سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

شادباش صدا و سیمای مراکز برای عید مبعث - صفحه محتوایی خبر

 

 

شادباش صدا و سیمای مراکز برای عید مبعث

شادباش صدا و سیمای مراکز برای عید مبعث


صدا و سیمای مراکز استانی برنامه‌های مختلفی را با محورهای گوناگون برای عید مبعث امسال تدارک دیده‌اند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، به مناسبت فرا رسیدن مبعث حضرت رسول اکرم(ص)، برنامه‌های مختلفی در شبکه‌های استانی تدارک دیده شده است.
بر این اساس در صدای استان‌ها 200 ساعت ویژه برنامه متنوع و در قالب 33 شبکه رادیویی تولید و پخش می‌شود.
با من به آسمان بیا، قرار بندگی، رسول مهر، برآستان جانان، بعثت نور، دعوت، محفل نبوی، دریای معرفت، در حریم نور ، عطر مهربانی و عیدانه ویژه روز مبعث حضرت رسول(ص) از جمله عناوین برنامه‌هایی هستند که در صدای استان‌ها شنیده می‌شوند.
این ویژه برنامه‌ها در ساختارهای مختلف ترکیبی ساده، ترکیبی نمایشی، مجله‌ایی، مسابقه، نمایش، مستند، شعر، سخنرانی و میزگرد برای مخاطبان استانی تولید و پخش می‌شود.
در ویژه برنامه‌های مختلف در مبعث حضرت رسول اکرم(ص) محورهای مختلفی همچون آواها و نواهای محلی و بومی شهرهای مختلف استان ها در مدح پیامبر اکرم(ص)، تولید و پخش ووکس پاپ با موضوعاتی همچون «من محمد (ص) را دوست دارم» و «محمد(ص) یعنی  ...»، تولید برنامه ویژه نوجوانان، پویش «پیامبر مهربانی» با هدف ترویج همدلی مؤمنانه و کمک‌های مردمی به نیازمندان در آستانه سال جدید، سیره اخلاقی و اجتماعی حضرت رسول(ص)، پیامبر(ص) و تأسیس اولین حکومت اسلامی، برخورد و مدارای پیامبر(ص) با جوانان، بررسی موضوع وحدت به عنوان مهم ترین پیام دین اسلام، فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص شخصیت بی همتای حضرت رسول اکرم(ص)، بیان آداب و رسوم ویژه عید مبعث و معراج حضرت محمد (ص) در نزد اهل سنت، رابطه بعثت با ظهور حضرت مهدی(عج)، حضرت محمد(ص) نمونه بارز اسوه اخلاق و خوش خلقی و مهربانی و فلسفه بعثت هدایت انسان ها و تکامل بشریت مورد تاکید و توجه قرار می‌گیرد.
در سیمای مراکز هم برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده که با موضوعات گوناگون تولید و پخش می‌شوند.
انقلاب اسلامی ایران ادامه دهنده مبعث پیامبر(ص)، ماهیت و ابعاد حکومت اسلامی و جایگاه ولی فقیه در نظام و حکومت اسلامی، بیان ضرورت غیر قابل انکار امامت و رهبری جامعه، اهمیت جایگاه رهبری و ولایت در حکومت اسلامی،  تحکیم وحدت جامعه اسلامی در سایه ولایت و رهبری، تقویت فضای معنوی در جامعه با حاکم کردن ملاحظات اخلاقی، توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی با سه محور: ازدواج آسان، احترام به پدر و مادر و بزرگترها و دین‌مداری، تکریم نظام سلامت و توجه دادن مخاطب به رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، از جمله محورهای برنامه‌های تلویزیونی مراکز خواهند بود.
از دیگر برنامه‌های سیمای مراکز برای عید مبعث می‌توان به برگزاری مسابقه قرآنی مبعث با طرح این سوال که مهمترین آیات قرآن کریم که اشاره به مبعث و آغاز رسالت نبی گرامی اسلام دارد کدام است؟ اشاره کرد که با همکاری نهادها و مجموعه‌های قرآنی و فرهنگی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، ادارات کل ارشاد، دارالقرآن و سایر مجموعه‌ها، جوایز نفیسی برای مخاطبان در نظر گرفته شده است.
همچنین مقرر شده است با همکاری نهاد کتابخانه‌ها و حوزه‌های تخصصی مرتبط با موضوعات اسلامی کتاب یا مجموعه‌ای از کتاب‌های مرتبط با مبعث و پیامبر گرامی اسلام(ص) به مخاطبان معرفی شوند.
تاکید بر قدردانی از زحمات کادر پزشکی و یاد کردن از شهدای سلامت و حتی القدور برقراری ارتباط صوتی یا تصویری با خانواده بازماندگان آنها هم در برنامه‌ها مورد تاکید است و علاوه بر این سخنرانی‌های کوتاه از اساتید اخلاق، ترویج سنت حسنه آذین‌بندی درب منازل، گنجاندن مولودی‌خوانی و برنامه‌های نمایشی در کنداکتور و بیان نکته‌های کوتاه بهداشتی مربوط به دوران شیوع کرونا در لابلای برنامه‌های مختلف، هم در دستور کار سیمای مراکز قرار دارد.
رویکرد اصلی برنامه‌های تولیدی و تامینی تلویزیون‌های استانی در این روز، تناسب محتوایی آنها با روز مبعث است همچنین لازم است فضای شاد و معنوی در برنامه‌های مراکز مورد اهتمام باشد.
توجه به روح معنوی ماه رجب، استفاده از ادعیه‌ای که در این ماه سفارش شده، ریتم مناسب برنامه‌ها در کنار آرم استیشن و زیر نویس از احادیث پیامبر گرامی اسلام(ص)، آیتم‌های شاد و متناسب با عید بزرگ مبعث و تولید یک برنامه کوتاه، جذاب و اثرگذار در معرفی اعمال شب و روز 27 ماه رجب هم جزو اولویت‌های برنامه‌سازی سیمای مراکز هستند.
در این بین باید به تولید وله یا نماهنگ «صلوات» و برگزاری مسابقه بهترین و زیباترین جشن خانگی عید مبعث و اهداء جایزه با هدف برگزاری جشن‌های خانگی با توجه به شرایط هم اشاره کرد که توسط سیمای مراکز صورت می‌گیرد و اطلاع‌رسانی پیرامون آن از چند روز قبل شروع شده است.