سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

زنده شدن تاجر تبریزی بعد از 70 سال - صفحه محتوایی خبر

 

 

زنده شدن تاجر تبریزی بعد از 70 سال

سریال تلویزیونی «تبریزلی تاجر» به تهیه‌کنندگی فرزاد یحیوی و کارگردانی افشین علیزاده در مرکز آذربایجان شرقی تصویربرداری می‌شود و نقش اول آن را میرطاهر مظلومی بازی می‌کند که نقش تاجر را به‌ عهده دارد و در کنار او ناصر هاشمی هم حضور دارد.

فرزاد یحیوی، تهیه‌کننده درباره روند تولید این سریال گفت: تصویربرداری سریال تبریزلی تاجر از شانزدهم آذر در تبریز آغاز شده و طبق پیش‌بینی ضبط آن تا اوایل اسفند طول می‌کشد. این سریال در 60 قسمت 35 دقیقه‌ای با رویکرد فانتزی و طنز تولید می‌شود.

وی با اشاره به داستان این سریال افزود: این سریال داستان تاجر تبریزی را روایت می‌کند که 70 سال پیش همراه پیشکارش برای تجارت به طرف قفقاز می‌رود. آنها در راه گرفتار بهمن می‌شوند و در کوه‌های قفقاز زیر بهمن می‌مانند تا این‌که بر اثر گرم شدن زمین این برف‌ها آب شده و تاجر تبریزی با این‌که از گذر زمان خبری ندارد به شهر خود بازمی‌گردد و با ماجراهای فانتزی جالبی روبه‌رو می‌شود. این تهیه‌کننده عنوان کرد: محمد باقری‌نکو فیلمنامه این سریال را نوشته است. ما تلاش می‌کنیم یک سریال سرگرم‌کننده در قالب فانتزی بسازیم و هم این‌که از طریق این سریال بتوانیم نمادهای شهر تبریز قدیم و جدید و پیشرفت‌های معماری و... را هم نشان بدهیم، ضمن این‌که با زبان طنز هم به مسائل روز اجتماعی می‌پردازیم.

وی هدف از تولید سریال را پرداخت به مسائل اجتماعی و خانوادگی، آموزش شهروندی و استفاده صحیح از امکانات مدرن و جدید و... ذکر کرد و گفت:

alt

 تمام لوکیشن‌های این سریال در تبریز است و بخش‌هایی از آن را که مربوط به خارج از ایران همچون قفقاز، تفلیس و باکو می‌شود، بازسازی یا این‌که از جلوه‌های ویژه استفاده می‌کنیم.

یحیوی درباره نقش بازیگران این سریال گفت: در این سریال میرطاهر مظلومی نقش تاجر تبریزی به نام زینال را بازی می‌کند. هاشم چاووشی نقش حبیب رقیب زینال، ناصر هاشمی نقش اکبر پسر زینال، بابک نهرین نقش تایماز پیشکار و حمیده مقدس‌زاده نقش اقدس را به‌عهده دارند. حمید مجدآبادی، بهمن تقی‌پور، امیر حجازی، شهرزاد شکوریان، سویل شیرگیر، بابک محمودی، زیبا فرج‌اللهی، محمد قنبری، زهرا پورعباس و عطاالله تقی‌پور دیگر بازیگرانی هستند که در این سریال نقش‌آفرینی می‌کنند.

به گفته تهیه‌کننده، این سریال به سفارش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی و با زبان ترکی برای پخش از یکی از شبکه‌های سراسری تولید می‌شود و در پخش سراسری این سریال دوبله یا با زیرنویس پخش خواهد شد.

وی درباره انتخاب میرطاهر مظلومی برای نقش اصلی این سریال گفت: برای تولید سریال تبریزلی تاجر از شاخص‌ترین بازیگران استان استفاده کردیم، اما برای نقش تاجر نیاز به بازیگری داشتیم که سن و سال‌ او با تاجر قصه همخوانی داشته باشد و از آنجا که بازیگران استانی مناسب این نقش نداشتیم میرطاهر مظلومی را انتخاب کردیم، ضمن این‌که او به زبان ترکی هم تسلط دارد و ما می‌خواستیم دیالوگ‌های ترکی این سریال هم درست ادا شود. عوامل اصلی سریال تبریزلی تاجر عبارتند از؛ مدیر تصویربرداری مسعود وطن‌خواه، صدابردار فرشاد مهدی‌نیا، طراح گریم هادی قالی‌خانی، طراح صحنه و لباس حسین حاج‌ابراهیمی، مدیر تولید هادی توحیدی، موسیقی غلامرضا میرزازاده و تدوین مرتضی مقدس.