سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

رادیوی هزار لهجه ،گزارشی به بهانه یازدهمین سالگرد افتتاح رادیو سمنان - صفحه محتوایی خبر

 

 

رادیوی هزار لهجه ،گزارشی به بهانه یازدهمین سالگرد افتتاح رادیو سمنان

صدای مرکز سمنان یازده سال پیش در 7 شهریور هشتاد و یک، و در یکی از روز های هفته دولت با حضور مسئولین افتتاح شد. ثانیه ها، دقیقه ها، ساعت ها، روز ها و هفته ها گذشت و تبدیل به  یک سال شد و شبکه استانی صدا ی مرکز سمنان به یازدهمین سالگرد افتتاح خود رسید.

صدای مركز سمنان در سال 1355 فعاليت هاي خود را ابتدا با دو فرستنده راديويي به قدرت 10 كيلووات (سمنان) و يك كيلو وات (دامغان) شروع کرد؛ که به عنوان رله برنامه های شبكه سراسري بود و به تدريج بر دامنه اين فعاليت ها افزوده گرديد. در بهمن ماه1360 با تشكيل دفتر خبري در شهر سمنان؛ که وظيفه كسب و انعكاس اخبار استان را به عهده داشت، در برخي ايام؛ نظير ماه مبارك رمضان اقدام به برنامه سازي می کرد اما اين اقدامات علی رغم تلاش افراد دست اندركار به دليل عدم وجود امكانات مورد نياز، در حد استانداردهاي سازمان صداوسيما نبود. پخش رادیو سمنان در روز 13 آبان 1369 باپخش اذان ظهر، فعال شد و در همين تاريخ پخش زندة اخبار محلي راديو و نيز اطلاعيه هاي نيمروزي آغازگرديد و در همان سال، اولين برنامه توليدي با عنوان پيك صبحگاهي در دهه مبارک فجر، آغاز به کار واحد توليد صدا را به مخاطبان خود نوید داد و به دنبال سیاست های سازمان صداوسیما جهت گسترش شبکه های استانی صداوسیما در مراکز، شبکه استانی صدای مرکز سمنان در تاریخ 7/6/81 با حضور تعدادی از مسئولین کشوری و استانی افتتاح گردید.

alt

عبدالمحمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان با تبریک یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی صدا به کارکنان و هنرمندان و مخاطبان صدای مرکز سمنان گفت: وضعیت فعلی صدای مرکز سمنان مناسب و در خور تحسین و میزان رضایتمندی مخاطبان نیز قابل توجه است .

وی افزود: با توجه به جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان، رادیو هم ابزاری قوی و غنی در دست هنرمندان رادیویی است تا با تلاش مضاعف در این عرصه گام مهمی در بی اثر کردن تهاجم های همه جانبه دشمن بردارند .

منتظر حجت اظهار داشت: فرهنگ بومی غنی در استان سمنان و گویش های مختلف و وجود کارکنان و هنرمندان خلاق در این شبکه باعث گردیده صدای این مرکز برنامه های متنوعی را تهیه و تولید نماید .

مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان گفت: رادیو با تولید برنامه های مناسب و غنی و امیدافزایی و دمیدن روحیه امیدواری در جامعه می تواند درافزایش توان کار کرد جامعه موثر باشد.

ایشان همچنین مخاطب را مهمترین انگیزه برای ادامه تولید برنامه های رادیویی دانست و بیان کرد : رسانه ای که مخاطب نداشته باشد معنی ندارد که به فعالیت ادامه دهد لذا دریافت و اعلام نظرات، پیشنهادات و انتقادات مخاطبان نشان از زنده بودن رسانه است و این امر وظیفه ما را سنگین تر از همیشه می کند .

منتظر حجت با تشکر از همه مخاطبان صدا و سیمای مرکز سمنان حاصل موفقیت های این شبکه در یازده سال گذشته را همراهی و همیاری آنان در برنامه های مختلف رادیویی دانست و از مخاطبان خواست در ادامه فعالیت مانند گذشته یار و همراه شبکه استانی صدای مرکز سمنان باشند .

