جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

شش ماه تولید برای بررسی تاریخ هشت هزار ساله تپه حسنلو - صفحه محتوایی خبر

 

 

شش ماه تولید برای بررسی تاریخ هشت هزار ساله تپه حسنلو

مستند تلويزيوني ( حسنلو در آتش ) عنوان برنامه اي است به تهيه كنندگي و كارگرداني قربان قاسمي كه با هدف آشنايي مخاطبان با تاريخ و هويت تپه حسنلو بمدت 40 دقيقه در سيماي مركز آذربايجان غربي توليد شده است .

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی، اين مستند كه همين اينك در مراحل پاياني تدوين قرار دارد به تاريخ هشت هزار ساله اين تپه تاريخي كه همچون نگيني بر تارك اين سرزمين كهن مي درخشد، از زواياي مختلف مي پردازد .

تهيه كننده و كارگردان اين مستند در اهميت اين تپه و جام طلايي حسنلو كه براثر كاوش هاي باستان شناسي به دست آمده است، گفت: پرداخت به هويت تاريخي و فرهنگي كشور در هزاره اول قبل از ميلاد در شمال غرب ايران هدف اصلي توليد اين مستند بوده كه بيش از 6 ماه كار پيش توليد، توليد و تصويربرداري آن طول كشيده است.

 وي پشتوانه غني مطالعه و تحقيق را از مهمترين ويژگي اين مستند محض دانست و افزود: در رابطه با تمدن باستاني حسنلو بالغ بر 15 جلد كتاب توسط باستان شناسان نوشته شده كه در ساخت اين مستند از تمامي منابع استفاده گرديده و در بخش هايي نيز از كارشناسان شاخص كشوري سود جسته تا مخاطبان با تاريخچه غني اين خطه از استان آذربايجان غربي بيشتر و بهتر آشنا شوند .

alt

تپه باستاني حسنلو كه در 12 كيلومتري جنوب غربي درياچه اروميه قرار دارد به همراه مهمترين اثر مكشوفه آن يعني جام زرين حسنلو با قدمتي بيش از 8 هزار سال قبل از ميلاد مسيح در شهرستان نقده نمادي از تاريخ كهن ايران اسلامي است. اين جام كه به عصر آهن تعلق دارد در موزه ايران باستان نگهداري مي شود .