جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

زندگی و آثار دکتر یحیی یثربی مستند می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

زندگی و آثار دکتر یحیی یثربی مستند می شود

صدا و سیمای مرکز مهاباد با تولید مستند «آب طربناک» در 2 قسمت 30 دقیقه ای زندگی و آثار دکتر یحیی یثربی را به تهیه کنندگی و کارگردانی علی قادری به تصویر می کشد.

دکتر سید یحیی یثربی در سال 1321 شمسی در روستای چراغ تپه سفلی، از توابع شهرستان تکاب در آذربایجان غربی متولد شد، علی رغم از دست دادن سرپرست خانواده و مشکلات زیاد با ایمان و امید به خدا راه های پر فراز و نشیب تحصیلات عالی حوزه و دانشگاه را تا اخذ درجه دکترای فلسفه طی نمود. وی علاوه بر تدریس در مراکز دانشگاهی تبریز، کردستان و تهران، سمت های اجرایی متعددی را نیز برعهده داشت.

ویژگی دکتر یثربی در تعدد و تنوع آثار اوست که تحقیقات و تألیفات متعددی در حوزه مسائل بنیادی عرفان، فلسفه و حکمت که دارای نوآوری و ایده های ارزشمندی می باشند در کارنامه درخشان خود گنجانده است.

"عرفان نظری"، "آب طربناک"، "ماجرای غم انگیز روشنفکری در ایران"، "خودکامگی و فرهنگ"، "تاریخ تحلیلی انتقادی فلسفه اسلامی"، "قلندر و قلعه"، "محمد پیام آور صلح و اندیشه"، "فلسفه عرفان؛ تحلیلی از اصول و مبانی و مسائل عرفانی"، "عیار نقد؛ نقدی بر هستی شناسی و معاد ملاصدرا" و ... از آثار فاخر و ارزشمند وی می باشد.

این مستند در 2 قسمت زندگی نامه و نقد و بررسی آثار دکتر یثربی را به تصویر می کشد.

عوامل : تهیه کننده و کارگردان: علی قادری/ تصویربردار: عبدالقادر طه زاده / نویسنده: محمد صالح ملکی.

alt