جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

دکتر علی عسگری: استودیو مجازی، تحولی نو در تولید تلویزیونی - صفحه محتوایی خبر

 

 

دکتر علی عسگری: استودیو مجازی، تحولی نو در تولید تلویزیونی

در راستای بهره گیری از تکنولوژی های نوین، مرکز خراسان رضوی با تکیه بر توانمندی همکاران واحد پشتیبانی فنی، برای ارتقاء کیفیت و استفاده از امکانات روز استودیوهای تلویزیونی، تحقیق و کارشناسی در مورد سیستم استودیو مجازی را آغاز و پس از چند ماه بررسی و کارشناسی های به عمل آمده، راه اندازی و بهره برداری از سیستم استودیو مجازی با معاضدت اداره کل پشتیبانی فنی انجام پذیرفت. قابلیتهای ویژه این سیستم شامل:

 استفاده از دوربینهای ثابت و بدون سنسورهای حرکتی

قابلیت تبدیل 4 دوربین اصلی به تعداد بسیار زیاد دوربین مجازی

ترکیب حرکتهای متنوع و نامحدود 3بعدی قابل برنامه ریزی

قابلیت استفاده از تصاویر نامحدودجهت بگراند ـ جایگزین نمایشگرهای عریض با هزینه های بالا  ـ در فضاهای 3بعدی

افزایش مانور برنامه سازی (تولید چندین برنامه مختلف در یک روز و در یک استودیو)

رفع مشکل کمبود فضای استودیویی

کاهش قابل توجه هزینه ها و زمان برنامه سازی

و قابلیت میکس و سوئیچ بین تمامی منابع حقیقی و مجازی می باشد.

alt

سیستم مذکور از لحاظ فنی و اپراتوری به مدت 2 ماه مورد تست و بررسی قرار گرفت و پس از چند جلسه ارائه آموزش و همچنین ایجاد کارگروه با حضور برنامه سازان، جهت آشنایی با این امکان جدید مورد بهره برداری قرار گرفت.

مرکز خراسان رضوی بعنوان اولین مرکز در کل کشور در برنامه های تولیدی خود از سیستم استودیو مجازی استفاده نمود و طی 5 ماه از بهره برداری از این سیستم، بیش از 80 قسمت برنامه تولید و پخش شد.

این سیستم، توسط معاون محترم فنی سازمان جناب آقای دکتر علی عسگری مورد بازدید قرار گرفت و ارائه گزارش درخصوص راه اندازی و حجم بهره برداری انجام شده تاکنون بسیار مورد توجه و تقدیر ایشان قرار گرفت و آن را نشانه تلاش و همت بالای همکاران واحد پشتیبانی فنی دانستند.