سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

سبک زندگی ایرانی اسلامی در سریال تلخ و شیرین - صفحه محتوایی خبر

 

 

سبک زندگی ایرانی اسلامی در سریال تلخ و شیرین

ساخت سریال 26 قسمتی تلخ و شیرین با هدف ارائه سبک زندگی ایرانی اسلامی در صدا و سیمای خراسان رضوی به کارگردانی حسن آخوند پور و با حضور بیش از 110 بازیگر در حال تصویربرداری است.

این سریال از مهم ترین سریال های ده سال اخیر صدا و سیمای خراسان رضوی است و سعی دارد ابعاد مختلف زندگی ایرانی را نمایش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین علی نهاوندی مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی ضمن بیان مطلب فوق، در جریان بازدید از پشت صحنه این پروژه گفت:

ما بايد در اين اثر تمام ابعاد زندگي خانواده ايراني را نمايش بدهيم و كار به‌ گونه‌اي پيش برود كه علاوه بر نقاط قوت به نقاط ضعف نيز بپردازيم تا بتوانيم براي حل اين نقاط ضعف برنامه‌ مشخصي ارائه بدهيم. وی تفاوت اصلی سینمای ایران با سینمای غرب را بحث اومانیستی بودن سینمای غرب دانست و تاکید کرد، بایستی در سینمای ما نقش خدا پررنگتر باشد و باید جای خدا را در داستان هایمان مشخص کنیم. وی افزود: غرب امروز می خواهد با از هم پاشیدن خانواده به اهداف اقتصادی خود دست یابد و ما بایستی از طریق تقویت بنیان خانواده به اهداف سبک زندگی اسلامی خود دست یابیم .

alt

به گفته مديركل صدا و سيماي خراسان رضوي، سريالي كه از شبكه پايتخت معنوي ايران پخش مي شود حتما باید رنگ و بوي معنوي و اسلامي داشته باشد و از طريق آن بتوان حرف‌ها و دیدگاه‌های تاثيرگذار اسلامي را مطرح كرد.

وي در ادامه بیان داشت: از يك سو نمي‌توان همه چيز را گل و بلبل نشان داد و از سوي ديگر نبايد فقط بر روي نكات منفي تكيه كرد؛ ما بايد زواياي مثبت و معنوي جامعه را نمايش بدهيم تا ثابت كنيم مباني اسلامی مي‌توانند راهگشاي ما در زندگي مدرن باشند.

نهاوندي خاطرنشان كرد: براي تقويت سبك زندگي اسلامي نمي‌توانيم فقط شعار بدهيم و اهميت اين سريال در آن است كه مي‌خواهد تفاوت‌هاي زندگي اسلامي را با ساير سبك‌هاي زندگي نشان بدهد.

مديركل صدا و سيماي خراسان رضوي همچنين در بخش ديگري از سخنانش، گفت: كم‌شدن نسل و جمعيت، امروز دغدغه‌ای استراتژيك براي كشور ماست و بايد اين مسائل را در قالب داستان‌ها و سريا ل‌ها مطرح و براي آن راه‌حل ارائه كنيم و از طرف ديگر ديدن تصاوير زيبا حق مردم است و باید اين زيبايي‌ها در خلال داستان وجود داشته باشد تا جذابيت اثر نيز حفظ شود.

دراين بازديد،‌ عليرضا آيينه‌دار معاون سيماي خراسان رضوي هم، با اشاره به محتواي سريال «تلخ و شيرين» گفت: اين سريال هم از نظر محتوا و هم از نظر فرم متفاوت از ساير كارهاي شبكه خراسان است و تلاش شده تا ديدگاه جديدي را ارائه دهد.

عليرضا آيينه‌دار در ادامه افزود: آسيب‌شناسي سريال‌هاي شبكه خراسان در توليد اين سريال براي ما بسيار راهگشا بود و توانستيم از طريق پيداكردن نقاط ضعف سريال‌هاي قبلي در اين سريال شاهد وقوع اتفاقات مبارك براي شبكه استاني سيماي خراسان رضوي باشيم.

حسن آخوندپور، كارگردان سريال «تلخ و شيرين» نیز با بيان اينكه بیشتر بازيگران مشهدي در اين سريال بازي كرده‌اند، ‌گفت: از 705 سكانس اين سريال اكنون 171 سكانس فيلم‌برداري شده است. برای این سریال 26 قسمت 30دقیقه ای پیش بینی شده است .

به گفته وي اين سريال در 9 فصل پيش‌بيني شده كه توسط چهار كارگردان،‌ كارگرداني مي‌شود. به این صورت که هر کارگردان یک یا چند فصل از آن را کارگردانی کرده است.

آخوندپور در توضيح موضوع مجموعه تلويزيوني «تلخ و شيرين» گفت: اين سريال داستان خانواده‌هايي است كه به مركز مشاوره رجوع مي‌كنند و ماجراهايي براي آن‌ها پيش مي‌آيد. بر پايه اظهارت كارگردان سريال « تلخ و شيرين»، غير از خانواده‌ مشاور، بازيگراني نيز به‌صورت موقت در اين سريال بازي مي كنند كه در مجموع 110 نفر هستند كه همه آن‌ها، به جز چند بازيگر تئاتر كه از تهران آمده‌اند، مشهدي هستند.

alt

alt