جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

راه اندازی اولین سامانه پیشخوان تلویزیونی در صدا و سیما - صفحه محتوایی خبر

 

 

راه اندازی اولین سامانه پیشخوان تلویزیونی در صدا و سیما

راه اندازی اولین سامانه پیشخوان تلویزیونی در صدا و سیما

 

اولین سامانه پیشخوان تلویزیونی در معاونت امور استان های صدا و سیما طراحی و اجرایی شد. این سامانه دارای بخش های مختلفی است و مخاطب می تواند در مدت زمان کوتاهی اطلاعات مختلفی را دریافت کند. از دیگر ویژگی های این سامانه بخش های مختلف و نوع طراحی آن است. به جهت آشنایی بیشتر با این سامانه با حمزه شعاعی طراح و برنامه نویس وب و دستگاه های هوشمند که این سامانه را طراحی کرده است به گفتگو نشستیم.

 

این سامانه را چگونه طراحی کردید؟

ابتدا سامانه های سازمان ها و شرکت های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم تا مشکلات آنها را نداشته باشیم و همچنین سامانه بر اساس نیازهای اصلی مخاطبان ما که کارکنان و مهمانان معاونت امور استان ها هستند طراحی شود. بر این اساس پس از نیازسنجی بخش های آن را مشخص کردیم.

این سامانه شامل چه بخش هایی است؟

سامانه نمایشی اطلاع رسانی از طریق مانیتور های پیش خوان شامل بخش هایی همچون: نمایش روز، تاریخ، ساعت و اوقات شرعی، پیشخوان شامل تصویر صفحه اول مطبوعات کثیرالانتشار، خبرستان: نگاهی به اخبار سایت معاونت امور استان های صدا و سیما، كشكول: نكته ها، داستان ها و حكايت هاي جذاب، همراه با شما: پيام تبريك، تسليت و...، ويزور: گالري تصاوير فعالیت های شبکه های استانی و معاونت امور استان ها، بدانيم تا بمانيم: نكات بهداشتي و سلامت، خواص گياهان و ميوه ها، وقايع اتفاقيه: اعلام مناسبت هاي شمسي، قمري، ميلادي، نامه رسان: نمايش اطلاعيه ها و نامه هاي اداري و همچنین زیرنویس که جملاتی از بزرگان به صورت زیرنویس بر روی سامانه نمایش داده می شود از مهمترین بخش های این سامانه به شمار می رود.

برای بارگذاری اطلاعات از چه امکانی استفاده کرده اید که کاربر بتواند به راحتی با این سامانه کار کند؟

درج مطلب، جستجوی مطالب، تعین بازه زمانی نمایش، ارسال تصاویر و اسلاید از مهمترین بخش هایی است که کاربر به راحتی می تواند با استفاده از آن اطلاعات مورد نظر را در این سامانه بارگذاری نماید. در بخش تعیین بازه زمانی، تلاش شده تا هر کدام از بخش های مورد نظر با تعیین بازه زمانی فرصت کافی را به مخاطبان جهت تماشا و مطالعه بخش های مختلف داده شود. همچنین چرخش هوشمند بخش های مختلف نیز با استفاده از تعیین بازه زمانی باعث پویایی سامانه و ارائه اطلاعات مختلف شده است.

نحوه ویرایش و حذف مطالب چگونه است؟

کاربر در بخش جستجو به راحتی می تواند مطالب بارگذاری شده را در بخش مورد نظر ویرایش و حذف کند. یکی از مهمترین ویژگی های این سامانه این است که کاربر به راحتی می تواند حتی بدون آموزش با آن کار کند. 

برای ایجاد جذابیت و تاثیرگذاری بیشتر این سامانه چه اقداماتی انجام داده اید؟

مهمترین عنصر برای جذب مخاطب سامانه های تصویری جذابیت بصری، نوع طراحی و گرافیک است. به همین جهت تلاش شده با توجه به فضای نمایش و محیط استقرار تلویزیون ها طراحی مناسبی با تلفیقی از رنگ های مختلف صورت بگیرد. همچنین در خصوص نوع انتخاب قلم سعی شده قلم مناسب، سایز و رنگ حروف برای استفاده در سامانه با هدف بهینه سازی خوانایی انجام پذیرد.