جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

شبکه«شما»ملی است-پخش موسیقی‌های خاطره‌انگیز درماه رمضان - صفحه محتوایی خبر

 

 

شبکه«شما»ملی است-پخش موسیقی‌های خاطره‌انگیز درماه رمضان

مدیران شبکه تلویزیونی «شما» با حضور در خبرگزاری فارس، ویژه برنامه‌های این شبکه در ماه رمضان را تشریح کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس،«مسعود احمدی افزادی» مدیر شبکه شما به همراه «حمید حامدی» قائم مقام شبکه شما، «سیدمحمدرضا امجدی» مدیر پخش شبکه شما، «رقیه محمدزاده»، مدیر طرح و برنامه و نظارت و ارزیابی شبکه شما و صادقلو مدیر روابط عمومی شبکه شما ضمن بازدید از تحریریه خبرگزاری فارس، در نشستی ویژه برنامه‌های شبکه «شما» در ماه مبارک رمضان را تشریح کرد.

بنا بر این گزارش، احمدی در این نشست گفت: برنامه‌های ماه رمضان شبکه شما رویکرد و راه‌بردش این است که تولیدات مراکز را به بهترین شیوه ساماندهی کند و به بهترین شکل پخش کند. ما سال گذشته طرح بزرگ و ارزشمند سابقون را اجرا کردیم که جمع‌خوانی قرآن کریم از سراسر کشور بود و با همکاری مراکز استان‌ها به صورت زنده به روی آنتن می‌رفت و هر برنامه‌ای بیش از 500 نفر شرکت‌کننده داشت.

وی ادامه داد: جمع‌خوانی قرآن کار ارزشمندی که در قم و مشهد منحصر شده بود و برخی فکر می‌کردند که قابلیت الگوبرداری برای جاهای دیگر ندارد. سال گذشته اثبات شد که ما می‌توانیم در تمام شهرستان‌های کشور این مراسم را داشته باشیم.

alt

امسال هم ما طرح سابقون 2 را با همکاری مراکز خواهیم داشت و ساعت 6 بعد از ظهر هر روز شما رنگین کمان قاریان قرآن را با کیفیت بسیار خوب خواهید دید. همچنین طرح سابقون را ویژه نوجوانان داریم که امسال ساعت 11 از حرم مطهر حضرت معصومه (س) در قم پخش می‌شود که در نوع خود کار ابتکاری و جدیدی در راستای فرهنگ قرآنی است.

وی تصریح کرد: کار دیگری که در حال انجام آن هستیم، ایجاد نوآوری در برنامه‌های اذان‌گاهی شبکه شماست که با نام «شمسه» روی آنتن می‌رود. سادگی، روانی و پذیرش مخاطب مبنای این برنامه‌هاست یعنی ما سعی می‌کنیم که مفاهیم را طوری ارائه کنیم که با ساعت بیولوژیک مخاطب هم همخوانی داشته باشد. پرهیز از پرگویی، مجری‌محوری و اینکه صرفا یک صنف خاص را مطرح کنیم. اوقات اذان مغرب و به ویژه افطار متعلق به همه مردم ایران است که به دنبال آرامش معنوی و التذاذ روحی و الهی هستند. بنابراین هرگونه حرفی که زیاده باشد می‌تواند این آرامش معنوی را سلب کند.

احمدی تصریح کرد: قالب سنتی این گونه برنامه‌ها این است که چند هنرمند و ورزشکار را دعوت کنند، البته که در نوع خود خوب است اما باید از این شیوه گذر کرد. افق نگاه مردم ورای این چیزهاست. سادگی شرط اول در برنامه‌هاست. بنا بر این در دعاهایی که قبل از اذان پخش خواهد شد، شما صدای مردم را خواهید شنید. کار دیگری که در سال گذشته شروع کردیم و جواب داد و خوشحالیم که بسیاری از شبکه‌ها در راستای الگوپذیری آن را سرلوحه کار خود قرار دادند، پخش مستقیم لحظات ملکوتی اوقات صبح یا غروب از مکه و مدینه بود. ما فکر می‌کنیم که در برنامه‌های سحرگاهی باید طوی با حال و هوای مخاطب کنار بیاییم که بتواند مشوق، موید و مقوم حال او باشیم. بهترین حال برای مخاطب این است که بصر او را با بهترین تصاویر نظیر طواف در خانه خدا جلا بدهیم.

وی با بیان اینکه استفاده از سخن و تصویر بزرگان نیز در دستور کار ما قرار دارد،‌عنوان داشت: پخش سخنان مرحوم آیت‌الله مجتهدی در جدول پخش ما قرار دارد. نمازهای جماعت بزرگان حاضر که پیش از این ضبط شده نیز از موارد دیگری است که مواقع اذان به روی آنتن می‌رود.البته سریال ویژه شبکه شما نیز «هشت بهشت» نام دارد که به تهیه‌کنندگی امیرحسین شریفی و کارگردانی سعید عالم‌زاده در قالب طنز ساخته شده است.

