جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

سوگواره عاشورایی ایران در آینه شبکه‌های استانی - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

سوگواره عاشورایی ایران در آینه شبکه‌های استانی

سوگواره عاشورایی ایران در آینه شبکه‌های استانی


سوگواره عاشورایی ایران در آینه شبکه‌های استانی


شبکه‌های استانی به عنوان رسانه ملی دوم یا به عبارتی بازوی توانمند سازمان صدا و سیما در حوزه زبان، فرهنگ و آیین‌های بومی مردمان ایران زمین، نقش مهمی در شکل‌گیری ساختارهای متنوع رسانه‌ای دارند، ساختارهایی در چارچوب خرده فرهنگ‌های بومی شهرها و روستاهای مختلف این سرزمین و در عین حال ابزاری تعاملی در راستای توسعه چتر وحدت ملی؛ به عبارتی ره آورد صدا و سیمای مراکز، هم آهنگی یک ملت در پرتو گوناگونی‌های شگرف و زیبای فرهنگی، آیینی، مذهبی، زبانی و اجتماعی است و آنچه در این بین جلوه‌‌گر می‌شود، همصدایی این تفاوت‌ها در آیین‌هایی همچون سوگواری محرم و صفر است که در اربعین به اوج خود می‌رسد و هم نوایی ناله‌هاي این مرز و بوم را بر بستر امواج رادیویی و تلویزیونی، به تمام جهان مخابره می‌کند.
امسال هم شبکه‌های استانی بر همین منوال به برنامه‌ریزی و تدوین نقشه راهی همت گماردند که سرانجام آن، پیوستگی ملت ایران در سوگ حسین(ع) بود.
از هماهنگی با هیئات مذهبی برای پوشش مراسم عزاداری در اقصی نقاط کشور از مدت‌ها قبل از آغاز محرم تا هنگامه شروع عزاداری‌ها و پوشش اجتماع عظیم و سنتی مردم شهرهای مختلف همچون یزد، کرمان، اردبیل، زنجان و ...؛ در این بین توجه به انواع قالب‌های برنامه‌سازی مانند ترکیبی، زنده، مستند، نمایشی، گفت‌وگومحور و همچنین ژانرهای مخصوص گروه‌های سنی کودک و نوجوان هم چشمگیر بود به طوری که بسیاری از این تولیدات با توجه به درجه کیفی مناسب، از شبکه‌های سراسری هم پخش شدند.
توجه ویژه به آیین‌های سنتی گرامیداشت اربعین حسینی در چهارگوشه ایران، مشخصه دیگر برنامه‌های شبکه‌های استانی صدا و سیما در سال جاری است، همتی مضاعف و تلاشی دیگرگونه برای به تصویر کشیدن سوگواره ملت ایران با همه گوناگونی‌ها و تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و حتی مذهبی.
پخش تولیدات نمایشی شبکه‌های استانی همچون سريال به وقت صبح از شبكه اول سيما كه رتبه نخست رضايت مخاطبان را كسب كرد و پر بيننده ترين سريال محرمي شد و فیلم‌های تلویزیونی همچون "ياسين" و تله تئاتر "پريشان باديه" با موضوع عاشورا و فرهنگ حسینی از شبکه‌های سراسری یکی از توفیقات و موفقیت‌های مراکز به شمار می‌رود، روندی که شتاب و پیوستگی آن در حال افزایش است.
از دیگر اقدامات صورت گرفته که در سال جاری با جدیت و حمیت بیشتری شاهد آن بودیم، هماهنگی با شبکه‌های سراسری برای پوشش مراسم عزاداری در شهرها و روستاهای مختلف کشور و در مناسبت‌ها و گردهمایی‌های گوناگون مربوط به ماه‌های محرم و صفر بود، برنامه‌هایی مانند همایش «احلی من العسل»، «شیرخوارگان حسینی»، «رهروان زینبی» و «لبیک یا رسول‌الله(ص)» جاماندگان و ... که در هر شهر و دیار بنا به مقتضیات فرهنگی و آداب و رسوم اجتماعی برگزار می‌شوند.

سيد عباس فاطمي رييس مركز سيماي استان هاپربيننده ترين يادداشت