جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

رونمایی از سامانه جامع آرشیو دیجیتال اداره کل صدای رسانه ملی با حضور دکتر دارابی - صفحه محتوایی خبر

 

 

رونمایی از سامانه جامع آرشیو دیجیتال اداره کل صدای رسانه ملی با حضور دکتر دارابی

رونمایی از سامانه جامع آرشیو دیجیتال اداره کل صدای رسانه ملی با حضور دکتر دارابی

 

با حضور معاون امور استان‌های صدا و سیما، از سامانه جامع آرشیو دیجیتال اداره کل صدای رسانه ملی با عنوان میراث جام جم، رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های صدا و سیما، سامانه «میراث جام جم» با حضور معاون امور استان‌های رسانه ملی رونمایی شد.
این سامانه شامل آرشیو دیجیتال اداره کل صداست که با همکاری اداره کل آرشیو سازمان راه‌اندازی شده و طی آن تمام منابع تولیدی مراکز در بخش رادیو تبدیل و در سامانه‌ای به مرکزیت اداره کل صدای استان‌ها مدیریت می‌شود.
تجمیع و تشکیل بانک جامع اطلاعات آرشیو‌های سازمان در قالب این سامانه به انجام رسیده به طوری که هم اکنون از تجمیع اطلاعات آرشیوی صدا، بیش از 3 میلیون رکورد و بیش از یک میلیون عکس و اسلاید تمام شبکه‌های سراسری و مراکز شناسایی شده است  ضمن اینکه با هماهنگی مدیرکل محترم صدای استان‌ها، منابع 30 مرکز استانی شامل یک میلیون و 600 هزار رکورد یعنی بیش از نیمی از منابع کل آرشیو، بر روی میراث جام جم بارگذاری و قابل جستجو شده است البته این رقم در حال افزایش است.
صدای استان‌ها با استفاده از این سامانه می‌تواند تمام نیازهای تامینی مراکز استانی را به شکل کیفی و کمی طبق برنامه‌ریزی‌های منظم تامین و ارسال کند.
تمرکز و تجمیع اطلاعات آرشیوی در سامانه میراث جام جم و امکان پخش صدا و تصویر رکورد آرشیوی در کنار متادیتای هر اثر امکان منحصر به فرد جدیدی است که سازمان صدا و سیما در گذشته از آن محروم بود، میراث جام جم ویترین مشاهده منابع آرشیوی در یک شبکه داخلی اینترنتی است و به نوعی آرزوی آرشیویست‌های سازمان با سامانه میراث جام جم برآورده شده است.
از مزایای این سامانه، استانداردسازی فرآیندهای آرشیوی در سازمان و سرعت بالا در دسترس قرار دادن منابع آرشیوی به تمام واحدهای برنامه‌ساز در تهران و مراکز استانی است.
از دیگر خصوصیات این سامانه می‌توان به امکان ایجاد چرخه اتوماسیون برای تغذیه کنداکتور پخش اشاره کرد که در صورت درخواست حوزه‌های برنامه‌ساز، این قابلیت در سال آینده به آن افزوده می‌شود البته هرگونه استفاده بهینه از سیستم اتوماسیون جامع آرشیو میراث جام جم، منوط به تقویت زیرساخت‌های ارتباطی و IT در مراکز استانی و شبکه‌های سراسری خواهد بود.