علی مسلمان قائم مقام صدا و سیمای مرکز سمنان با تبریک به مخاطبان و برنامه سازان صدای مرکز سمنان گفت: یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی صدای مرکز سمنان را به همکاران خوب و صمیمی و کم توقع در رادیو و مخاطبان هم استانی و سایر هم وطنان عزیز در سایر شهرهای کشورمان تبریک عرض می کنم و از این فرصت بهره گرفته و از مخاطبان خوب شبکه استانی که از سرمایه های رسانه می باشند انتظار و استدعا دارم که نگاه نقادانه خویش را از شبکه استانی دریغ ننمایند .

وی افزود: ما و همکاران رادیو در راستای رسالت سازمان و رسانه ای خویش بر این باوريم که باید به نظرات و ذائقه و میل مخاطبان توجه جدی شود و قطعا دیدگاه های ارزشمند آنان باعث ارتقاء جایگاه رسانه و رشد و بالندگی رسانه خواهد گردید .

مسلمان اضافه کرد: استان سمنان از شاخصه های فرهنگی بالایی برخوردار بوده و از چهره های فرهنگی و اندیشمندان و فرهیختگان فراواني نیز برخوردار است و این امر رسالت ما  را سنگین تر کرده لذا همراهی، همکاری و نقطه نظرات مخاطبان عزیز را طلب می کنیم  و امیدواریم خدمتگزاران خوبي در عرصه فرهنگی برای شما باشیم .

alt

alt

به سراغ عبدالرضا دهرویه معاون صدای مرکز سمنان رفتیم . وی که 3 سال معاون صدای این مرکز می باشد ضمن تبریک یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی صدای مرکز سمنان به همکاران و مخاطبان گفت: برنامه های سال جاری این شبکه در موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، معارفی و دفاع مقدس تهیه و تولید می شوند .

دهرویه همچنین به ساخت برنامه هایی به عنوان برنامه های مشارکتی که با مشارکت ارگان ها و ادارات ساخته می شوند اشاره کرد و افزود : صدا و سیما پل مناسبی برای برقراری ارتباط میان مردم و مسئولین است و مردم و مخاطبان می توانند مسائل و مشکلات خود را از طریق برنامه های رادیویی به گوش مسئولین برسانند .

معاون صدای مرکز سمنان رویکرد برنامه های سالجاری این شبکه را تقویت فرهنگ عامه استان سمنان دانست و بیان داشت: آوای روستا، فرهنگ مردم، شبهای نقره ای، باغ کتاب و عصر جمعه با رادیو از جمله برنامه هایی است که در این راستا تولید می گردد و پرداختن به منویات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی را از دیگر موضوعات مهمی است که به آن پرداخته می شود.

وی مخاطب را سرمایه هر رسانه دانست و رسانه بدون مخاطب را خاموش و بی روح خواند .

معاون صدا مخاطبان رادیو را دارای اهمیت بالایی برشمرد و افزود: از شنوندگان صدای مرکز سمنان توقع داریم که با پل های ارتباطی مختلفی که در نظر گرفته شده، نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را جهت تقویت برنامه ها با ما در میان بگذارند. او از تلاش تمامی همکاران مرکز در واحدهای مختلف صدا و سیما که واحد صدا را در تولید و پخش برنامه های مطلوب یاری می دهند  به ویژه از مدیر از همکاران سختکوش و ساعی و هنرمند واحد صدا تقدیر و سپاسگزاری نمود .

alt

alt

از دیگر واحدهای معاونت صدا كه  از حساسیت بالایی برخوردار است واحد پخش نام دارد که مدیریت آن با سرکار خانم رویا گلکارزاده است. وی که خود از تهیه کنندگان و گویندگان با سابقه صدای مرکز سمنان است کار در پخش رادیو را بسیار حساس، دقیق و پر استرس می داند و می گوید: با همه مشقات و حساسیتی که در پخش وجود دارد زمانی که با تلاش جمعی همکاران، یک برنامه در وقت خود به روی آنتن می رود و از آن طرف هم مورد توجه مخاطبان قرار می گیرد. تمام خستگی کار از تنمان در می آید .

