جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

سیمای سمنان یازده ساله شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

سیمای سمنان یازده ساله شد

  سی ام بهمن ماه 92 مصادف است با یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سیمای مرکز سمنان.

به این بهانه گفتگویی را با مدیر کل، قائم مقام، معاون و مدیران سیما و همچنین چند تن از همکاران این معاونت انجام دادیم که در ادامه تقدیم حضور می گردد.

محمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان ضمن تبریک یازدهمین سالگرد  افتتاح شبکه استانی سیما گفت: وجود فرهنگ بومی غنی در استان سمنان و گویش های مختلف و همچنین حضور  کارکنان و هنرمندان خلاق در سیمای مرکز سمنان باعث شده سیمای این مرکز برنامه های متنوع و باکیفیتی را تهیه و تولید نماید.

وی افزود: در تولیدات و تهیه برنامه های مختلف سیما همیشه تلاش شده از نیروی های بومی و هنرمندان منطقه ای استفاده شود و از ظرفیت های مختلف شهرستان ها نیز بهره برداری گردد.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان بیان داشت: همت دست اندر کاران سیما در یازده سال گذشته باعث شده وضعیت فعلی سیمای این مرکز بین مراکز استان ها و در میان مخاطبان استانی در جایگاه مناسبی قرار گیرد.

alt

منتظر حجت از زحمات، تلاش ها و خدمات صادقانه همکاران در ایفای رسالتی که در قسمت های مختلف تولید، پخش و تامین سیمای مرکز سمنان تقدیر و تشکر کرد.

مسلمان قائم مقام صدا و سیمای مرکز سمنان نیز با تبریک یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سیما در خصوص راه اندازی این شبکه گفت: تلاش شبانه روزی همکاران سیما در طول سال های گذشته قابل تقدیر است و امروز که نزدیک به یازده سال از عمر شبکه استانی سیما می گذرد نیروهای جوان سیمای مرکز  سمنان به تجربه کافی دست یافته اند و کمبودها و مشکلات نیز تا حدود زیادی مرتفع شده و امروز شاهد رشد کمی و کیفی برنامه ها هستیم .

احمد نیک کار معاون سیمای مرکز سمنان با تبریک یازدهمین سالگرد شبکه استانی ضمن خدا قوت به همکاران خود در این حوزه گفت: یک دهه پرکار و پر بار را با سربلندی و تجارب و دست آوردهایی ارزنده که حاصل سخت کوشی و هنرمندی شما در این دهه  بود را پشت سر گذاشتیم .

وی افزود: اینک آینده ای پر امید را پیش رو داریم و با توکل بر خداوند متعال و با همدلی و سخت کوشی آینده ای روشن را رقم زده و جایگاهی شایسته تری را کسب خواهیم نمود.

معاون سیمای مرکز سمنان سال 92 را سال موفقيت هاي چشمگير شبکه استانی و  افزايش ميزان مخاطبين شبكه نسبت به گذشته دانست و بیان کرد: در نظر سنجي صورت گرفته توسط واحد پژوهش مركز، برنامه هاي سيماي مركز در تابستان سال 92  مخاطب 59 درصدي داشته اند كه نسبت به نظر سنجي تابستان 91 رشد 17 درصدي در ميزان مخاطب را نشان ميدهد. همچنين ميزان رضايت مخاطبين در اين دوره زماني نسبت به تابستان سال قبل 10 در صد رشد را نشان مي دهد كه اين سطح رشد فوق العاده بوده و نشان از افزايش جذابيت برنامه هاي شبكه دارد.

نیک کار اظهار داشت: در طول سال 92  بيش از 4000 دقيقه برنامه انيميشن، داستاني و مستند و  حدود 3500 دقيقه برنامه تركيبي و گزارشي این مرکز از شبكه هاي سراسري و خصوصا از شبكه شما به صورت زنده پخش گرديده که عمدتا به انعكاس حضور هم استاني هاي گراميمان در مناسبت هاي  انتخابات، ترتيل خواني قران كريم ماه مبارك رمضان، روز قدس و عزاداري هاي محرم و صفر اختصاص داشته است .

