سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

سوگواری ایرانیان در قاب شبکه شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

سوگواری ایرانیان در قاب شبکه شما

شبکه شما از امروز برنامه‌های متنوعی برای ایام محرم تدارک دیده که شامل سخنرانی‌، پخش فیلم‌های تلویزیونی نوا و نما با پخش نواهای محلی با موضوع عاشورا و 52 مستند با موضوع محرم است.

حمید حامدی، قائم مقام شبکه شما درباره برنامه‌های این شبکه گفت: امسال شبکه شما در سه مرحله برنامه‌های محرم را پخش می‌کند. مرحله اول را قبل از شروع محرم آغاز کردیم و با پخش مستند، برنامه‌های ترکیبی، گزارش‌ها و... به فعالیت‌های مردم در استان‌های مختلف برای راه انداختن تکایای عزاداری پرداختیم و از این مراسم کلیپ و نماآهنگ‌هایی هم تولید و پخش شد.

وی ادامه داد: از ابتدای محرم تا شنبه هفته آینده فضای برنامه‌های شبکه شما با محوریت محرم خواهد بود، حتی موسیقی‌هایی که از استان‌های مختلف پخش خواهیم کرد حال و هوای سوگواری خواهد داشت. ارتباط زنده با استان‌های مختلف برقرار می‌کنیم و به آداب و رسوم شهرهای مختلف ایران می‌پردازیم.

حامدی با اشاره به پخش ویژه‌برنامه آیین زندگی گفت: مرحله سوم از یازدهم آبان یعنی یک روز مانده به تاسوعا شروع می‌شود. در روزهای تاسوعا و عاشورا هم ارتباط زنده با همه مراکز خواهیم داشت و تصاویر عزاداری را به صورت زنده پخش می‌کنیم. در این برنامه با پخش گزارش‌های متنوع از عزاداری‌ها، مخاطبان را با مراسم‌ خاص هر استان آشنا می‌کنیم.

alt

قائم مقام شبکه شما افزود: در این برنامه مناسک خاص استان‌های مختلف را به تصویر می‌کشیم. به عنوان مثال مردم زنجان برخلاف دیگر مردم استان‌ها برای عزاداری به تکایا و حسینیه‌ها نمی‌روند بلکه همه مردم شهر در یک محل جمع می‌شوند و عزاداری می‌کنند.

وی عنوان کرد: ما تاکید داریم تا آیین عاشورایی را به‌شکل صحیح از استان‌های مختلف نشان بدهیم تا مردم در قالب گزارش‌های متنوع نسبت به این مراسم شناخت پیدا کنند. حامدی درباره پخش سخنرانی‌ علما گفت: در ایام محرم با علمای اهل سنت و شیعه درباره سه محور اسلام بدلی و تفکر داعشی در مقابل اسلام ناب محمدی، شخصیت جهانی امام حسین (ع) و اهل‌بیت که محور وحدت هستند گفت‌وگو کرده و در زمان‌های مختلف آنها را پخش خواهیم کرد.

قائم مقام شبکه شما با اشاره به پخش فیلم‌های تلویزیونی برای این ایام گفت: فیلم فرشته تولید مرکز خراسان رضوی با موضوع معناگرا جمعه نهم آبان ساعت 13، فیلم مرد خاک تولید مرکز چهارمحال و بختیاری ساعت 13 و 30 دقیقه، فیلم خاتم شیراز تولید مرکز فارس روز عاشورا ساعت 13 و 30 دقیقه و فیلم خواب کوچولو تولید مرکز گلستان پنجشنبه هشتم آبان ساعت 23 پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: نذری سال پنجم، اینجا هم بهار زمستان است از مرکز گلستان، من شیرینم از ایلام، سایه‌های سراب از زنجان، اسکلت، سرباز ساز کودک، سلاح سرد، موج سفید، دیگ، خانه سکوت، قفس شیشه‌ای، در حوالی فاجعه و درامتداد سفر از دیگر فیلم‌های تلویزیونی است که در این ایام از شبکه‌ شما پخش می‌شود.

حامدی با اشاره به دو برنامه ترکیبی جدید برای ایام محرم گفت: برنامه نسیم بیداری هر شب ساعت 23 و 45 دقیقه پخش می‌شود. این برنامه تولید مرکز خراسان رضوی است و شامل بخش‌های حماسه‌خوانی، مشاعره و... است. برنامه قصیده سرخ هم با محوریت اشعار عاشورایی تولید مرکز همدان هر شب ساعت 15 دقیقه بامداد پخش می‌شود. این دو برنامه از امشب تا سوم امام حسین (ع) ادامه خواهد داشت.

قائم مقام شبکه شما از پخش نوا و نما با رویکرد تازه در ایام محرم خبر داد و گفت: نغمه‌های محلی عاشورایی در ایام محرم در قالب برنامه نوا و نما پخش می‌شود. همچنین دراین ایام 52 مستند از مراکز مختلف با محوریت آیین‌های محلی عزاداری را پخش می‌کنیم. وی در پایان عنوان کرد: چهل سال عاشقی از مازندران، سفره از خراسان رضوی، هنگام بیقراری از قزوین، لحظه‌ای در کنار هم از کرمان، بیرجندنامه با محوریت معرفی حسینیه‌های این شهر از خراسان جنوبی، سفرنامه کربلا از کرمانشاه، در مسیر دل‌ها از آبادان، ماتم در سکوت از خراسان رضوی، محرم در غرب گیلان، معراج از اصفهان، کلام دل از زنجان و مرثیه سکوت از آذربایجان غربی عناوین مستندهایی است که در این ایام ساعت‌های 17 و 45 دقیقه و 22 و 30 دقیقه پخش می‌شود.