وی ساعت پخش برنامه های صدای مرکز سمنان را 19 ساعت در شبانه روز یعنی از اذان صبح الی ساعت 24 اعلام کرد که از این مدت 3 ساعت مربوط به برنامه های تامینی و مابقی مربوط به برنامه های تولیدی و زنده می باشد .

گلکارزاده رضایتمندی مردم از برنامه های پخش شده را موجب رضایتمندی خداوند متعال دانست.

در ادامه گزارش خـانم سپیده دریایی از مجریان و گویندگان نام آشنای صدا و سیمای مرکز سمنان می گوید:

در سال 76 بعنوان مجری سیما وارد تلویزیون شدم اما بعد از یکسال همکاری ام را با رادیو بعنوان گوینده آغاز کردم .

قابل ذکر است سپیده دریایی از محدود مجریانی است که هم در صدا و هم در سیما فعالیت دارد.

وی در خصوص تفاوت های اجرای تلویزیونی و رادیویی گفت: از آنجایی که من هم در صدا و هم در سیما کار اجرا انجام داده ام، اجرا در رادیو برایم جذابیت بیشتری دارد بخاطر اینکه رادیو یک رسانه محتواگرا، زنده، پویا و به روز می باشد و در واقع ما گویندگان رادیو از تمام توانمندی، تخیل  احساس و نگرش خود نسبت به دنیا بهره می گیریم تا آنچه که قصد داریم را منتقل کنیم در حالی که جلوه های بصری در سیما مانع از اینکار می شود .

دریایی افزود: من در مدت 16 سال سابقه کاری از طریق رسانه زنده رادیو صاحب پدر، مادر، خواهر و برادر دیگری شدم که نشاط و امید زندگی را برایم دو چندان کردند .

خانم دریایی در خاتمه خداوند را بخاطر همه نعمت هایش در زندگی شکر کرد و کار در رادیو را یکی از بزرگترین نعمت ها دانست چرا که رساترین و نزدیکترین تریبون در ارتباط با مردم است .

این تهیه کننده رادیویی در پایان صحبت هایش از مسئولین خواست صدا را مانند سایر  واحدها ببینند.

 alt

alt

با دوربین عکاس یمان وارد راهروی منتهی به استودیوهای صدا شدیم و با همکاران دیگر این واحد سرکار خانم فاطمه سلطانعلیان و نرجس نجفی گپ و گفتی را انجام دادیم.

خانم فاطمه سلطانعلیان که سابقه حدود 20 سال همکاری با صدای مرکز سمنان دارد کار در این واحد را به دلیل اینکه هم می تواند نماینده مردم و مسئولین باشد، بسیار جذاب می داند و از مخاطبان خود انتظار همکاری و اظهار نظر پیرامون برنامه های خود دارد .

صدای خانم نرجس نجفی را بعنوان گزارشگر در برنامه های مختلف رادیویی از جمله برنامه های معارفی، جوان و عصرگاهی شنیده اید وی کار گزارشگری را بدلیل ارتباط مستقیم با مردم و رویارویی با آنان دارای جذابیت خاصی می داند .

برای اینکه بدانیم شبکه استانی صدای مرکز سمنان پس از 11 سال چه میزان رضایتمندی مخاطبان را کسب کرده سراغ خانم اعظم طاهریان مدیر آموزش و پژوهش رفتیم  وی با تبریک این ایام گفت: طبق نظرسنجی های بعمل آمده از سوی پژوهش مرکز میزان مخاطبان صدای مرکز سمنان و همچنین استقبال عمومی مردم نسبت به برنامه های رادیو قابل قبول بوده و میزان رضایت مندی آنان از برنامه های صدا 77 درصد است.