وی انعكاس ويژه عزاداري هاي شهرستان هاي مختلف استان در ماه محرم امسال، از شبكه هاي سراسري را بسيار چشمگير دانست و گفت: سيماي مركز با همت ويژه نيروها و بسيج تمامي امكانات موجود موفق شد مراسم ويژه ايام محرم در سطح استان سمنان را پوشش دهد و از شبكه هاي سراسري پخش نمايد. اين اقدام از جهت ميزان، كيفيت و تنوع شهرستان هاي پوشش داده شده چنان چمشگير بود که به اذعان ارزيابي هاي صورت گرفته در ستاد، این مرکز در سه شاخص اصلي جزو بهترين هاي مراكز قرار گرفته و بعنوان پديده سال 92 شناخته شد.

alt

alt

در ادامه گزارش، حسین صادقی مدیر تولید سیما در خصوص شاخص ترین برنامه های واحد سیما در سالجاری گفت: تولید تله فیلم انیمیشن " افسانه شهر قالی " در طبقه (الف) که اولین فیلم داستانی انیمیشن بلند مرکز، تولید سریال انیمیشن 13 قسمتی با نام " سفر به دشت طوران " با موضوع یوز ایرانی که در مرحله صداگذاری است، تولید مستندهایی مربوط به زندگی سرداران شهید استان در 13 قسمت 30 دقیقه ای به سفارش کنگره سرداران شهید استان، تولید مستندی به منظور معرفی حیات وحش منطقه پارک ملی کویر با محوریت معرفی یوز ایرانی از اقدامات شاخص سال گذشته بوده است .

وی در مورد برنامه های سال آینده افزود: در سال آینده نیز تولید برنامه هایمان در طبقات الف، ب، ج و د ادامه خواهد داشت که در طبقه ب مستندهایی با موضوعات مختلف و متنوع از جمله محیط زیست و مسائل اجتماعی و نیز تهیه تله تئاترها و تله فیلم های مذهبی می باشد.

صادقی ضمن تقدیر و تشکر از همکاران محترم تولید سیما به خاطر درخشش آنها در برنامه های تولیدی سالجاری به ویژه برنامه های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها و مناسبت های مذهبی به ویژه ماه محرم، از تمامی همکاران در واحدهای مختلف مرکز که در بدست آمدن این توفیقات یاریگر واحد تولید سیما بودند نیز تشکر و قدردانی کرده و آرزو کرد سال پیش رو سالی پر از موفقیت و بهروزی برایشان باشد .

alt

alt

محمدرضا عبدوس مدیر پخش سیما که سابقه فعالیت خود در سازمان و مرکز را به اندازه عمر شبکه استانی سیما می داند در خصوص بهترین خاطره اش در طی این سالیان گفت: 2 ماه بعد از استخدامم در مرکز سمنان، شبکه استانی سیما افتتاح شد و با این افتتاح و افزایش ساعات پخش، همه همکاران دغدغه تامین برنامه ها را داشتند اما امروز بعد از گذشت 11 سال از آن روزها و کسب تجارب ارزنده ای که بدست آوردم حس این موضوع که برنامه ریزی چقدر می تواند در انجام کارهای بزرگ موثر باشد برایمان ملموس گشت و این تجربه ها در زندگی شخصی ام نیز تاثیرات خوبی داشته است . امیدوارم در پایان ماموریت شغلی مان و در زمان بازنشستگی حسرت کارها و یا اقدامات انجام نداده را نخوریم .

