جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

زیر و بم افزایش دلار در گفت‌وگو با نمایندگان گیلان در برنامه «سروستان» - صفحه محتوایی خبر

 

 

زیر و بم افزایش دلار در گفت‌وگو با نمایندگان گیلان در برنامه «سروستان»

زیر و بم افزایش دلار در گفت‌وگو با نمایندگان گیلان در برنامه «سروستان»


برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه این هفته با حضور دو نفر از نمایندگان مردم شهرهای استان گیلان در مجلس شورای اسلامی از شبکه «شما» پخش شد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب 9 مهر با حضور نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی به صورت زنده روی آنتن رفت.
در این برنامه که با اجرای محمد دلاوری پخش می‌شود، شاهد حضور محمود شکری نماینده مردم تالش، رضوان‌شهر و ماسال و عضو کمیسیون اقتصادی و محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی بودند.
در بخش نخست محمود شکری با اشاره به وضعیت کنونی کشور اظهار کرد: شرایطی که طی چند ماهه اخیر از نظر اقتصادی رخ داده بخشی مربوط به تحریم‌ها و اتفاقات خارجی است البته این در حالی است که رهبر معظم انقلاب بارها این روزها را گوشزد و شرایط حاضر را پیش‌بینی کرده بودند و به همین دلیل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند و به نظر من اگر توصیه‌های ایشان مورد توجه قرار می‌گرفت امروز دچار این مشکلات نمی‌شدیم ولی برخی تنها امیدشان به برجام بود.

وصل کردن همه مشکلات به برجام یکی از عوامل آشفتگی کنونی بازار است
وی افزود: نمی‌خواهم بگویم تغییرات مداوم غیر دلار مربوط به برجام و خروج آمریکا از آن است ولی بی توجهی و وصل کردن همه مسائل کشور به برجام، یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات است؛ امروز هم به اعتقاد من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، ما در اقتصاد مشکلی نداریم و در جلساتی هم که با حضور وزرا و مسئولان کشور داشته‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ایم که هنوز اتفاقی نیفتاده است.
این نماینده مجلس در پاسخ به سوال مجری در ارتباط با مسائل بیرونی و این بحث که مشکلی در حوزه اقتصاد نداریم عنوان کرد: در جلسه‌ای که با مسئولان اقتصادی کشور داشتیم نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم نسبت به گرانی و بی ثباتی قیمت‌ها را مطرح کردیم، بسیاری از مشکلات مربوط به عدم نظارت دقیق و سیستماتیک است به همین دلیل وقتی اتفاقی در خارج می‌افتد، گروهی سودجو در داخل به ثروت‌اندوزی و سوء استفاده می‌پردازند بنابراین نظارت و پیگیری بیشتر می‌تواند این فرصت را از آنها بگیرد.
وی ادامه داد: وزیر مربوطه به ما گفت 100 هزار پرونده تخلف صنفی در کشور داریم و هزاران میلیارد ریال جریمه دریافت شده ولی به او گفتیم این پرونده‌ها و جرایم دردی از مردم دوا نمی‌کند زیرا جرایم هم به خزانه دولت واریز شده‌اند.
شکری تصریح کرد: اختیارات زیادی به رئیس بانک مرکزی داده شده و تصمیم‌های مهمی در این زمینه گرفته شده که از جمله می‌توان به افزایش سیاست‌‌های نظارتی بازار، آزادی ورود ارز و کنترل صرافی‌ها اشاره کرد که این‌ها بخشی از دلایل کاهش قیمت ارز هستند و با این روند کنترلی، پیش‌بینی‌ قیمت سخت نیست و به نظر می‌رسد کاهش قیمت ادامه یابد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی اقتصاددانان، قیمت ارز می‌تواند به هفت هزار تومان برسد گفت: فشار فنرگونه روی ارز در گذشته صورت می‌گرفت و وقتی این فشار برداشته شد، قیمت در بازار به شدت افزایش یافت.

