جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» به جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی - صفحه محتوایی خبر

 

 

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» به جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» به جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی

 

مستند «هالووین ایرانی» به تهیه کنندگی فاطمه رفیعی به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی راه یافت.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، مستند «هالووین ایرانی» به تهیه کنندگی فاطمه رفیعی از همکاران رادیو جهان بین، به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی که از بیستم تا بیست و پنجم اردیبهشت ماه 99 در سه بخش مستند، نمایش و کوتاه در جزیره هاوار کرواسی برگزار خواهد شد، راه یافت.

جشنواره پری مارولیچ به نام یکی از مشاهیر و شعرای کروات به نام مارکو مارولیچ نامگذاری شده است و با هدف بازخوانی متون قدیم بیش از 100 سال برگزار می شود.

مستند «هالووین ایرانی» درباره رسمِ "کِرکِرَکِ شوبَندی" در میان اهالی شهر جونقان استان چهارمحال و بختیاری است که این مراسم جذاب از غروب شب عید آغاز می شود وتا نیمه شب به پایان می رسد و در آن هرشخص با دوستان و فامیل همراه می شود و وسایل مورد نیاز کرکرک شوبندی یعنی کیسه وطناب که ازچند روز پیش آماده کرده بود را برمی دارد و به پشت بام خانه های همسایه ها یا فامیل خود یا بزرگان شهر می رود.

بزرگترها هدایایی را که برای کودکان آماده کرده اند با شنیدن صدای آنها از پشت بام و انداختن کرکرک، درون کیسه ای که از پشت بام آویزان شده می گذارند و این رسم ماندگار با شیرینی ها و جذابیت های بسیاری همراه است.