سعید اخلاقی مدیر تامین برنامه های سیما هم ضمن تبریک سالروز افتتاح شبکه استانی سیما و آرزوی سلامتی و بهروزی برای همکاران بیشتر برنامه های تامینی سیما در یکسال اخیر را سریال ها و سرودهای مختلف عنوان کرد و گفت: در یکسال اخیر سریال های متعددی از شبکه استانی پخش شد اما سریال های کره ای بویژه سریال " دونگ یی " بیشتر از بقیه مورد مخاطبین قرار گرفت .

ابوالفضل هراتیان، تهیه کننده ای که خاطره انگیزترین برنامه تولیدی اش را برنامه سفر مقام معظم رهبری به استان در سال 1385 می داند و می گوید: برای اولین بار از سطح شهر ارتباط زنده مسیر استقبال را پوشش دادیم که با توجه به حساسیت و هیجان کار، این برنامه برای من خیلی خاطره انگیز بوده است. او هم برای همکاران سلامتی، بهروزی و موفقیت آرزو کرد .

 در ادامه  حسین سنگسری از کارگردانان سیما گفت: حساس ترین برنامه ای که در یکسال اخیر کارگردانی آن را بعهده داشتم ویژه برنامه انتخابات ریاست جمهوری بود که از ساعت7:30 صبح الی 22 شب بی وقفه پشت میز مشغول انجام وظیفه بودم و وقتی که تصاویر حضور مردم در پای صندوق های رای از استان سمنان بعنوان اولین ارتباط تصویری با مراکز از شبکه دو پخش شد حقیقتا خستگی ام در آمد.

وی خاطره دیگر خود را پدیده دانست و در مورد آن افزود: در ارتباط زنده مراسم عزاداری ایام محرم امسال سعی گردید عزاداری اکثر شهرهای استان سمنان پوشش تصویری داده شود و از شبکه های مختلف سیما بصورت زنده پخش گردد و به تعبیری این حجم پوشش یک پدیده بود.

alt

alt

سنگسری از همکاران خود خواست تا همدیگر را دوست بدارند و به هم احترام بگذارند چون روزهای خدمت به سرعت خواهد گذشت و روزی فرا می رسد که حسرت این ایام را خواهیم خورد .

در ادامه از همکاران دیگری که در این اتاق بودند دعوت کردم که دقایقی را با ما باشند.

سیدرضا حسینی نیا صدابردار با تجربه سیما هم درباره بهترین خاطره یکسال اخیرش گفت: بهترین خاطره یکسال اخیر و البته چند سال گذشته ام حضورم در مناطق جنگی جنوب هنگام سال تحویل است که با گروه برنامه ساز با عاشقان ولایت همراه بودیم.

وی افزود: در 6سال اخیر این افتخار را داشتم که در هنگام سال تحویل در کنار تربت پاک شهیدان گمنام شلمچه باشم و آرزومندم که این توفیق همچنان در سال های آینده ادامه یابد . من حضور در کنار شهدا در لحظه ساعت تحویل سال را به حضور در کنار خانواده ام ترجیح می دهم .

حسینی نیا از همکارانش خواست قدر لحظه های با هم بودن را خوب بدانند که این روزها هرگز تکرار نمی شود .

سید مصطفی حسینی مقدم به عنوان کارگردان و تدوین گر سیما در خصوص بهترین برنامه ای که در سال گذشته تدوین کرده گفت: من برنامه های زیادی را تدوین کرده ام اما بیشتر کارهای من داستانی، نماهنگ و مستند بوده اما نماهنگ ویژه سالگرد ارتحال حضرت امام با نام " ترنم دل " با اشعار حضرت امام (ره) را یک اثر ماندگار و به یاد ماندنی خودم می دانم.