وی ادامه داد: این سریال در ایام ماه مبارک رمضان ساعت 23 از شبکه شما پخش خواهد شد و تکرار آن نیز روز بعد ساعت 9 صبح و 15 بعد از ظهر روانه آنتن خواهد شد.«هشت بهشت» که بنا به اظهار تهیه‌کننده آن یکی از دغدغه‌های اصلی وی بوده است، هرچند موضوعی طنز دارد، ادای دین و احترام به تمام گویش‌های ایران است و در جهت اتحاد اقوام مختلف ایرانی و به تصویر کشیدن زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی آنان در کنار یکدیگر است.

احمدی توضیح داد: یکی از امتیازات ویژه این سریال استفاده از گویش‌ها و لهجه‌های مختلف توسط صاحبان این گویش‌هاست یعنی کسی که اصفهانی یا شیرازی و یا حتی آذری است با همان گویش روزمره خود در این سریال به نقش آفرینی پرداخته و ادای آن گویش را در نمی‌آورد و در طول داستان کار با تمام گویش‌های شیرین ایرانی به پیش می‌رود.

به گزارش فارس، مدیر شبکه شما در بخش دیگری از سخنانش گفت: خط کلی داستان و پیام اصلی آن وحدت اقوام ایرانی در سراسر کشور است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید همیشگی ایشان در خصوص اتحاد و همدلی تمام ملت ایران و تبلور این وحدت و یکپارچگی که در انتخابات اخیر همه شاهد آن بودیم، است.

وی افزود: از دیگر مزیت‌های قصه مجموعه این است که در کنار لایه‌های طنز که باعث ایجاد نشاط و بشاشیت در بین خانواده‌ها خواهد شد هیچ توهینی به گویش‌های شیرین محلی صورت نپذیرفته است، این سریال به سفارش صداوسیمای مرکز اصفهان در 26 قسمت 45 دقیقه‌ای تولید شده که در آینده نیز قرار است دو فصل بعدی داستان تولید شود و در این مجموعه از هنرپیشه‌های با سابقه از استان‌های مختلف نظیر هوشنگ حریرچیان، حسن جویره، پری کربلایی، زویا امامی، داریوش موفق، حسن اکلیلی، افشین سنگ‌چاپ، افسانه ناصری، آزاده رضایی، مانا بهرامی، علیرضا جعفری، مهدی ساکی، مانی حیدری، فاطمه واحدی، فرج‌الله گل‌سفیدی، فرهاد بشارت، ساناز زرین‌مهر، ابراهیم کلانی، مینا پورنیا و... نقش آفرینی کرده‌اند.

alt

alt

وی اظهارداشت: ذکر این نکته نیز ضروری است که یکی از محاسن کار در حوزه استان‌های کشور و رفتن به دل ایران سخت شدن تولید و کاهش هزینه‌هاست. چون از تولید آپارتمانی خارجی می‌شویم و در عین حال هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. این سریال کاملا به صرفه و مقتصدانه تولید شده است.

احمدی ادامه داد: برنامه «هفت ترانه» نیز همچنان در ماه رمضان پخش خواهد شد. باید توجه داشت که ماه مبارک رمضان عید الله است و در تمامی کشورهای اسلامی و ایران یک هفته مانده به رمضان مساجد غبارروبی می‌شود و مردم جشن می‌گیرند. ما به چند مقطع در این ماه توجه کرده‌ایم. یکی از آنها از اول ماه رمضان تا 17 ماه رمضان است که اوج آن تا 15 رمضان و میلاد امام حسن مجتبی(ع) است. مقطع دوم از 17 تا 23 است و مقطع سوم از 24 تا پایان ماه مبارک رمضان است. ما برای مقطع اول و مقطع سوم هفت ترانه را داریم و برای مقطع دوم برنامه هفت مرثیه را پخش خواهیم کرد.

 وی گفت: ما فکر می‌کنیم که مخاطب باید با موسیقی معنوی و محلی و مقامی بیشتر آشنا شود که در نعت پیامبر و ائمه است که می‌تواند نیازهای بسیاری از مخاطبان ما را برطرف کند.برنامه دیگر نوا و نما است که با ابزار محلی به روی آنتن می‌رود. باید بپذیریم که مدرنیته در تمام کشور نفوذ کرده است یکی از اثرات آن دور شدن از سنت‌ها و فرهنگ خودمان است. ما در این برنامه تلاش کرده‌ایم که آداب و رسوم اقواممان را به تصویر بکشیم.این برنامه با محوریت ترویج برگزاری مراسم افطار ساده در ماه رمضان پخش خواهد شد.

