جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

دیدار رییس نهضت سواد آموزی کشور از مرکز فارس - صفحه محتوایی خبر

 

 

دیدار رییس نهضت سواد آموزی کشور از مرکز فارس

در دیدار رییس نهضت سواد آموزی کشور با مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس بر تعامل و همکاری هر چه بیشتر با رسانه ملی در استان در راستای ارتقای سطح سواد و آگاهی در فارس تاکید شد.

مدیرکل صدا و سیمای فارس امروز 27 مهرماه در این دیدار با اشاره به اینکه در فارس ارتباط خوبی بین مجموعه صدا و سیما با آموزش و پرورش استان وجود دارد گفت: تا آنجا که امکان داشته باشد به منظور توجه به موضوع آموزش و پرورش دریغ نمی کنیم.

کشفی افزود: در حال حاضر هم در بخش های مختلف از جمله خبر صدا و سیما در خصوص سواد آموزی برنامه هایی را تدارک دیده ایم که در حال پخش است .

وی افزود: صدا و سیمای فارس در سه بخش خبر، صدا  و سیما  جز استان های برتر و اول کشور بوده و کارکنان این مرکز تمام هم و غم خود را به جنبه های آموزش و اطلاع رسانی در برنامه های معطوف کرده اند.

کشفی اضافه کرد: برای ریشه کنی بی سوادی و جلب افراد کم سواد یا بی سواد برای ارتقای سواد و آگاهی خود باید تمامی دستگاه ها پای کار بیایند و وظایف خود را به درستی انجام دهند .

 

alt

مدیرکل صدا و سیمای فارس با اشاره به اهمیت جایگاه آموزش و پرورش در جامعه گفت: صدا  و سیما در کنار این مجموعه قرار دارد و باید از کارشناسان و متخصصان و صاحبنظران آموزش و پرورش و کسانی که می توانند الگو برای کم سوادان و بی سوادان باشند در برنامه های رادیویی و تلویزیونی استفاده شود.

کشفی گفت: صدا و سیما برای ارتقای سواد و آگاهی افراد کم سواد یا بی سواد آماده همکاری با مجموعه آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی فارس است.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان سواد آموزی کشور نیز در این دیدار گفت: با جدیتی که دولت یازدهم بویژه معاون اول رییس جمهور آقای جهانگیری فرایند آموزش سواد آموزی بزرگسالان در کشور دارند این مقوله با جدیت در حال پیگیری است و بخش های مختلف وزارت آموزش و پرورش مشغول تهیه راهکاری است تا این فرایند به تصویب دولت برسد.

علی باقر زاده افزود: دیروز جلسه کمیسیون اجتماعی این موضوع را خارج از نوبت در دستور کار خود قرار داد و مقرر شد در هفته آینده گزارش کامل این طرح ارئه شود و مواردی که احتیاج به قانونگذاری و وضع مقررات توسط دولت است انجام بگیرد.

وی افزود: آمارهایی که از سرشماری سال 90 منتشر شد واقیت تلخی را برجسته کرد و اینکه حدود نیمی از بزرگسالان کشور در معرض آموزش های کافی سواد قرار نگرفته اند.

باقر زاده گفت: براساس این آمار، 9 میلیون و 700 هزار بیسواد در کشور وجود دارد که سه میلیون و 800 هزار نفر از این جمعیت را افراد زیر 50 سال تشکیل می دهند.

باقرزاده با بیان اینکه بر اساس همین آمار، پانزده درصد جمعیت بالای شش سال کشور بی‌سواد هستند، افزود: 20 درصد جمعیت غیر محصل کشور، با جمعیتی در حدود 11 میلیون نفر، تحصیلاتشان در حد ابتدایی است که با اهدافی که نظام تعریف کرده، سازگار نیست رئیس سازمان سوادآموزی کشور با تصریح اینکه جمعیت بیسواد و کم سواد موجب کندی جریان توسعه می‌شود، افزود: دو سوم تصادفات منجر به فوت در کشور مربوط به افراد بی‌سواد و کم‌سواد جامعه است.

وی با بیان اینکه پژوهش‌ها نشان می‌دهد، داشتن سواد در حد آموزش ابتدایی می‌تواند 9 درصد راندمان صرفه‌جویی آب را بهبود بخشد، ادامه داد: تأثیر سواد در توانمندسازی افراد، تقاضای جامعه هدف برای دریافت خدمات آموزشی و دیده شدن مسئله بی‌سوادی در بطن جامعه از موضوعات مهم آسیب‌شناسی در موضوع بی‌سوادی است.

معاون وزیر و رئیس سازمان سوادآموزی کشور در این دیدار از اجرایی شدن تولید برنامه‌های مشترک با صدا و سیمای استان‌ها خبر داد و هدف از این اقدام را مبارزه با بیسوادی عنوان کرد.

alt