ناکارآمدی و عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت عامل بروز مشکلات اقتصادی
قربانی هم در ادامه این بحث خاطرنشان کرد: امروز یکی از مسائل اساسی جامعه، معیشت و اشتغال است و عوامل متعددی هم برای این مسئله می‌توان برشمرد؛ عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت، عدم آینده‌نگری و نداشتن برنامه و سیستم نظارتی، غیرکارآمد بودن تیم اقتصادی و عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف، از جمله این دلایل هستند.
وی افزود: دو روز قبل سران قوا کنار هم قرار گرفتند و با این حرف که هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم، بخشی از اعتماد عمومی مردم را جلب کردند و همین مسئله سبب آرامش در بازار ارز شد.
نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در خانه ملت عنوان کرد: وقتی مجلس یک حرف بزند، دولت و قوه قضائیه هم حرف دیگری بزنند، در کنار نبود نظارت کافی و میدانی، شاهد آشفتگی در بازار خواهیم بود.
بخش دیگر برنامه «سروستان» به گفت‌وگو پیرامون مشکلات و ظرفیت‌های استان گیلان گذشت.
قربانی با اشاره به جمعیت دو و نیم میلیونی این استان خاطرنشان کرد: گیلان به ظاهر توسعه‌یافته است ولی واقعیت این نیست، اگر از جاده‌های اصلی شهرهای مختلف گیلان به جاده‌های فرعی بروید این عدم توسعه یافتگی را کاملا مشاهده می‌کنید.
وی افزود: دو مولفه کشاورزی و گردشگری در گیلان مورد توجه قرار گرفتند و بر این اساس سهم ما از صنعت بسیار ناچیز شد در حالیکه این مسئله اصلا توجیه نداشت.
نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 230 هزار هکتار زمین قابل کشت در گیلان وجود دارد گفت: وزارت جهاد کشاورزی از طریق مکانیزه کردن کشاورزی و تجهیز مزارع به شیوه‌ها و ابزارآلات نوین، ظرفیت خوبی را برای توسعه کشاورزی ایجاد کرده است و این مسئله سبب شده هزینه تولید در این حوزه تا حدی کاهش یابد.
وی افزود: 55 درصد مزارع گیلان طی برنامه‌های پنجم و ششم توسعه تجهیز شده‌اند البته سیاست‌های اشتباهی هم از سوی وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شده که موجب نارضایتی کشاورزان شده است؛ از جمله این مسائل می‌توان به عدم قیمت‌گذاری صحیح سم و کود اشاره کرد که در قیمت تمام شده محصولات دخیل هستند.

نبود زیرساخت‌های حمل و نقل بزرگ‌ترین مشکل توسعه گردشگری در گیلان
قربانی با بیان اینکه امروزه صنعت گردشگری کمتر از صنعت نفت نیست گفت: باید زیرساخت‌های توریسیم را فراهم کرد که یکی از آنها هتل‌سازی و دیگری ترانسفر و جاده‌سازی است که در حال حاضر گیلان یکی از استان‌هایی است که در زمینه راه‌آهن و جاده با مشکلات زیادی مواجه است؛ وعده‌هایی از سوی مسئولان مبنی بر رسیدن راه‌آهن به انزلی و منطقه آزاد داده شده و و نمایندگان هنوز پیگیر این مسئله هستند.
شکری دیگر مهمان برنامه هم در این زمینه گفت: یکی از مشکلات عدم توسعه استان گیلان مربوط به نبود زیرساخت‌های جاده‌‌‌ای و ریلی است و بعد از پیگیری‌های متعدد، راه‌آهن فقط به رشت رسیده است در حالیکه طراحی اصلی برای اتصال بنادر و منطقه آزاد انزلی به آسیانه میانه صورت گرفته بود.
وی ادامه داد: قیمت تمام شده حمل و نقل در سراسر دنیا به 800 میلیارد دلار می‌رسد و اگر طراحی‌های صورت گرفته در کریدور شمال کشور و اتصال به آسیانه میانه محقق شود، می‌توانیم 10 درصد این تجارت را نصیب ایران کنیم که بیشتر از درآمدهای نفتی کشور است.
نماینده مردم تالش، رضوان‌شهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترافیک سنگین بین جاده‌ای و پسماندها، ساکنان و مسافران استان گیلان را زجر می‌دهند تصریح کرد: بحث جمع‌آوری و مدیریت پسماند حتی صدای رئیس جمهور را هم درآورده است.
دلاوری مجری برنامه در ادامه به مدل سنتی صنعت توریسم در گیلان اشاره کرد و قربانی در توضیح این بحث اظهار کرد: سامان‌دهی سیستم گردشگری یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران و نمایندگان استان است و البته از سال گذشته با همت استانداری، بحث بوم‌گردی به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است.