ایشان اغلب نیازها و مطالبات مخاطبان و شنوندگان از برنامه های صدا را استفاده از گویش ها و لهجه های بومی و محلی، پخش برنامه های مشاوره ای و علمی آموزشی و همینطور پخش موسیقی و ترانه های محلی عنوان کرد .

طاهریان افزود: امیدواریم که این رسانه پویا و همه گیر بتواند به جایگاه اصلی و واقعی خود رسیده و نفوذ آن در میان مخاطبانش و همینطور اعتماد و اقبال شنوندگان از سوی دیگر که سرمایه اصلی هر رسانه هستند روز به روز افزون گردد .

در ادامه گزارش به استودیوی پخش رادیو رفتیم که اتفاقا" همزمان با پخش یکی از برنامه های پرطرفدار بنام کوچه دلگشا بود. بدلیل حساسیت پخش برنامه زنده با اندکی انتظار، برنامه پایان پذیرفت و توانستیم با تهیه کننده این برنامه سرکار خانم امیدیان که از جمله تهیه کنندگان خوش ذوق و ساعی صدای مرکز سمنان است گفتگویی انجام دهیم .

امیدیان رادیو را به دلیل اینکه مردم فقط از طریق صدا با آن ارتباط برقرار کرده و برای خود تصویر سازی می کنند جذاب و جالب دانست.

 تهیه کنندگی برنامه های جوان، صبحگاهی و معارفی از جمله سوابق وی بوده ودر حال حاضر برنامه عصرگاهی کوچه دلگشا را در دست تهیه دارد . 

امیدیان همکاری خود با رادیو را از سال 1375 با نویسندگی آغاز کرده و هم اکنون از تهیه کنندگان شبکه استانی صداست.

وی رادیو را یک جعبه جادویی دانست که همراه آن می توان خندید، گریه کرد، به آرامش رسید و از غصه ها رها شد و زندگی کرد. برای خانم امیدیان آرزوی موفقیت می کنیم.

alt

alt

در کنار استودیو پخش صدا اتاق کوچکی به چشم می خورد که در واقع مرکز پیام رادیو است اتاق ارتباطات. آنجاست که صدای شنوندگان از طریق تلفن های اعلام شده در برنامه توسط همکاران ضبط و ادیت شده و برای پخش آماده می شود . با ورود به آنجا با همکار جوانمان سرکار خانم زهرا میرشکاری مواجه شدیم . وی که از همکاران حق الزحمه ای رادیو است زحمت ارتباطات و هماهنگی برنامه های رادیویی را به عهده دارد میرشکاری همدل بودن و تقریبا" هم سن بودن همکاران را باعث صمیمیت و شیرینی کار در این واحد عنوان کرد .

او خاطره ای را برایمان تعریف کرد که با هم می خوانیم: دریک برنامه زنده سرگرمی تفریحی که مسابقه هم داشت خانم شنونده ای با برنامه تماس گرفته و جواب سوال را دادند وقتی در پایان اسم و فامیل ایشان را پرسیدم بدلیل استرس زیادی که داشتند گفت بخشید اسم و فامیلم را فراموش کردم !

در این لحظه متوجه شدیم با اتمام برنامه کوچه دلگشا در بخش عصرگاهی عوامل این برنامه از استودیو خارج شدند اما کسی که همچنان در رژی استودیو حاضر و در صندلی مخصوص خود نشسته و به دقت مراقب امور بود، علی زیاری صدابردار پخش بود، همکاری همیشه متبسم و آرام و خوش اخلاق صدای مرکز سمنان، علی آقا که از 11 سال پیش همکاری اش را با رادیو آغاز کرده، صدابرداری را کاری حساس اما شیرین می داند چون خودش را جزئی از عوامل برنامه می شمارد. او همچنین از شنوندگان انتظار دارد که برنامه های رادیو را نقد کرده و نسبت به آنها بی تفاوت نباشند  چرا که انتقاد مخاطبان و نظرات ارزشمندشان باعث افزایش کیفیت کاری می شود و این احساس را در او و سایر همکاران بوجود می آورد که آنها تنها نیستند و شنیده می شوند .

