سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

دکتر دارابی: پژوهش های میدانی و محلی اولویت نخست مراکز است - صفحه محتوایی خبر

 

 

دکتر دارابی: پژوهش های میدانی و محلی اولویت نخست مراکز است

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: پژوهش‌های میدانی، کاربردی، برنامه‌ای، محلی و استانی، اولویت اول مراکز استانی است

دکتر دارابی: پژوهش های میدانی و محلی اولویت نخست مراکز است

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های صدا و سیما، دکتر علی دارابی در کمیسیون پژوهش بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز که در شهرکرد برگزار شد با اشاره به مطالبات و انتظارات از جشنواره بیستم اظهار کرد: در کمیسیون پژوهش سال قبل موارد و نکاتی را مطرح کردم که از جمله آنها می‌توان به تشکیل هیأت‌های اندیشه‌ورز در استان‌ها با حضور نخبگان و صاحب‌نظران، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی استان‌ها برای انجام کارهای پژوهشی، اهتمام به پژوهش و تحقیقات بومی و استانی اولویت در پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌های حوزه استان و اجتناب از پژوهش‌های راهبردی و ملی، پیوست رسانه‌ای برای برنامه و توسعه استان اشاره کرد که لازم است گزارشی از روند فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه طی یک سال گذشته تهیه و در اختیار معاونت استان‌ها قرار گیرد.
وی افزود: وضعیت کنونی پژوهش و نگاهی که به آن وجود دارد با آنچه که انتظار داریم بسیار فاصله دارد اما سوال اساسی این است که چرا ما در حوزه پژوهش با چنین وضعیتی روبرو هستیم؟
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه دلایل این مسئله را باید در چند حوزه مورد واکاوی قرار داد گفت: حقیق آن است که مقوله پژوهش و تحقیق در کشورهای جهان سوم غریب و بیگانه است و ما هم در کشورمان از این عارضه رنج می‌بریم علاوه بر این بودجه و اعتبارات لازم برای کارهای پژوهشی تخصیص داده نمی‌شود و اصولا در نظام برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبار کشور جایگاه چندانی ندارد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل این امر آن است که مدیران و افراد کارآمد، با اراده و معتقد به امر پژوهش بر سر کارهای پژوهشی قرار نگرفته‌اند بلکه عمدتاً برای رفع مسئولیت این مدیران و افراد می‌آیند و می‌روند.
دارابی با بیان اینکه سایر بخش‌های یک مجموعه نیز احساس نیاز به وجود پژوهش نکرده‌اند عنوان کرد: در حقیقت هر کس خودش برای خودش پژوهش انجام داده و کار را به سمت و سویی که خواسته برده است.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به اینکه نبود تعریف واحد درباره امر پژوهش، ضرورت‌ها، بایسته‌های آن، عدم تفکیک میان پژوهش‌های راهبردی، کاربردی، برنامه‌ای استانی و بومی هم کار را سخت تر کرده است تصریح کرد: روشن نبودن تکلیف پژوهش در استان‌ها مسئله‌ای است که باید ریشه‌یابی شود، اگر مسئولیت با مرکز تحقیقات و افکار سنجی است پس حمایت ها و پشتیبانی‌های مادی و معنوی، سیاست گذاری‌ها و راهبردهای آن کجاست و اگر اداره کل اطلاعات و برنامه‌ریزی معاونت امور استان‌ها و بخش پژوهش آن است، پس اصلاً ظهور و بروزی دیده نشده است.
وی گفت: از مسئولان امر می‌خواهم ظرف حداکثر سه ماه با مشارکت دبیران مناطق یعنی مدیران مراکز، وضعیت موجود را بررسی و تعیین وضعیت پژوهش‌ها با بودجه و نیروی انسانی را روشن کنند.
دارابی در ادامه به انتظاراتی که از حوزه پژوهش در استان‌ها می‌رود پرداخت و خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم «تولید بر پایه پژوهش» یعنی این سخن از سر اسقاط و رفع تکلیف نیست بلکه بر عکس پژوهش باید دایر مدار و محور کارها باشد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما تصریح کرد: در حوزه فیلم و سریال، مستند، انیمیشن( پویانمایی) برنامه‌های ترکیبی و همه موارد سهم و میزان بودجه و اعتبار باید برای پژوهش بطور جدی افزایش یابد و علاوه بر این دستورالعمل ها، آیین نامه‌ها و نرخ نامه‌ها به نفع آن اصلاح و ابلاغ شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته اعلام کردم از پژوهش استان‌ها، پژوهش‌های کلان و راهبردی ملی می‌خواهیم افزود: البته در مواردی حتماً نیاز به مشورت داریم و حتماً باید مساعدت لازم از سوی استان‌ها صورت بگیرد.
دارابی گفت: پژوهش‌های میدانی، کاربردی، برنامه‌ای، محلی و استانی، اولویت اول استان‌هاست و فهرست این اولویت‌ها را از مراکز تا 3 ماه آینده مطالبه خواهیم کرد.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه اصلاح ساختار و ارتقاء جایگاه، تأمین نیروی انسانی و تخصیص بودجه و اعتبار مناسب نقش مهمی در بهبود اوضاع کارهای پژوهشی خواهد داشت ادامه داد: اهتمام برای حوزه پژوهش منوط به ساختار نیست بلکه یک نفر می‌تواند منشأ خدمات بزرگ باشد.