جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

ساخت تصاویر ذهنی در مخاطب، لذت بخش ترین کار من است - صفحه محتوایی خبر

 

 

ساخت تصاویر ذهنی در مخاطب، لذت بخش ترین کار من است

 خسرو رسولی کارشناس ارشد پژوهش هنر مدت 11 سال در واحد صدای  مرکز زنجان مشغول فعالیت است.

رسولی برنده جایزه اول بخش in fotaiument  جشنواره ABU prizes  در سال 2009، برنده جایزه اول و مدال طلای جشنواره URTI فرانسه در سال 2011 و برنده جشنواره های داخلی رادیو در کارنامه کاری خود دارد.

 او به تازگی ازشانزدهمین جشنواره prix  marufic   که هر سال با موضوع بازخوانی متون کهن برگزار می شود برگشته است .

وی در مورد جشنواره "بازخوانی متون کهن " می گوید، بهترین آثار تاریخی از هر کشور انتخاب و به این جشنواره فرستاده می شود. دبیر خانه جشنواره با همکاری EBU " اتحادیه  رادیو وتلویزیون های آسیا و اقیانوسیه " داوری اولیه اثار را انجام می دهند که در این دوره 57 برنامه به مرحله نهایی راه پیدا کردند . برنامه آیین های نوروز ایران  که در واحد صدای مرکز زنجان به تهیه کنندگی خسرو رسولی ساخته شده به این جشنواره راه یافت.

alt

 رسولی در مصاحبه با خبرنگار ما از اینکه چرا رسانه را برای خدمت انتخاب کرده می گوید، هر مدیایی( رسانه)  که بتوان با آن به فرهنگ و هنر پرداخت را دوست دارم. عکس، نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی، شعر و ....

او ادامه می دهد، در هر کار هنری انگیزه، بیان و انتقال پیام و تجربه است. بنده هم فقط با همین انگیزه به دنبال متولد کردن برنامه ها و آثارم هستم.

او در مورد ماندگاری و تاثیر پذیری اثرهایش می گوید:

 اثری ماندگار است که از پیشینه پژوهشی خوبی برخوردار باشد و بتواند گره ای از مشکلات را باز کند. من اعتقاد دارم اگر اثری صاحب اثر را تحت تاثیر قرار دهد، قطعا در مخاطب هم  تحول روحی و رفتاری عمیقی ایجاد می کند . بعضی از آثارم مرا می گریاند و برخی دیگر می خنداند و...

وی در ادامه اضافه می کند، هر کار ویژه تجربه یک زندگی جدید است. بعد از انتخاب موضوع هر آنچه که مربوط به موضوع باشد در کوچه، خیابان، قطار، اتوبوس و ... برجسته می شود به چشم می زند و به گوش می آید. کتاب و مصاحبه های قبل از ضبط ، صحبت های شخصی با افراد دور و بر، همه و همه نگاه جدیدی ایجاد می کنند.

 از او در مورد دوره هایی که گذرانده و تجربیاتی که کسب کرده می پرسم.  

دوره های مختلفی را در داخل سازمان گذرانده ام و ازدوره  های خارجی، دوره ساخت مستندهای رادیویی که در دویچه وله آلمان برگزار شد، شرکت داشتم اما در مورد تجربه کاری باید بگویم: رادیو رسانه ای است به ظاهر محدود، تک بعدی و کور اما ( با تاکید) چه کارهایی که در رادیو  می توان انجام داد . تصاویری که در رادیو قابلیت ساخت دارند در هیچ فیلم یا اثر بصری نمی توان آن را ایجاد کرد. ساخت تصاویر ذهنی در مخاطب لذت بخش ترین بخش کار من است مثلا : وقتی از یک پسر بچه دستفروش، تصویری در ذهن مخاطب می سازی، قطعا هیچ دوربینی قادر به انجام این کار نیست.

از او می پرسم ایده های برنامه ها در ذهن شما چگونه شکل می گیرد؟

از محیط، از نزدیکترین اشیاء،  پدیده ها و فعالیت های افراد پیرامون.

 از موانع و مشکلاتشان می پرسم  او می گوید:

اول محدودیت مالی است برای اینکه کار خوبی تهیه شود باید هزینه شود ممکن است برای ضبط تعدادی گزارش، بارها و بارها به آفیش رفت. این رفت و آمدها مستلزم وقت و هزینه است و از طرفی ضعف مواد آرشیوی و مشکلات استودیو های تولید و نیز بعضی وقت ها در تولید ات اثار فاخر مشکلاتی وجود دارد.

یک خاطره شنیدنی

برای یک برنامه ای لازم بود صحنه ای از شام خوردن تعداد زیادی از روستائیان داشته باشیم من با هزینه شخصی به تعداد حداقل سی نفر از همکاران و بازیگران شام تهیه کردم تا این صحنه را بگیرم جالب اینکه هر کسی وارد استودیو می شد فکر می کرد باید حتما دوربینی هم وجود داشته باشد اما وقتی می دیدند تنها چند میکروفون برسر صحنه کاشته شده تعجب میکردند. ( البته همکاران تلویزیونی آمدند و تصاویری هم گرفتند )

و اما حرف پایانی

مهمترین اصلی که می خواهم تاکید کنم اهمیت دادن به کار است. در دنیا برای یک کار ویژه رادیویی شاید به اندازه ساخت یک فیلم سینمایی وقت و امکانات صرف می کنند. امیدوارم در کشور ما هم برای حضور در جشنواره های مختلف سرمایه گذاری های بسیاری انجام شود . احساس میکنم که حضور بین المللی در همه زمینه ها به ویژه در زمینه های رسانه ای بسیار مهم است. امید که ایران عزیز در تمام جشنواره ها، اتفاقات علمی، فرهنگی، ورزشی و... با اقتدار و ابهت حضور داشته باشد.

گفتگو : فاطمه نجفی

alt