احمدی تصریح کرد: «سفره رمضان» نیز بنا بر آشپزی اقوام و مناطق مختلف ایران طراحی شده است. همچنین پخش تلاوت‌های برتر قرآن در شب‌های رمضان نیز از دیگر برنامه‌های ماست. البته در حال طراحی هستیم که هماهنگی کنیم تا از سخنان دکتر میرباقری هم در این مدت استفاده کنیم. برنامه ادبی هنری «هنوز آواز می‌آید» نیز با محوریت فرهنگی هنری و تولید شبکه یزد به روی آنتن شبکه شما خواهد رفت.

وی با بیان اینکه در حال هماهنگی هستیم که بلافاصله بعد از اذان صبح جمع خوانی قرآن را از شهر بم برای مخاطبان پخش کنیم،‌گفت: برنامه «کولاک» را هم در ماه رمضان ویژه نوجوانان خواهیم داشت.

 **امجدی: شبکه شما تنها شبکه‌ای است که پخش ملی دارد

 همچنین در این مراسم امجدی با بیان اینکه خیلی خوشحالم که در بین همکاران رسانه‌ای خبرگزاری فارس هستیم، در تکمیل توضیحات احمدی، در سخنان کوتاهی گفت: ما امسال برنامه‌های اذان‌گاهی شمسه را همراه با تصاویر زنده‌ای از مشهد، قم و فارس به روی آنتن می‌رود که با تصاویری از مسجدالحرام تلفیق شده است.

وی ادامه داد: دلیل آن هم این است که مردم با این تصاویر انس بگیرند ضمن اینکه ما سال گذشته از تصاویر مکه استفاده کردیم که خیلی مورد استقبال قرار گرفت. ما داعیه epgکامل را در بین شبکه‌ها داریم و از مخاطبان می‌خواهیم از این طریق به جدول پخش شبکه دسترسی پیدا کنند. ضمن اینکه شبکه شما تنها شبکه ایرانی است که پخش ملی دارد. دلیل آن هم این است که ما یک فریم برنامه خارجی پخش نمی‌کنیم و هرچه هست تولیدات فاخر کشور ماست.

وی با بیان اینکه ما در این شبکه هم زمان هم پوشش ملی داریم و هم شبکه ملی، اظهارداشت: همه نماهنگ‌های ما به سمت ماه رمضان می‌رود و قصد داریم در 24 ساعت، افق‌های استان‌های مختلف را اعلام کنیم. رویکرد شب‌های قدر ما نیز متفاوت است. ما از مجری محوری دوری می‌کنیم و بیننده را خیلی درگیر پلاتوهای طولانی نمی‌کنیم و تصاویر زنده از اماکن متبرک خواهیم داشت. یک مجله پزشکی هم با نام پزشک شما داریم که در ماه رمضان به سوالات مردم در ماه مبارک رمضان پاسخ می‌دهیم. گرافیک شبکه نیز در ماه رمضان به صورت افتر افکت تغییر می‌کند.

**محمدزاده: موسیقی‌های خاطره انگیز در ماه رمضان پخش می‌شوند

همچنین محمدزاده نیز گفت: برنامه «هفت ترانه» عمر 9 ماهی دارد و شاید در این مدت با طراحی هوشمندانه‌ای که صورت گرفته یکی از نیازهای عمده مخاطبان که شنیدن موسیقی است را مرتفع می‌کند. به همین دلیل ما اقدام به پخش موسیقی‌هایی کردیم که مجوز پخش از رسانه ملی را دارند و همچنین اقوام مختلف را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد:  این برنامه در این مدت توانست جایگاه خود را پیدا کند و این برنامه با ریتم ساده و آشنا کردن مردم با موسیقی اقوام توانست مخاطبان بسیاری را جذب کند. در ماه رمضان نیز ما موسیقی‌های خاطره انگیز را برای مردم یادآوری می‌کنیم در حالی که با فضای مفرح رمضان هم خوانی دارد.البته مدام در حال به روز کردن برنامه هستیم و بخشی به نام موسیقی‌های خاطره‌انگیز را تدارک دیده‌ایم و برنامه را با بخش‌های جدید ادامه خواهیم داد.

وی اظهار داشت: در یکسال گذشته یکی از شرایطی که در شبکه شما فراهم شد این بود که ما در شبکه‌ شما ضرباهنگ برنامه‌ها را طوری طراحی کرده‌ایم که مخاطب زده نشود و بیننده از تماشای برنامه‌ها دلزده نمی‌شود و ما در حال اجرای استانداردهای رسانه‌ای دنیا هستیم.بزرگترین اولویتی که شبکه در طول یکسال گذشته به آن رسیدیم همین موضوع بود و امیدوارم در آینده بهتر آن را اجرا کنیم.

alt