سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

دکتر دارابی: رادیو زیارت رادیو وحدت و اخوت مسلمانان است - صفحه محتوایی خبر

 

 

دکتر دارابی: رادیو زیارت رادیو وحدت و اخوت مسلمانان است

رادیو زیارت رادیو جوانان است

 

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما گفت: جوانان مخاطبان اصلی رادیو زیارت هستند بنابراین باید گرایشات و نیازهای آنان را شناخت و آنها را در برنامه‌سازی مشارکت داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، دکتر علی دارابی در مراسم اولین سالگرد افتتاح رادیو زیارت که در مشهد مقدس برگزار شد اظهار کرد: خدای بزرگ را شاکریم که موفق شدیم اولين سالگرد افتتاح و راه‌اندازی "رادیو زیارت" را شاهد باشیم.
وی افزود: باید از خودمان بپرسیم رادیو زیارت برای تحقق چه هدفی تشکیل شد و در یک سال گذشته آیا به اهداف و برنامه‌هایی که داشته‌ایم دست یافته‌ایم؟ برای پاسخ به این سوال بازخوانی درباره اهداف و فلسفه تاسیس در سالگرد فعالیت رادیو ضروری است.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه توسعه و تقویت اطلاعات و دانش عمومی و معارف زیارتی و دینی مردم در حوزه زیارت تاسيس شده است گفت: آگاهی‌بخشی و معرفت‌افزایی، ترویج و توسعه گفتمان اسلام ناب محمدی و ارتقای سطح معنوی و نشر و رشد معارف ديني با محوریت ،اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت امام رضا(ع) و ارتقاء فرهنگ رضوی، از دیگر اهداف راه‌اندازی این رادیو به شمار می‌روند.
وی ادامه داد: مراکز استان‌های کشور بطور اخص شیراز و قم همکاریبایسته‌ای را آغاز کردند و بخش FM رادیو زیارت در این دو شهر از مدتی قبل آغاز و در آینده در سایر استان‌ها نیز ایجاد خواهد شد.
معاون امور استان‌های رسانه ملی تصریح کرد: شایسته است دست اندرکاران و مسئولان ذیربط و همه ما ارزیابی از عملکرد و نحوه همکاری ساير نهادها از جمله آستان قدس رضوی، مراکز استان‌ها، سایر اماکن مذهبی، نهادهای فرهنگی، هنری برای توسعه کمی و کیفی این رادیوداشته باشیم.
وی با اشاره به لزوم تحقق همه اهداف شکل‌گیری رادیو زیارت گفت: بایدبرای جذب مخاطب، حفظ و افزایش آن مطالعات و پژوهش‌های ویژه‌ایصورت بگیرد به همین دلیل از اداره کل صدا، پژوهش معاونت و نیز صدا و سیمای خراسان رضوی می‌خواهم برای این کار مهم وارد عمل شوند چرا که سرمایه اصلی یک رسانه مخاطب آن است به ویژه آنکه امروزه مخاطبان، فعال، تاثیرگذار و خواهان ارتباط تعامل و دو سویه هستند.

 

دارابی تقویت شورای اندیشه‌ورزی رادیو زیارت که جمعی از نخبگان، سرآمدان و صاحبنظران فکری، رسانه‌ای و مدیران و برنامه‌سازان با تجربه و حرفه‌ای در آن حضور داشته باشند را مورد تاکید قرار داد و افزود: این شورا باید با نگاه و رویکردی جامع و همه جانبه ماموریت‌ها، وظایف واولویت‌های برنامه‌سازی رادیو را مورد بررسی قرار دهد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما ادامه داد: جوانان مخاطبان اصلی راديو زیارت هستند بنابراین باید گرایشات، نیازها، میل و سلایق آنان را شناخت، با خود آنان ارتباط برقرار کرد و آنان در برنامه‌سازی مشارکت داد به نحوی که رادیو زیارت در حقیقت رادیویی برای جوانان باشد.
وی با بیان اینکه اگر چه برای رادیو زیارت همه طول سال دارای اهمیت است اما بی شک مخاطبان در مناسبت‌هایی همچون اعیاد، اربعین، محرم و ماه مبارک رمضان توقع و انتظارات ویژه‌ای از این رادیو دارند خاطرنشان کرد: نباید از رادیو زیارت سخنان یا مطالب سست شنیده شود که فاقد اعتبار و وجاهت عقلی و نقلی است بلکه محتوی پیام‌ها باید مستدل، باورپذیر، مستند و بدور از هرگونه حواشی، خرافی‌گری و عوام‌گرایی باشند .
دارابی با بیان اینکه همکاری بایسته با شبکه‌های سراسری رادیو، رادیومراکز استانی باید در دستور کار رادیو زیارت باشد گفت: افزون بر این بايد با کشورهای همسایه بویژه عراق مبادله برنامه‌ای و تولید مشترک داشته باشد.
معاون امور استان‌های رسانه ملی اضافه کرد: رادیو زیارت رادیو وحدت و اتحاد و اخوت مسلمانان است و نشر هرگونه مطالب خلاف وحدت تناقض آشکار با فلسفه وجودی رادیو دارد؛ رادیو زیارت باید الگوی عملی و رفتاری وحدت و نیز زیارت با معرفت علوی و شیعی را معرفی کند.
وی با تاکید بر اینکه قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه باید از جایگاه و سهم والایی در برنامه‌سازی و در کنداکتور پخش رادیو زیارت برخوردار باشند ادامه داد: این رادیو، صدای خلاقیت، ایده‌های نو، برنامه‌های جذاب و مبتکرانه است و بر این اساس باید از کلیشه‌ها به دور باشد.
دارابی افزود: لازم است شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی رادیو با مشارکت موثر مدیران مراکز صدا و سیمای قم و فارس، مدیر کل صدای استان‌ها و تنی چند از صاحبنظران و نخبگان و نماینده عالی آستان قدس رضوی شکل بگیرد، شورایی که به مثابه قرارگاه فرماندهی رادیو زیارت عمل کند.