سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

رونمایی از نخستین منشور راهبردی سیمای استان‌ها - صفحه محتوایی خبر

 

 

رونمایی از نخستین منشور راهبردی سیمای استان‌ها

رونمایی از نخستین منشور راهبردی سیمای استان‌ها

رونمایی از نخستین منشور راهبردی سیمای استان‌ها

رئیس مرکز سیمای استان‌های رسانه ملی این مرکز را یکی از بازوهای مهم صداوسیما در تبیین و گسترش فرهنگ بومی ایرانی و وحدت اقوام دانست.

به گزارش روابط عمومي معاونت امور مجلس و استان ها، نشست خبري همايش مديران شبكه‌هاي تلويزيوني استان‌ها با حضور عبدالكريم خيامي رئيس مركز سيماي استان‌ها و جمعي از مديران برگزار شد. دكتر عبدالكريم خيامي با اشاره به اينكه مركز سيماي استان‌ها مديريت راهبردي 33 شبكه استاني به اضافه شبكه سراسري شما را برعهده دارد گفت: اين شبكه‌ها ذيل سياست‌هاي چند فرهنگي نظام اسلامي توانسته‌اند نقش موثري داشته باشد.

خيامي با اشاره به برگزاري همايش مديران شبكه‌هاي تلويزيوني استاني با شعار «جامع‌نگري در محتوا، خلاق در توليد و واقع‌گرا در پخش» گفت: برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و نشست‌هاي تخصصي در محورهاي مختلف مهم‌ترين بخش اين همايش است تا در اين مدت مديران با بخش‌هاي راهبردي سيماي مراكز آشنا شوند.

وي افزود: در اين همايش آيين‌نامه و الگوي گرافيكي مراكز استان‌ها كه به شكل مدون تهيه شده در اختيار مديران قرار خواهد گرفت و شاخص‌هاي طراحي براي ارتقاي گرافيك شبكه‌ها آموزش داده خواهد شد.

رئيس مركز سيماي استان‌ها  با اشاره به تهيه و تدوين نخستين منشور راهبردي سيماي استان‌ها گفت: پس از ماه‌ها بررسي  علمي و تخصصي و ارزيابي كمّي رسانه‌اي در 12 حوزه تخصصي،  منشور راهبردي‌ براي شبكه‌هاي استاني تهيه كرده‌ايم كه مي‌تواند سند و  وفاق‌نامه‌اي ميان شبكه‌ها باشد و افق روشني براي برنامه‌سازان سيماي مراكز ترسيم كند.

خيامي با اشاره به برگزاري اين همايش در مركز خوزستان بيان داشت: اين همايش از 24 تا 26آذر در اهواز برگزار مي‌شود و  رونمايي از بسته مستند «منظومه پارسايان» كه در 50 قسمت به زندگي عالمان دين، عرفان و اخلاق مي‌پردازد يكي از بخش‌هاي اين همايش است. اين بسته پس از رونمايي در اختيار معاونت سيما و برون‌مرزي جهت پخش از شبكه‌هاي سراسري گذاشته مي‌شود.

وي در ادامه گفت: هم اكنون ما به ترازي از بلوغ تكنيكي و فناوري در حوزه مستند رسيده‌ايم و بخشي از اين توانايي را با رونمايي از مستند «كاوش در اعماق خليج فارس» با عنوان طولاني‌ترين، برجسته‌ترين، و تكنيكي ترين مستند درباره خليج فارس معرفي خواهيم كرد. اين مجموعه با كارگرداني و تهيه كنندگي احسان عبدي پور در دو مركز هرمزگان و بوشهر توليد شده‌است.

رئيس مركز سيماي استان‌ها  با اشاره به ديگر وظايف مركز سيماي استان‌ها يادآور شد: ديگر وظيفه اين مركز پشتيباني از شبكه هاي سراسري است. برخي از آثار اين شبكه هاي سراسري در مراكز استاني تهيه مي شوند و امسال در دوره رياست دكتر سرافراز، حجم تبادلات برنامه اي ما با شبكه‌هاي سراسري سيما حدود 300 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

خيامي با تاكيد بر تامين بخشي از برنامه‌هاي مناسبتي شبكه‌هاي سراسري درمراكز  گفت: از ديگر فعاليت هاي ما، پخش برنامه در مناسبت هاي مهمي مثل دهه محرم و مناسبت هاي ملي چون راهپيمايي 22 بهمن و روز قدس است و اكنون مراكز اين توانايي را دارند كه پوشش تمامي مراسم ملي و مناسبتي استان‌ها را براي تمام شبكه‌هاي سراسري و برون‌مرزي برعهده بگيرند.

وي افزود:‌ در طول يكسال اخير حدود 4 هزار ساعت قاب تصوير شبكه‌هاي تلويزيوني بومي‌تر شده است كه از افتخارات شبكه استاني است. اين حجم توليد با وجود مشكلات مالي سازمان به انجام رسيد و برنامه‌سازان ما توانستند با قدرت تمام كار خود را به نتيجه برسانند و و تصاوير را به مؤلفه‌هاي زيستي، زباني و ... همان استان بدل كنند.

خيامي ضمن تاكيد بر توازن پخش ميان برنامه‌هاي تاميني داخلي و خارجي افزود: تأمين خارجي در شبكه‌هاي استاني به نصف تقليل پيدا كرده است كه رقم آن در گذشته 30 درصد محاسبه شده است. در حوزه تامين داخلي نيز تا كنون 5سريال و ميني‌سريال كه در شبكه‌هاي استاني توليد شده بود از شبكه‌هاي سراسري پخش شده است.

وي در پايان با اشاره به انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان گفت:‌ همانطور كه مي‌دانيد انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان در اسفند ماه برگزار خواهد شد كه بار اصلي پوشش‌ انتخابات نيز بر دوش 33 شبكه استاني است و ما تلاش مي‌كنيم كه اين حماسه را در سراسر ايران به بهترين نحوه به تصوير بكشيم.