سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

راه اندازی استودیوهای شبکه شما در سراسر کشور - صفحه محتوایی خبر

 

 

راه اندازی استودیوهای شبکه شما در سراسر کشور

احمدی‌افزادی، مدیر شبکه «شما» گفت:‌ یکی از مهمترین فعالیت‌های شبکه «شما» حوزه مناسک و آیین‌ها است که در آن از آداب و رسوم محرم تا گویش‌ها، لحن‌ها و انواع عزاداری‌ها به مخاطب عرضه می‌شود و خوشبختانه نوع صحیح عزاداری و فلسفه مناسک را دربر می‌گیرد.

مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه تلویزیونی شما در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس در غرفه فارس در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها درباره اهداف خود از راه‌اندازی این شبکه گفت:‌ شبکه شما سال 1390 با هدف مخاطب قرار دادن همه مردم ایران تأسیس شد به نوعی سازمان در حوزه سیما احساس کرد باید به تعامل بیشتری با مردم دست بزند و شبکه‌های رسمی و سراسری موجود کفایت نمی‌کنند تا همه آداب، اقوام و فرهنگ فولکلور جامعه ایران را بخواهیم پوشش دهیم بنابراین این شبکه با هدف پوشش آداب و رسوم، سنت‌ها، فولکلور و تنوع زیستی و وحدت کاملی که در ایران وجود دارد، ‌به وجود آمد در واقع این شبکه مادر همه شبکه‌های سی و سه گانه استانی و در عمل جامع گردشگری کشور است.

alt

وی در ادامه افزود: هر آنچه در شبکه شما تولید می‌شود تماماً در حوزه ایران شناسی و امید است هیچ کار خارجی در این شبکه دیده نمی‌شود تمام کارها از سریال‌ها، فیلم‌ها و مستندها و انیمیشن‌ها و مناسک‌ها را در این شبکه مشاهده می‌کنیم بنابراین این شبکه عملیاتی‌ترین شبکه در برون سپاری تولید و تعاملی‌ترین شبکه در حوزه ارتباط با مخاطبان است چرا که با 33 شبکه استانی و شهرستانی ارتباط تنگاتنگ دارد.

احمدی‌افزادی در پاسخ به این سؤال که آیا تماماً به ذهنیت خود برای راه اندازی این شبکه رسیده‌اند، گفت:‌ این شبکه ظرفیت بسیاری دارد بنابراین ما در ابتدای یک راه بزرگ هستیم برای اینکه تمام ظرفیت‌های کشور فرصتی است که آنها را به تصویر بکشیم و هم زمان از زابل و منتها علیه جنوب شرقی ،‌منطقه سرباز و منتها علیه غربی ایران در منطقه ارس و اترک را می‌توانیم پوشش دهیم بنابراین ما می‌توانیم بگوییم این ظرفیت تمام نشدنی است البته گام‌های خوبی برداشتیم ولی نسبت به آینده باید گام‌های زیادی برداریم.

*استودیوهای شبکه شما در سراسر کشور راه اندازی می‌شود

وی با اشاره به اینکه در بحث تعاملی ان‌شاءالله در آینده نزدیک افتتاح استودیوهای شبکه شما در نقاط مختلف کشور است، گفت: الان چنین چیزی وجود ندارد و گزارشگران ما ارتباط زنده می‌گیرند و ما در نظر داریم استودیوها را در کشور با همکاری نزدیک مراکز و شبکه‌های استانی راه بیاندازیم این اتفاق باعث می‌شود دیوارها برداشته شده و فاصله با مخاطب کم شود. این طرح در مرحله برنامه‌ریزی است و به زودی این اتفاق ساماندهی می‌شود و این شعار که سازمان صدا و سیما تعاملی‌ترین وجهه‌اش زمانی است که بی واسطه با مردم راه‌اندازی شود، تحقق بخشد و ایران فقط تهران نیست.

احمدی در پاسخ به این سؤال که در حوزه مناسک سازی چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند،‌ گفت:‌ در حکم رهبری برای دکتر سرافراز هم بحث سبک زندگی ایرانی اسلامی است که ما کارهای بسیار خوبی را در این حوزه انجام و ارتقا خواهیم داد از جمله در مناسبت‌ها می‌بینیم امروز مناسک محرم و آداب آیینی و سنتی  ما به شدت بر لحن‌ها و گویش‌ها غلبه پیدا کرده و گویه‌های جدید که مدتی بود ترویج پیدا کرده بود را از بین برده است، در حدی که زمانی هیئت باغ گندم یزد یک مداحی بسیار سنتی از شبکه شما پخش می‌کند رهبری مکتوب می‌فرمایند که این عزاداری را تماشا کردند و بسیار خوب و پرمعنا بود یعنی ما جانمایه‌های بسیار زیبا در محرم داریم که اینها را باید زنده کنیم.

