سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۶ آذر ۱۴۰۰

روایت غالب رسانه ای در چالش های اجتماعی - صفحه محتوایی خبر

 

 

روایت غالب رسانه ای در چالش های اجتماعی

روایت غالب رسانه ای در چالش های اجتماعی

 

دکتر محمد مهدی رحمتی در یادداشتی با اشاره به بازنمایی رسانه ای مسئله آب و تجمع مردم در اصفهان، رویکرد جدید رسانه ملی را مصداقی از تحقق شعار عدالت محوری در دوره جدید مدیریت صداوسیما دانست.

بازنمایی رسانه‌ای مسئله آب و تجمع مردم اصفهان، چالش امروز سازمان صداوسیما بود. البته در رسانه ملی روز بدون چالش وجود ندارد اما با توجه به رویکرد جدید سازمان، لازم دانستم چند نکته را خدمت دوستان عرض کنم:
_ رویکرد آقای دکتر جبلی در حفظ مرجعیت رسانه‌ای، راوی اول بودن رسانه ملی و موفقیت در جنگ روایت‌ها که روایت غالب را می‌سازد راهبردی ارزشمند است و من به عنوان یک عضو این خانواده با آن موافقم، و از آن حمایت می‌کنم و صادقانه همواره خواهان آن بوده‌ام.
به علاوه معتقدم مراکز صداوسیما نقش درخور توجهی در تقویت آرایش رسانه‌ای سازمان برای دستیابی به مرجعیت رسانه‌ای دارند.
- دوستان بارها در جلسات مختلف هم اندیشی رسانه ای، منتقدِ عقب افتادگی در پردازش موضوعات، و موج سواری و سوءاستفاده جبهه مقابل رسانه‌ای بوده اند که در اغلب موارد این نقد، وارد بوده، و علت آن، کندی فرایند تصمیم‌گیری و رعایت بیش از حد مصالح غیر رسانه‌ایِ برون سازمانی بوده است. امروز فرصت درست گفتن به جای نگفتن، فضایی است که باید به بهترین شکل و اثربخش‌ترین شیوه ممکن از آن بهره جست و به رسانه ملی برای تمرین آن فرصت داد.
- در موضوع اعتراضات اخیر به مسئله آب در اصفهان، رصد و مطالعه رسانه‌ای ما از بیش از یک هفته قبل شروع شده بود و مرکز اصفهان با تحمل فشارهای رسانه‌ای و تدبیر مدیریتی، ضمن بازتاب استانی موضوع و پیگیری لازم، از بازنمایی غیرضروری آن جلوگیری کرد ضمن آنکه در رفتار رسانه‌ای خود، تعرضی به حقوق آبی دیگر استان‌های درگیر مسئله نداشت.
- از زمان فراخوان برای تجمع ۲۸ آبان ماه نیز با مدیریت صحیح انجام گرفته از سوی کشاورزان و مسئولان استانی، و جداسازی صف آنها از ناآرامی‌های ساختارشکنانه، صداوسیما وظیفه داشت تا به این مسئله متناسب واکنش نشان دهد و بر اساس راهبرد عدالت گستری فرصت را از رسانه‌های معارض بگیرد و از تبدیل موضوع به یک پدیده هنجارشکنانه رسانه‌ای و ایجاد چالش برای نظام جلوگیری کند. بازتاب سراسری شبکه خبر، آن هم به صورت زنده و گفت و گوهای بعدی بر همین مبنا انجام گرفت. البته در این میان، ممکن است خبرنگاری به دلیل تعلقات استانی و جو حاکم در محل، احساسی فراتر از حد لازم در پلاتوی خود بروز داده باشد اما این، نافی و مانع مسیر درست در پیش گرفته نیست، بلکه درصورت لزوم آموزش، اصلاح و بهبود اجرای خبرنگاران در اوضاع پر چالش رسانه‌ای، در دستور کار قرار خواهد گرفت.
- مسئله آب از نگاه سازمان صداوسیما موضوع یک استان و دارای راه حل کوتاه مدت نیست و محدودیت‌های آبی سالهای اخیر این مسئله را جدی تر کرده است‌. هر راه حلی نیز باید با در نظر گرفتن مصالح هر چهار استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان و یزد، عادلانه و کارشناسی عملیاتی شود. اما بازنمایی متناسب مطالبات مردمی و ارائه توضیحات صادقانه مسئولان و درمیان گذاشتن آن با مردم، راه ناگزیر رسانه است حتی اگر این راه حل دعوت به تغییر الگوی کشاورزی، کاهش بهره برداری‌های صنعتی و صرفه‌جویی در مصارف خانگی با توجه به شرایط اقلیمی و ذخایر منابع موجود باشد.
- در مسئله حاضر نیز رسانه ملی همین رویکرد را دنبال می‌کرد و براساس تدابیر انجام گرفته، این رویکرد به مسئولان استانی منتقل شد.
چه بسا انجام اولین گفتگوها با میهمانان ملی همچون وزیر نیرو و معاون اول رئیس جمهور برای جلوگیری از شائبه جهت‌گیری‌های استانی و به حداقل رساندن آن بود و در ادامه نیز برای توضیحات همه جانبه استانداران هر چهار استان، میهمان گفت وگوهای خبری بودند که واکنش بهنگام معاونت سیاسی در این موضوع، ارزشمند و ستودنی است.
در پایان لازم است اذعان کنم  دستیابی به اهداف ذکر شده با مدیریت صحیح و تلاش همکاران سختکوشم در مراکز که جهاد گونه در همه حوزه‌های تولیدی به‌ویژه خبر و فضای مجازی، مشغول به کار هستند و مدیریت و همراهی معاونت محترم سیاسی امکان پذیر خواهد بود و امیدوارم ان شاالله با دانش افزاییِ روزآمد، بر عملکرد سازمان صداوسیما اثر مثبت خواهد داشت.