و با اقتدار در مسیر توسعه و پیشرفت گام بر می‌دارند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های صدا و سیما، دکتر علی دارابی در نشست مدیران کل مراکز رسانه ملی در مشهد مقدس با اشاره به شعار سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شده اظهار کرد: در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به سر می‌بریم و در این بین، رسانه ملی هم دارای وظایف و کارکردهایی است که شبکه‌های استانی بخشی از آن به شمار می‌روند.

وی افزود: لازم است دیدگاه‌ها و نظرات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در قالب برنامه‌هایی ثابت، جذاب و مخاطب‌پسند، در بهترین ساختار و فرم در شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی تولید و پخش شوند در واقع این مسئله مطالبه‌ای جدی از شبکه‌های استانی است و باید از شهریورماه در دستور کار جدی مراکز قرار گیرد.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه تبیین ابعاد این نامگذاری و ایجاد روحیه پرسشگری از نهادها و دستگاه‌های ذیربط هم جزو وظایف رسانه ملی و شبکه‌های استانی است گفت: تولید و پخش برنامه‌های روتین در باکس‌های ثابت و پربیننده، تبلیغ و حمایت از کالای با کیفیت داخلی، حمایت از کارآفرینان و مولدان ثروت و معرفی آنها به جامعه، مذمت فرهنگ اسراف و اشرافی‌گری، ترویج فرهنگ بهره‌وری، قناعت و مصرف درست، معرفی الگوهای مثال‌زدنی و تجارب موفق جهانی در حوزه تولید و اشتغال و جانمایی هنرمندانه مفاهمی و کلیدواژه‌های اقتصاد مقاومتی در کارهای نمایشی و برنامه‌های پربیننده، از جمله راهکارهای نیل به این هدف به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: امروز عصر تنوع، تکثر و تعدد رسانه‌ای آغاز شده و شبکه‌های اجتماعی به عنوان رسانه‌های نوین در قالب فضاهای مجازی وارد زندگی روزمره شده‌اند و این مهم نشان‌دهنده ضرورت ورود صدا و سیما به چنین عرصه‌هایی است.

معاون امور استان‌های صدا و سیما تصریح کرد: نزديك به چهار دهه از پیروزی انقلاب، در جایگاهی قرار داریم که صدا و سیما با همت جمعی مدیران، کارشناسان، برنامه‌سازان، مجریان و همه دست اندرکاران خود در سطح منطقه و جهان به حدی از قدرت رسیده که با بیش از 160 شبکه رادیویی و تلویزیونی به بیش از 40 زبان زنده دنیا به تولید و پخش برنامه مشغول است و به عنوان یکی از قدرتمندترین رسانه‌های جهان مطرح شده است به عبارتی امروز رسانه ملی جمهوری اسلامی در خط مقدم جنگ نرم با دشمنان قرار دارد و به عنوان رسانه‌ای مستقل، فراجناحی، کارآمد و دارای اعتبار و نفوذ، به عنوان بازوی توانمند نظام اسلامی انجام وظیفه می‌کند.

وی با بیان اینکه وظیفه قوای سه گانه جمهوری اسلامی حمایت از افسران و قهرمانان جنگ نرم با دشمنان است گفت: صدا و سیما تلاش می‌کند در راستای کاستي هاي خود گام بردارد ولی همگان باید بدانند صدا و سیمایی مستقل، معتبر و کارآمد به نفع همه از جمله دولت‌های مختلف است.

دارابی در بخش دیگری از سخنان خود به شبکه‌های استانی پرداخت و افزود: این شبکه‌ها ظرفیت مهمی برای کشور هستند و با اقتدار در مسیر توسعه و پیشرفت گام بر می‌دارند.

دارابی با اشاره به آمار و نتایج مرکز پژوهش و افکارسنجی صدا و سیما در مورد شبکه‌های استانی گفت: در مجموع برنامه‌های خانواده، اخبار، فیلم و سریال، دینی و مذهبی و طنز و سرگرمی، موضوعاتی هستند که بینندگان بیش از سایر برنامه‌ها به تماشای آنها رغبت نشان می‌دهند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما خاطرنشان کرد: برنامه پنج ساله این معاونت و مراکز استان‌ها در حال تدوین نهایی است اما لازم است استان‌ها هم در این مسئله همراهی لازم را داشته باشند.

وی گفت: تربیت نسل جدید برنامه‌سازان، مشارکت در تدوین اطلس جامع فرهنگی استانی و پیوست رسانه‌ای آن و ایجاد قطب‌های تخصصی برنامه‌سازی در کنار 24 ساعته شدن همه شبکه‌های تلویزیونی مراکز، سرعت‌بخشی به استقرار و آغاز بکار معاونت‌های جدید از جمله معاونت فضای مجازی و اجرای راهبرد شبکه‌محوری از جمله بخش‌های مهم این برنامه به شمار می‌روند.

دارابی به ملزومات مبحث شبکه‌محوری پرداخت و عنوان کرد: توجه به ساعات طلایی در چینش کنداکتور پخش، توجه به مزیت نسبی استان‌ها و مراکز در تولید برنامه‌ها، اجرا و پافشاری مراکز بر مزیت نسبی خود و ارتقاء سطح کمی و کیفی آن به جای پرداختن به کارهای غیر تاثیرگذار، تولید در تراز جهانی با تکیه بر مولفه‌های استانی، حرفه‌ای بودن در تولید، پخش و اجرا و برندسازی برنامه‌ای بخشی از این ملزومات هستند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما ادامه داد: یکی دیگر از مأموریت‌های شبکه‌های استانی بسیج همه جانبه امکانات و نیروها برای نکوداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است و در این راستا لازم است به مواردی همچون حضور جدی مدیران مراکز در شورای برنامه‌ریزی استان، تولید مستند بلند کارنامه خدمات نظام اسلامی در هر یک از استان‌ها، استفاده از مشاهیر و چهره‌های انقلابی و تجلیل از پیشکسوتان مبارزه علیه رژیم شاه در برنامه‌ها، و سرمایه‌گذاری در حوزه شعر، موسیقی، نمایش و پویانمایی با موضوعات انقلابی توجه کافی صورت بگیرد.

وی با اشاره به فعالیت شبکه سراسری «شما» گفت: این شبکه منتخب همه شبکه‌های استانی است بنابراین تقویت همکاری‌های متقابل با مراکز و تولید مشترک برنامه با این شبکه باید در دستور کار مراکز قرار گیرد.