بعد از گفتگو با زیاری از استودیوی پخش رادیو بیرون می آییم و به استودیوی دیگری که در کنار آن یعنی استودیوی تولید صداست می رویم. در آنجا با یکی از گویندگان صدا سرکار خانم آزیتا آسودگان روبرو می شویم. از او می خواهیم برایمان قدری از کار در رادیو و ویژگی هایش بگوید: خانم آسودگان عقیده دارد رادیو با تلویزیون تفاوت های زیادی دارد. در تلویزیون سعی می شود با جذابیت های بصری مخاطب را جذب کنند اما در رادیو در کمال سادگی و صداقت و بدون کمک جذابیت های تصویری می توان با مخاطب ارتباط صمیمی تری برقرار کرد و من ابن نوع ارتباط را بیشتر می پسندم .

 وی بیشترین کمک مخاطبان به برنامه های رادیویی را اظهار نظر نسبت به بخش های مختلف آن برنامه دانست و گفت: از مردم انتظار داریم برنامه های مورد علاقه خود را خصوصا" درباره نحوه اجرای مجریان و نوع سخن و کلام آنها نقد کنند .

ضمن حداحفظی از خانم آسودگان با سر کار خانم سودابه ذوالفقارخانی که به همراه تعدادی از کوچولوهای قد و نیم قد که مهمان برنامه اش بودند سلام و احوالپرسی کردیم و از او خواستیم کمی درباره برنامه های خود با ما صحبت کند. خانم ذوالفقارخانی هم با رویی گشاده عنوان کرد: در سال 80 به عنوان گوینده برنامه های نوجوان وارد سازمان شدم و سپس به عنوان تهیه کننده برنامه های کودک ، خردسال، خانواده و جوان همکاری ام را ادامه دادم. او رادیو را بخاطر صفا و صمیمیت و نوع ارتباط ساده ای که با مخاطبانش برقرار می کند دوست دارد و فعالیت در این حوزه را علیرغم سختی ها و مشکلات خاص خود نیازمند مهارت خاصی می داند که باید همکاران این واحد دارا باشند .

alt


alt

برای ادامه مصاحبه به طرف اتاق مدیر تولید صدا آقای علیرضا گوهری که زحمت هماهنگی و مدیریت و نظارت تولید برنامه های مختلف رادیو را به عهده دارند رفتیم . وی حدود 3 سال از عمر خود را در سمت مدیریت تولید صدای مرکز سمنان می گذراند .

گوهری از جمله مدیران پرمشغله و فعال هستند و اغلب در حال مکالمه تلفنی، جلسه با برنامه سازان و یا خواندن متن های برنامه های مختلف است. از اینکه فورا" به ما وقت مصاحبه دادند خیلی خوشحال و البته متعجب شدیم .

او کار در رادیو را مجموعه ای از تفکر، عشق و هنر دانست و گفت: کسی در رادیو موفق است که حتما" از این سه عنصر برخوردار باشد و برنامه سازی و تهیه برنامه برای مردم چیزی خارج از یک تفکر عمیق، سازنده و هدفمند که بصورت هنرمندانه به مخاطب ارائه شود نیست و اگر این تفکر همراه با هنر برای ارائه از یک عشق واقعی و درونی بهره مند نباشد روی مخاطب اثر مطلوب نخواهد گذاشت.

گوهری در خصوص نحوه ورود و همکاری متقاضیانی که تمایل به همکاری  با واحد صدا را دارند گفت: تعدای از همکاران ما از کارمندان رسمی صدا و سیما هستند و گروهی نیز بصورت برنامه ای در مشاغل مختلف همکاری دارند که از طریق تست صدا برای مشاغل گویندگی، گزارشگری و بازیگری و ارائه نمونه کار و نوشته برای شغل نویسندگی و پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم وارد رادیو شده و با این واحد همکاری می نمایند.