»
گیل‌پارک» ها در طرح آمایش سرزمینی گیلان به تصویب رسیده‌اند
وی افزود: دولت باید بستر لازم را برای حضور بخش خصوصی در حوزه توریسم ایجاد کند تا سرمایه‌گذاران بدون گیر افتادن در بوروکراسی اداری، به توسعه گردشگری بپردازند.
نماینده مردم آستانه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی به ایده «گیل‌ پارک» اشاره کرد و گفت: فلسفه این نوع پارک‌ها این است که می‌توان در زمین‌های کوچک نیز مجتمع‌های گردشگری بر اساس مدل اروپایی احداث کرد، مجتمع‌هایی شامل رستورانی کوچک، نمازخانه، یک دستگاه پمپ بنزین و مواردی از این قبیل و جالب اینکه در همین گام، یکی از سرمایه‌گذاران پیشنهاد احداث 300 گیل پارک در گیلان را ارائه کرده است.
وی ادامه داد: طرح گیل‌پارک‌ها در آمایش سرزمینی گیلان قطعی شده و از همین تریبون اعلام می‌کنیم هر سرمایه‌گذاری که مایل است می‌‌تواند وارد گود شود البته برخی سرمایه‌گذاران در حال جانمایی زمین برای احداث نخستین گیل‌پارک‌ها هستند.
قربانی خاطرنشان کرد: آورده امروز گردشگران برای گیلان نه درآمد سرشار بلکه پسماند است و در ورودی‌های استان می‌توان انباشت زباله‌ها را به عینه مشاهده کرد.
وی تفکیک زباله از مبدأ را یکی از مهمترین راهکارهای حفظ محیط زیست و جلوگیری از بحران پسماندها دانست و افزود: در بودجه 97 درخواست احداث سه کارخانه زباله‌سوز با ظرفیت مجموع 14 هزار تن را ارائه دادیم ولی با توجه به مشکلات بودجه‌ای دولت، این مسئله هنوز محقق نشده است البته تفکیک از مبدآ اصلی اساسی در این زمینه است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
در ادامه بحث، شکری دیگر مهمان برنامه سروستان به عدم اطلاع‌رسانی صحیح به عنوان یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات مربوط به پسماند در گیلان اشاره و تصریح کرد: تا زمانی که کارخانه‌های زباله‌سوزی در گیلان توسعه پیدا نکنند، شاهد افزایش مشکلات در این زمینه خواهیم بود همچنین بحث تفکیک زباله هم مطرح است که باید جدی گرفته شود.
وی همچنین در ارتباط با مشکل بیکاری در گیلان گفت: این استان جزو مناطق با آمار بالای بیکاری است در حالیکه ظرفیت‌های بی شماری از نظر اقتصادی در گیلان وجود دارد؛ ترکیه کشوری است که در زمینه گردشگری سرمایه‌گذاری بالایی انجام داده و توانسته درآمدهای بالایی از این حوزه کسب کند؛ می‌توانیم در گیلان ظرفیت‌های گردشگری داخلی و خارجی (از نوع حلال آن را) فراهم و درآمدهایی را که به سمت خارج سوق می‌یابند جذب کنیم.
 

بندهای عجیب در قراردادهای توسعه گردشگری گیلان
شکری خاطرنشان کرد: در طرح توسعه منطقه گردشگری گیسوم بندهایی در قرارداد آورده شده که سرمایه‌گذاران را مستأصل می‌کند به طوری که در متن قرارداد آورده شده کارفرما می‌تواند در هر زمان، پیمان موجود را به صورت یک طرفه ملغی کند که این امر تمام سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را زیر سوال می‌برد، این مسئله بعد از 6 سال هنوز معطل مانده و حل نشده است.
انتهای پیام/