سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۶ آذر ۱۴۰۰

سیستان وبلوچستان در قاب رسانه - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

سیستان وبلوچستان در قاب رسانه

سیستان وبلوچستان در قاب رسانه


سیستان وبلوچستان در قاب رسانه

 

صدا وسیمای مرکز سیستان وبلوچستان یکی از قدیمی ترین مراکز صدا وسیما در کشور است. در تاریخ ۲۰ تیرماه سال ۱۳۳۹ برای اولین بار مردم زاهدان صدای رادیو را از یک فرستنده یک کیلو وات شنیدند و در سال ۱۳۴۱ فرستنده پر قدرت ۱۰۰کیلو وات راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت
ودر ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۱ با افتتاح شبکه استانی رادیو تحولی عظیم در عرصه فرهنگی استان سیستان و بلوچستان با تولید و پخش روزانه دهها ساعت برنامه رادیویی ایجاد شد و امروزه صدا وسیمای سیستان وبلوچستان با داشتن ۶ ایستگاه رادیویی یکی از مناطق بزرگ رادیویی کشور محسوب می شود
تلویزیون محلی مرکز سیستان و بلوچستان درتاریخ ۲۵ مهرماه سال ۱۳۵۱ با یک فرستنده ۵۰ وات برای پوشش شهر زاهدان  رسماً افتتاح شد و شبکه استانی سیما با نام هامون در تاریخ  ۱۳ بهمن ماه سال ۱۳۸۲ رسما با ۸ ساعت برنامه در روز افتتاح شد که هم اکنون این میزان از شهریور 97 به ۲4 ساعت پخش در روز رسیده است .
در صدا و سیمای استان به کمک افراد فرهنگ دوست به ویژه جوانان مستعد ، مدت هاست تلاشی مضاعف آغاز شده است تولید سریال‌های فاخر به وسیله همین جوانان مانند شمبل وشاهی ، پوست پیاز و  ابروی باز ، با زبان و لهجه بومی .
تولید مستند های فاخر تلویزیونی مانند : جهاد ادامه دارد... ، هفت روایت دیگر ، از نسل حواریون ، قلب انقلاب ، عقیل حرم ، گز و..
مستند های رادیویی  مانند : راوی صادق ، میهمانی از خراسان ، دو برادر و .... گوشه‌ای از این تولیدات است.
واحد انیمیشن این مرکز یکی از سرآمدان انیمیشن کشور است و عمدتاً در جشنواره‌های مختلف درخشیده است، مانند : لنج های چابهار ، بی بی تندوری ، سپهر و بهادر و....
اقدام شایسته دیگر استودیو گریزی  است که به بهانه های مختلف اعم از هفته‌های فرهنگی ویژه شهرستان ها ، هفته دفاع مقدس ،هفته وحدت ، هفته معلم  ،دهه مبارک فجر ، عید نوروز ، ایام محرم و صفر ، اعیاد و مناسبت های دیگر به شهرستان‌ها رفته و  ضمن معرفی پتانسیل‌های آن شهر  ، برای آنها سهمی قابل توجه قائل شده است .
تولید مستند هایی به مناسبت چهل سالگی انقلاب ، تحت عنوان ،چهل سند، یک اتفاق بی نظیر بود که با مشارکت و مساعدت ادارات و دستگاه‌ها از خدمات نظام اسلامی در این استان تولید و بارها پخش شده است .
تولید موسیقی های فاخر در این استان که  جایگاه مهم و رفیعی  در حوزه شعر و موسیقی دارد نیز با رویکرد استعدادیابی و تعالی فرهنگی در دستور کار بوده است حتی موسیقی هایی با همکاری عزیزانی از کشور افغانستان و پاکستان .
در کنار همه اینها  معاونت فضای مجازی علاوه بر تولید آثار فراوان نسبت به بالا بردن سطح سواد رسانه ای مردم ، مدام در حال تولید و پخش محتوا است  ،به عنوان مثال مجموعه " چل زاد" و " سلام رسانه "
پوشش دیجیتال نیز یکی از برنامه های حوزه فنی صدا و سیمای استان بوده است و تاکنون‌ قریب ۹۰ درصد جامعه هدف از این امکان بهره مند شده اند .
اما آنقدر وسعت استان  زیاد و داشته‌های آن متعدد ، که اعتراف می کنیم خیلی از موارد مانده است و جای کار دارد .

محمود کردستانی مدیر کل صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان