سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

دکتر دارابی تاکید کرد - صفحه محتوایی خبر

 

 

دکتر دارابی تاکید کرد

لزوم استفاده مراکز از منابع استانی برای خلق آثار موسیقایی فاخر

دکتر دارابی تاکید کرد

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: مراکز استانی از ظرفیت‌ها و منابع استانی و غیر آن برای تولید و خلق آثار موسیقایی فاخر، شنیدنی و دیدنی استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، دکتر علی دارابی در جلسه کمیسیون شعر و موسیقی بیست و یکمین دوره جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما که به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری در حال برگزاری است اظهار کرد: سابقه تمدن ایران و نفوذ فرهنگی آن به دنیا که موسیقی و شعر یکی از راه‌های آن بوده است به طوری که بطوطه مورخ و تاریخ نویس معروف آفریقایی در سفرنامه خود می‌نویسد «در چین خنیاگران اشعار سعدی را با آهنگ ایرانی می‌خوانند».
وی افزود: موسیقی و شعر ثروت ملی یک کشور است هستند که پیوست رسانه‌ای این مهم باید تهیه شود علاوه بر این نیازمند صیانت از موسیقی‌های اصیل ایرانی هستیم تا به سهم خود از زیرزمینی شدن موسیقی جلوگیری کنیم.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه تقویت موسیقی حماسه ای و انقلابی یکی از اولویت‌های رسانه ملی است گفت: سرود خوانی و تصنیف‌خوانی را جدی بگیریم و در این راستا نیازمند تقویت و حمایت از موسیقی محلی و استانی و بومی و نیز تولید موسیقی فاخر در مناسبت‌ها هستیم.
وی ادامه داد: اهمیت دادن به تحقیق و پژوهش در خصوص ظرفیت‌های ادبی و هنری اقوام ایرانی یکی از اولویت‌های کاری مراکز است و شرط نخست برای سوژه‌یابی، طراحی آثار بدیع و پرمحتواست که باید مبتنی بر حفظ اصالت‌ها و بهره‌گیری از جاذبه‌های متنوع در ادبیات فولک، آئین‌های پسندیده، شیرینی نغمه‌ها و شیوایی سازها و آوازهاست.
دارابی با بیان اینکه امروزه شعر و موسیقی در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای و فرهنگی در عرصه جهانی نقش‌آفرین هستند خاطرنشان کرد: بی شک استفاده از 16 زبان و گویش و لهجه در ایران متنوع و متکثر از فرهنگ و هنر نقش بایسته‌ای در هیأت سفیران فرهنگی در داخل و خارج ایفا می‌کند.
معاون امور استان‌های رسانه ملی با تاکید بر اینکه اصلاح برآورد و نرخ نامه‌های موسیقی یک اقدام ضروری و فوری است تصریح کرد: با نرخ های کنونی توقع کار فاخر بی مورد است بنابراین لازم است ظرف حداکثر 3 ماه حوزه موسیقی معاونت و مدیرکل اطلاعات و برنامه‌ریزی با مشارکت جمعی از مدیران و صاحبنظران این کار را به سامان برسانند.
وی ادامه داد: هر شبکه استانی باید برنامه‌های ثابت در حوزه شعر و موسیقی در کنداکتور داشته باشد و برآورد این کار در همان سیما و صدا خواهد بود.
دارابی با بیان اینکه حوزه موسیقی و شعر استان نقش محوری در تولید برنامه خواهد داشت گفت: انتظار دارم این برنامه در مراکزی که نیست از اواخر پاییز آماده پخش شود همچنین اصلاح ساختار و ارتقاء جایگاه حوزه شعر و موسیقی برای تقویت این کار در مراکز ضروری است.
معاون امور استان‌های صدا و سیما خاطرنشان کرد: صدا و سیمای استانی باید کانون شاعران و هنرمندان حوزه شعر و موسیقی در هر استان باشد.
وی با بیان اینکه حوزه شعر و موسیقی باید با فضای مجازی، سیما، صدا، خبر و پژوهش حوزه‌هایی را برای همکاری و تولید مشترک تعریف کند افزود: اینکه چه کارهایی و چه بخش‌هایی را می‌شود برای این کار تعریف کرد نیاز به دستورالعمل مشخصی دارد که مدیران ذیربط در معاونت امور استان‌ها پیگیر آن هستند.
دارابی گفت: منابع مالی محدود هستند بنابراین باید از ظرفیت‌ها و منابع استانی و غیر آن برای تولید و خلق آثار فاخر، شنیدنی و دیدنی استان‌ها استفاده کرد؛ هر استان باید حداقل 2 کار ماندگار تا سال آینده انجام دهد البته مشروط به شعر و ترانه که باید با بهره‌گیری از استادان و شاعران و بزرگ، آهنگ‌سازان و ترانه سرایان برجسته تولید شود تا مانایی و ماندگاری آنها نیز تضمین شده باشد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما ادامه داد: امسال که چهل سالگی انقلاب اسلامی است فرصت اصلی ظهور و بروز حوزه شعر و موسیقی است.
وی تصریح کرد: با ابلاغ برنامه پنج ساله سازمان و اجرای آن که سال 1397 اولین سال اجرای آن است انتظار اقدام شایسته در حوزه موسیقی و شعر می رود.