وی در ادامه افزود: در حوزه پوشش و فولکلور و ادبیات کارهای جدی کردیم به ویژه در زمینه پوشش اقوام ایرانی ما دارای سبک هستیم هم در حوزه بانوان و هم در حوزه آقایان که این نگاه‌های غرب زده که وارد می‌شود زمانی که از مرکز کشور ترویج می‌یابد و به سمت شهرستان‌ها و روستاها می‌رود و پوشش فولکلور را تضعیف می‌کند ما دقیقا شروع می‌کنیم به ترویج پوشش فولکلور که بسیار رنگین و متدینانه است کار می‌کنیم. یا در حوزه غذاهای ایرانی که اینها هم در بخش مناسک است امروز ما به یک گسست جدی در حوزه غذا مبتلا شدیم و نتیجه‌اش بیماری روزافزون جامعه است درحالیکه غذاهای سنتی ما این ویژگی‌ها را نداشته است.

احمدی درباره حوزه گردشگری گفت: مناسک سفر و آداب سفر درشبکه ما کار می‌شود و مناسک سازی کار جدی است که به نظر من در شبکه شما محمل اصلی فعالیت‌ها است.

*شبکه شما روی ماهواره هاتبرد قرار گرفته است

وی در پاسخ به این سؤال که بازخورد شبکه شما از خارج از کشور به چه صورت بوده است،‌گفت:‌ ما شبکه را اخیرا بر ماهواره هاتبرد قرار دادیم تا قبل از این ایران ست قرار داشتیم در منطقه خاورمیانه، در همین مدت دو ماه مخاطبانی که با ما تماس گرفتند از طریق ایمیل، تلفن بسیار ایرانیان خارج از کشور شگفت زده شدند از طبیعت ایران،‌ مناظر و حتی خشت‌های گلین و تهران مدرن. ایران خیلی نقاط و آثار و مناظر برای معرفی دارد که این غبطه بزرگی است که هرچه ما وارد این مقوله تعریف و بیان و تبیین می‌شویم هم مخاطب تشنه تر می‌شود در فراسوی مرزها و خودمان احساس می‌کنیم چه اندازه راه برای طی کردن داریم از آسیاب‌های بادی شوش گرفته تا شهر سوخته و منطقه سیلک کاشان و تورنگ تپه در استان گلستان، مسجد جامع اصفهان در سبزه میدان و آثار دوره اسلامی و ایلخانی حتی تهران قدیم، بازار یزد و کرمان مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: شبکه شما هدفش نشان دادن مناظر زیبا، امیدوارانه و سرمایه های انسانی کشور است.

*ایران اسلامی در سرحدات معرفی خواهد شد

وی در پایان درباره فعالیت‌های مورد نیاز برای گام‌های بیشتر در این شبکه گفت: ما یک بحثی را درحال شروع کردن هستیم در حوزه ظرفیت ایران اسلامی در سرحدات و توسعه کشور این ظرفیت را با بحث‌های گفت‌وگو محور شروع خواهیم کرد و اینطور نیست که به تهران تنها تکیه کنیم. از چابهار و قشم شروع خواهیم کرد و به خرمشهر و دیگر مراکز می‌پردازیم به صورت برنامه‌های گفت‌وگو محور و مستند و اینکه ایران تمام سرمایه‌هایش در مرکز کشور نیست بلکه اقوام ایرانی که حافظ کشور بودند را پوشش می‌دهیم. این ظرفیت معرفی اقوام را به نظر می‌رسد تا الان بالاترین حجمی که می‌توانسته انجام شود در شبکه شما بوده که بازهم گوشه کوچک کار ما را تشکیل می‌دهد بنابراین به دنبال این هستیم که یک نشاط پایدار را در پرتو آگاهی نسبت به آنچه که داریم و باید بدانیم که در داخل و خارج از کشور ایران چه به لحاظ تاریخی از هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد چه ایران اسلامی و دانشمندان و معاصر بزرگی که داشته، می‌تواند نه تنها برای ما بلکه نسل‌های آینده امیدوار کننده و تضمین نشاط پایدار ما باشد.