جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

شبکه باران به دنبال«گنج راه شیری » - صفحه محتوایی خبر

 

 

شبکه باران به دنبال«گنج راه شیری »

شبکه باران به دنبال«گنج راه شیری »

 

صدا و سیمای مرکز گیلان سریال «گنج راه شیری » را در 26 قسمت 45 دقیقه ای برای پخش از شبکه های سراسری در دست تهیه و تولید دارد.

سریال « گنج راه شیری» به شخصیت های علمی استان گیلان  از جمله کوشیار دیلمی ، میراث فرهنگی، تاریخی، آداب و رسوم و سنتها  معماری منطقه ، محیط زیست،گردشگری و موزه میراث روستایی استان می پردازد .کودکان و نوجوانان مخاطبان اصلی این سریال هستند ولی جذابیتهای تصویری کار همه اقشار را جذب می کند.

خلاصه داستان این سریال به این شرح است: «با پیدا شدن نسخه خطی کتابی با قدمت هزار ساله منسوب به کوشیار دیلمی منجم نامی ایران در پیرامون روستای تاریخی انبوه واقع در شهرستان رودبار گیلان و حضور افراد سودجو ، سلسله حوادث جذابی اتفاق می افتد که عامل محرک آن کودکان روستا هستند.

درک و شناخت عالم هستی از طریق توجه به نجوم پایه و میراث علمی دانشمندان ایران اسلامی و همچنین پیوند انسان با طبیعت زاد بوم درکنار روابط عاطفی شخصیتها با محوریت اخلاق و استحکام خانواده از تم های اصلی این مجموعه 26 قسمتی است که علاوه بر مخاطب کودک، نوجوان و خانواده، دوست داران طبیعت، میراث فرهنگی و علمی و همچنین نجوم را هدف جذب خود قرار داده است.

این سریال در اسفند 96 با حضور دکتر علی عسگری رئیس سازمان صدا و سیما، دکتر نوبخت رئیس معاون برنامه ریزی و نظارت رئیس جمهور و مسوولین استانی کلید خورد و با پشت سر گذاشتن چهار ماه بیش از پنجاه درصد از فیلمنامه یک هزار و دویست صفحه ای اثر به مرحله فاین کات رسیده است. لوکیشنها و فضای کار سریال بسیار متنوع است و شامل طبیعت بکر و شگفت انگیز حوزه عمارلو و دیلمان گیلان می باشد. فضاهای فانتزی به کمک پرده سبز در بزرگترین استودیوی رسانه ملی و تازه تاسیس در مرکز صدا و سیمای مرکز گیلان در حال شکل گیری است .

کوشیار گیلانی ریاضیدان و منجم قرن پنجم  اهل روستایی به نام انبوه است که بیش از هزار سال قدمت دارد و این دو ویژگی در سریال هایی که تاکنون در گیلان ساخته شده وجود نداشت و تقریبا منحصر به فرد است و میزان تجهیزات و تعداد لوکیشن ها از دیگر ویژگیهای این سریال است.

عوامل این سریال از توانمند ترین نیروهای هنری و فرهنگی استان گیلان هستند که عبارتند از : تهیه کننده و کارگردان : فرهاد مهرانفر /نویسنده: خزر مهرانفر/ مدیر تصویر برداری: نادر معصومی / مدیر تولید : زهرا عبداللهی / طراح صحنه و لباس: سهیلا فرزاد/ صدابردار و صداگذار: علیرضا دریادل/ تدوین: البرز پورصیاد/ طراح گریم: مجید ادراکی / آهنگساز:موسی علیجانی / طراح جلوه های بصری : سعید رضایی / طراحی و اجرای دکور: حسین وهابی اصیل / منشی صحنه :زهرا پاک سرشت.

فرهاد مهرانفر تهیه کننده و کارگردان این سریال متولد 1338 در بندر انزلی ،دانش آموخته رشته سینما از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر در طی سالهای 56-64 بوده و تاکنون بیش از 50 فیلم مستند ،کوتاه و بلند سینمایی را در کارنامه خود داشته است . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 79 مدرک درجه 1 هنری معادل مدرک دکتری سینما را به فرهاد مهرانفر اعطا نموده است . فیلم کوتاه و فیلمهای سینمایی وی در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی راه یافته و حائز رتبه شده است . «موشک کاغذی» ،«درخت جان » ،«چریکه ی هورام» ، «قطعه ی زمستانی» ، «شعله در باد » ،«سرزمین رها» ،«خواب آب» ،از جمله فیلمهای سینمایی است توسط این هنرمند برجسته تهیه شده است .