جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

شمرم اما عاشق حسینم - صفحه محتوایی خبر

 

 

شمرم اما عاشق حسینم

علیرضا عسکرزاده متصدی حراست مرکز کرمان و دانشجوی رشته حقوق قضایی است که از کودکی در آیین تعزیه خوانی حضوری فعال داشته و همچنان در ایام محرم و صفر با حضور در این هنر آیینی در پاسداشت ارزش های عاشورایی قدم برمی دارد به مناسبت این ایام با وی گفتگویی انجام داده ایم. او صحبت هایش را با این دو بیت زیبا آغاز کرد.

عالم همه قطره است و دریاست حسین                 خوبان همه بنده اند و مولاست حسین

ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش                     از بس که کرم دارد و آقاست حسین


 چی شد که به کار تعزیه خوانی علاقه مند شدید؟

سالهای سال است که تعزیه خوانی درخانواده ما رایج است و هر ساله در ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) مراسم تعزیه برگزار می شود. من هم از کودکی شاهد این مراسم بودم و این اشتیاق از همان سالهای کودکی در من به وجود آمد. آن سالها مهم نبود که حتما در تعزیه نقش داشته باشم همین که لباس می پوشیدم و در کنار دیگر عزیزان می ایستادم برایم کافی بود اما با فراگیری این مراسم کم کم جزو تعزیه خوانان قرار گرفتم .

alt

اولین باری که تعزیه خواندید درکدام نقش بود؟ خوب یادم هست اولین نقشم نقش یکی از فرزندان حضرت زینب (س) بود.

 بیشتر دوست دارید موافق خوان باشید یا مخالف خوان ؟

البته اجرای هر کدام از این نقشها حس و حال مخصوص به خودش را دارد و من هر دوی آنها را تجربه کرده ام درنقش موافقان راوی نقش ام لیلا و حضرت علی اکبر (ع) بوده ام و در نقش مخالفان، اجرا کننده نقش شمر و ابن زیاد بوده ام اما از آنجا که برای تبیین ابعاد فاجعه عاشورا به هر دو نقش مثبت و منفی نیاز است برایم خیلی مهم نیست که کدام را اجرا کنم مهم فقط برایم خشنودی امام حسین (ع) است ناگفته نماند بعد از انجام تست صدا از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صدایم برای نقش شمر انتخاب شد و امسال در تعزیه نقش شمر را روایت کردم. اما این شمر با آن شمرخیلی فرق دارد آن شمرخونخوار حسین بود ولی این شمرخواهان حسین است. آن شمر دشمن حسین بود ولی این شمر دوستدار حسین است. لباس مهم نیست شیعه های دنیا در هر لباسی که باشند قلبشان برای امام حسین (ع) می تپد.

 

آیا تعزیه برباورها و زندگی شخصی شما هم اثر گذار بود؟

مسلما بله. اثرگذاری تعزیه بر زندگیم بود که سبب شد قدم در این مسیر بگذارم و افتخار خدمتگزاری در این راه را داشته باشم همواره از خدای بزرگ هم خواسته ام به من و دیگر برگزار کنندگان تعزیه این توفیق را بدهد که حقیقت قیام ابا عبدالله الحسین (ع) را درک کنیم و بتوانیم به دیگران انتقال دهیم و در زندگی هم آزاده و سربلند زندگی کنیم.

 

تعزیه چقدر درحفظ ارزشهای عاشورایی اثرگذار است؟

همین تعزیه خوانی و سوگواری است که باعث شده واقعه عاشورا نسل به نسل روایت شود و سختی ها و مصائب امام حسین (ع) و اهل بیت حضرت در اذهان زنده بماند. البته در کنار تعزیه که فقط بخش کوچکی از این مصائب را نقل می کند باید سخنرانان، مبلغان و افراد آگاه و بصیر به تبیین اهداف قیام حضرت سید الشهدا (ع) بپردازند.

 

ماندگارترین تعزیه ای که اجرا کردید کدام تعزیه بود؟

همیشه ماندگارترین تعزیه برایم تعزیه آقا ابالفضل (ع) است چون ارادت خاصی به آقا دارم. حتی امسال هم که در تعزیه نقش شمر را بازی می کردم وقتی تعزیه شهادت حضرت عباس (ع) اجرا می شد با همان لباس شمر گوشه ای ایستاده بودم و گریه می کردم .

 

خاطره ای از تعزیه خوانی دارید؟

سال گذشته برای تعزیه خوانی به خارج از شهر کرمان رفته بودم و من نقش حضرت علی اکبر (ع) را اجرا می کردم و برای طبیعی تر شدن اجرا از رنگ مصنوعی استفاده کردیم و روی سرم به نشانه جراحت رنگ ریختم پس از پایان  تعزیه جایی را برای شستن سر پیدا نکردم و با همان حالت راهی کرمان شدیم بین راه وقتی پلیس راه ماشین را کنترل می کرد مرادید و به ما مشکوک شد بعد از کلی توضیح دادن و دیدن اسباب و وسایل تعزیه از ما معذرت خواهی کردند و ما راهی شدیم.

 

تعزیه های کودکی شما با تعزیه های امروز چه تفاوتی دارد؟

درگذشته امکانات کمتری برای اجرای تعزیه وجود داشت اما اجرای تعزیه با همان امکانات محدود هم حال و هوای خاص خودش را داشت اما امروز دستگاههای صوتی جدید، میکروفون های بی سیم، موزیک و ساز اضافه شده و متن های تعزیه ها کنترل می شود تا از خرافات و تحریف ها در امان باشد و همه این ها در کنار هم شاید درتبیین فرازهایی از فرهنگ عاشورایی و اثرگذاری بیشتر آن مؤثر باشد . خوشبختانه آیین تعزیه خوانی به عنوان یک هنر آیینی ثبت جهانی شده است .

 

صحبت پایانی:

خداوندا ما را حسینی بدار و حسینی بمیران و قلب امام زمان (عج) را از ما راضی و خشنود بگردان.