 او مستند "داربردار" و مستند " تار و پود " را نیز از کارهای مورد علاقه اش در ده سال گذشته دانست.

alt

alt

خدمت سرکار خانم افسر خرمیان طراح دکور این مرکز رفتیم و طبق معمول با رویی خوش از ما استقبال کرد و با اینکه در حال طراحی دکوری برای یکی از برنامه های سیما بود با سعه صدر به سوالاتمان پاسخ داد . او که طراحی و اجرای دکور برنامه افتتاحیه شبکه استانی سیما را در سال 81  بعهده داشته است گفت : با توجه به اینکه افتتاح شبکه استانی سیما مصادف با نیمه شعبان بود برای دکور صحنه تعداد زیادی گل نرگس طبیعی استفاده کردم که عطر و فضایی کاملا" معنوی به برنامه و سالن داده بود و این  یکی از خاطرات خوبیست که در ذهنم ماندگار شده است.

جالب است بدانید که آرم شبکه استانی سیما را نیز خانم خرمیان طراحی کرده اند. از او درباره این طرح پرسیدیم، گفت: این آرم نماد یک چشم و المانی از سیماست که عدد 5 را در آن جای داده و چون  سمنانی ها به سمنان " سمن " می گویند سعی کردم  این کلمه را نیز در آن بگنجانم . خوشحالم که در میان 400 طرحی که از سراسر کشور برای آرم مرکز ارسال شده بود طرح پیشنهادی من در سازمان انتخاب شد .

او از همکاران خواست با جدیت بیشتر مانند روزهائی که برای افتتاح شبکه استانی تلاش می کردند برای افزایش سطح کیفی برنامه ها و تولیدات این شبکه تلاش کنند .

alt

alt

در ادامه گزارش مجتبی جوادی نژاد از دستیاران فنی و فعال سیما ضمن ابراز خوشحالی که در این شبکه فعال است درباره خاطراتش در سال گذشته گفت: در مرداد ماه 91 برای ضبط مستند درخت " اورس " باید به ارتفاعات ابرسج می رفتیم. بیش از 30 کیلومتر پیاده روی و کوهنوردی کرده و در راه آبشارهای زیبایی را دیدیم و به جایی رسیدیم که هنوز برف روی کوه بود دیگر آنقدر خسته و ناتوان بودیم که 100 متر باقیمانده تا درخت کهنسال " اورس " را سینه خیز طی می کردیم. در برگشت هم با خطرات زیادی از جمله سقوط از کوه و مارهای سمی مواجه شدیم که شکر خدا به خیر گذشت . تقریبا" نیمه های شب به روستا رسیدیم . جایی که مردم و همکاران راننده مان نگران ما شده بودند . آن روز سخت ترین و با خاطره انگیزترین روز زندگی کاری من و همکارانم بود .

علی شهسوار مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان هم با تبریک یازدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سمنان و آرزوی موفقیت برای همکاران در آستانه دوازدهمین سال فعالیت این شبکه گفت: هیچ گاه هیاهو و هیجان همکاران در افتتاح شبکه استانی سیما را فراموش نکرده ام. به خاطر دارم وقتی به عنوان مسئول هماهنگی سیما در آن معاونت مشغول بودم همه مدیران مرکز، سیما و همکاران تهیه کننده برای آماده سازی افتتاح شبکه، برگزاری با شکوه این اتفاق بزرگ و همچنین تامین برنامه در روز های بعد از افتتاح چنان تلاش می کردند که توصیف آن بسیارسخت است. در واقع آن همت و تلاش همکاران هم اکنون به ثمر نشسته و یک شبکه پویا و مردمی داریم.

شهسوار بیان کرد: تماس های مختلف مخاطبان با روابط عمومی از طریق تلفن، پیامک، سامانه 162 و یا حضوردر این واحد و تشکر از بیشتر برنامه های این شبکه نشان از افزایش تعداد مخاطبان و رضایتمندی آنان از این شبکه است.

وی افزود: به سهم خود به همکاران پر تلاش و قدیمی ام در سیما خدا قوت گفته و برای یکایک آنان و خانواده ارجمندشان آرزوی موفقیت دارم.

در پایان از تمام عزیزانی که در تهیه این گزارش روابط عمومی را یاری کرده اند بی نهایت سپاسگزاریم و برای آنان آرزوی موفقیت می کنیم.

alt

alt