جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

سیمای ایلام به پیشواز نوروز می رود - صفحه محتوایی خبر

 

 

سیمای ایلام به پیشواز نوروز می رود

سیمای ایلام به پیشواز نوروز می رود

سیمای ایلام به پیشواز نوروز می رود

صدا و سیمای مرکز ایلام  با پخش برنامه های شاد و مفرح به پیشواز نوروز می رود.

به گزارش روابط عمومي مركز ايلام ؛ وهاران عنوان برنامه است كه در30قسمت 60 دقيقه اي ازاول فروردين 95 هر شب ساعت 21 بصورت زنده با تهیه کنندگی مراد کاوری ازسيماي مركز ايلام  پخش مي شود .

اين برنامه با رويكرد تفريحي، سرگرمي در ايام تعطيلات نوروز به معرفي مناطق ديدني و آثار تاريخي استان  با آيتم هاي متنوعي از ديدني هاي استان ،گزارش مردمي ، آيين ها و سنت هاي استان ، تصنيف ، معرفي شخصيت هاي هنري استان ، آواها و نواهاي محلي ، معرفي  فرهنگ بومي و محلي، نمايش طنز، دعوت از مهمان برنامه ،ووله و.... می پردازد و به زبان محلی پخش مي شود . 

  «جرخه جم»  ( بازیهای بومی و محلی)  از دیگر برنامه هایی است که با  هدف شناساندن و احیای فرهنگ غنی بازی های بومی و محلی استان ایلام  در ایام تعطیلات نوروز در سیمای ایلام پخش می شود. این برنامه با توجه به اینکه در محیط روستایی و فضای باز اجرا می شود سعی دارد علاوه بر اجرا ی بازی های محلی توسط جوانان و نوجوانان به داشته های مهم فرهنگی استان مانند موسیقی و صنایع دستی و غداهای سنتی استان ، آواز مقامی هوره و ... نیز نگاهی داشته باشد.

همچنین برنامه سازان صدای مرکز ایلام در ایام نوروز 95 برنامه های شاد و متنوعی را برای شنوندگان خود تدارک دیده اند . براین اساس برنامه قند عسل با تهیه کنندگی طیبه فهیمی نژاد و با  موضع طنز اجتماعی در 13 قسمت 30 دقیقه ای  و سیر و سفر در 14 قسمت 45 دقیقه ای بصورت سفرنامه استانی با معرفي صنايع دستي و جاذبه هاي گردشگري مناطق مختلف استان، برنامه زنده «بهار ارغوانی» به زبان محلی در 13 قسمت 180 دقیقه ای از ساعت 9 تا12 با ساختار ترکیبی نمایشی و بهار ایلام  در 13 قسمت 180 دقیقه ای از ساعت 17  با ساختار کلامی و پیامی هر روز در ایام نوروز از شبکه استانی صدای مرکز ایلام پخش می شود. نمايش ها و موسيقي هاي شاد و ترانه هايي متناسب با ايام نوروز،گزارش مردمی، اطلاع رساني در خصوص خدمات شهري، وضعيت ترافيكي شهر و جاده هاي مواصلاتي استان از بخش هاي دیگر  برنامه های زنده رادیو ایلام  است.