گوهری افزود: ما در صدای مرکز سمنان بیش از 30 عنوان برنامه تولیدی داریم که برای مخاطبین مختلف از اقشار و سنین گوناگون و با اهداف مختلف تهیه و پخش می شود . کلا" پروسه تولید یک روند بسیار پیچیده، سخت و زمان بر است که تعداد قابل توجهی از همکاران را برای تهیه و تولید این تعداد برنامه درگیر خود می کند که اگر همان تلاش مورد نظر در هر یک از همکاران وجود نداشته باشد روند تولید دچار مشکل می شود . من شخصا" در برنامه سازی بیشتر از آنچه که به مدت یک برنامه یا حتی شکل ظاهری به لحاظ طبقه یا فرم آن اعتقاد داشته باشم به هدفمندی و ارائه یک محتوای نو و کاربردی برای مخاطب معتقدم هرچند که بین محتوا و ساختار رابطه ای دوسویه وجود دارد اما به نظر من یک برنامه ساده هدفمند متفکرانه از یک برنامه شلوغ به ظاهر زیبا به لحاظ فرم و طبقه، بهتر و اثر گذارتر است .

گوهری اظهار داشت: در درجه اول از تلاش های بی دریغ همه همکارانم در رادیو متشکرم و سالروز افتتاح شبکه استانی صدا را به آنها تبریک عرض می کنم. ما همه در کنار هم یک خانواده ایم که تلاشمان رساندن صدایی زیباتر و مطلوب به خانواده بزرگ مخاطبین استان سمنان و سایر  هم وطنانمان در سراسر کشور است. بنابراین امیدوارم در آینده هم در کنار هم و با کمک یکدیگر همچنان در رساندن این صدا به مخاطبانمان موفق باشیم .

علی شهسوار مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان هم با تبریک یازدهمین سالگرد شبکه استانی صدا گفت: رادیو را یک رسانه فراگیر فرا مرزی می دانم که در هر کجا می توان با آن ارتباط بر قرار کرد، دیگر صدای رادیو مرکز سمنان را همه می توانند با یک گیرنده کوچک در هر کجا بشنوند و علاوه بر آشنایی با فرهنگ و گویش استان با آن ارتباط برقرار کنند و منطقه خود را برای مخاطبان معرفی نمایند.

 alt

alt

شهسوار مصداق فراگیر و فرامرزی بودن صدای مرکز سمنان را این گونه بیان داشت: چندی پیش ایمیلی از سوی یکی از هم وطنان 37 ساله از  شهر اسپو کشور فنلاند به دستمان رسید که صدای مرکز سمنان را در آن جا می شنود.  وی نوشته بود گوش دادن به ایستگاه های رادیویی یکی از سرگرمی های من است و صدای ایستگاه شما را کاملا خوب و بسیار خوب شنیدم و امیدوارم در آینده هم دوباره بشنوم.

وی افزود: از تماس های تلفنی و پیامک هایی که به روابط عمومی ارسال می شود مشخص است که تمام اقشار با رادیو دوست و همراه هستند و بسیاری از مخاطبان حل مشکل خود را از طریق رادیو می دانند و با آن درد دل می کنند. امیدوارم که مخاطبان ارجمند با ارسال پیام های خود به 30000615 و یا تماس با سامانه گویای 162 و تماس با 02314444002 روابط عمومی را در ادامه راه یاری نمایند.

علی شهسوار مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان در پایان گزارش از هفته نامه صدا و سیما، پایگاه اطلاع رسانی اداره کل روابط عمومی رسانه ملی، معاونت امور استان ها، خبرگزاری های سراسری و محلی استان، نشریات سراسری، روزنامه پیام استان و هفته نامه های محلی استان سمنان که همواره اخبار، رویدادها و گزارش هایی از این قبیل را منعکس می نمایند تقدیر و تشکر کرد.  

alt