سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

شناسایی زیبایی های سرزمین برف و آفتاب - صفحه محتوایی خبر

 

 

شناسایی زیبایی های سرزمین برف و آفتاب

 گزارشی از مستند های استانی راه یافته به بخش سینما حقیقت  سی و یکمین جشنواره فیلم فجر

توجه ویژه معاونت امور استان های صدا و سیما به تولیدات مستند فاخر در استان ها باعث شد امسال از توليدات سيماي مراکز 33 فيلم مستند بلند از 17 مركز برای حضور در بخش مسابقه سینما حقیقت به دبيرخانه جشنواره فيلم فجر ارسال شود.

هيات انتخاب آثار جشنواره فيلم فجر نیز پس از بررسي 172 فيلم مستند بلند 11 اثر را شايسته حضور در بخش مسابقه جشنواره دانست كه از اين تعداد، دو فيلم مستند بلند "رودخانه ليان" توليد صدا و سيماي مركز بوشهر به كارگرداني رامتين بالف و "پرندگان در سرزمين برف و آفتاب" توليد مركز كهگيلويه و بويراحمد به كارگرداني فرشاد افشين پور  قرار دارند.

بر این اساس سعی نمودیم در گزارشی  ضمن گفتگو با  کارگردانان مستند های راه یافته به سی و یکمین جشنواره فیلم فجر دلایل موفقیت، ویژگی ها و چگونگی تولید آثار مستند در مراکز استان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

alt

جهانی فکر کردیم، بومی عمل کردیم

فرشاد افشین پور کارگردان مستند پرندگان در سرزمین برف و آفتاب که فیلمش به بخش مستند سی و یکمین جشنواره فیلم فجرراه یافته است می گوید: این مستند زندگی و زیستگاه بیش از 60 گونه از پرندگان استان کهگیلویه و بویراحمد را به تصویر کشیده شده است. وی بیان می کند: گروهی مراحل تحقیق و پژوهش چند ساله ای را انجام و نتیجه را در اختیار گروه تولید قرار دادند تا به مدت یک سال تصویربرداری این مستند انجام شود.  

افشین پور که سال گذشته نیز با فیلم مستند بلند (زندگی در قلب دنا) در سی امین جشنواره فیلم فجر حضور داشته می افزاید: سال گذشته در جشنواره شناخته شده نبودم اما فکر می کنم امسال با مستند پرندگان در سرزمین برف و آفتاب حرف های جدیدی خواهم داشت ضمن اینکه من در جشنواره امسال مستند «رودخانه لیان» را تنها رقیب جدی خودم می دانم.

وی با اشاره به اینکه در تولید این مستند به حضور عوامل فنی بومی، چگونگی تولید و سطح کیفی توجه ویژه ای شده است تصریح می کند: تحقیقات اولیه دقیق، توجه به استانداردهای بین المللی و تصویربرداری مطلوب از ویژگی های مهم این مستند است.

وی با بیان اینکه صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد حمایت های بسیار جدی در تولید این مستند داشته است می گوید: خوشبختانه در طول این سال ها مدیران صدا و سیما توجه بسیار خوبی به مستند سازان و تولید مستندهای فاخر دارند که همین موضوع باعث شده جوان های علاقمند و با انگیزه بتوانند طرح های ناب خود را برای تولید مستند به مراکز صدا و سیما در استان ها ارائه کنند تا بتوانند با استفاده از ظرفیت های بسیار زیاد در استان ها کارهای مطلوبی را تهیه و تولید کنند.

وی با بیان اینکه برای تولید مستند باید نگاه جهانی داشت ادامه می دهد: مخاطبان مستند را نباید استانی یا ملی در نظر گرفت به نظر من مخاطب مستند جهانی است و باید برای تولید مستند فاخر جهانی فکر کرد و به دنبال آن استانداردهای لازم در همه بخش ها را مورد توجه قرار داد.

alt

alt

تماشای لیان با موسیقی طبیعت

رامتین بالف مستندساز بوشهری که با مستند «رودخانه لیان» در بخش سينما حقيقت سي و يكمين جشنواره بين المللي فيلم فجر پذيرفته شده می گوید: من بر اساس پژوهشی که از سال ۸۴ آغاز شده بود، محتوا و روند کار را به نگارش درآوردم که شکل یک فیلمنامه اولیه داشت و سپس در سال ۸۹ تصویربرداری را آغاز کردیم که تا اردیبهشت ۹۱ هم طول کشید.

وی بیان می کند: «لیان» نام تاریخی سرزمین بوشهر در زمان ایلامیان است و ما با یک نگاه تاریخی به این سزمین دو رودخانه «مند و حله» را مورد بررسی قرار دادیم.

بالف ادامه می دهد: این مستند از لحظه ای که رودخانه از کوه های فارس سرچشمه می‏گیرد و به خلیج فارس می‏ریزد تا  پوشش گیاهی منطقه، طبیعت رودخانه، اماکن تاریخی و حیات وحشی که کنار این دو رود شکل گرفته است را مورد بررسی قرار می‏دهد.

وی به ویژگی های این فیلم اشاره می کند و می افزاید: یکی از ویژگی های مهم این فیلم 65 دقیقه نداشتن نریشن است که تلاش شده با تصویر، صدا و موسیقی و با استفاده از تصاویر هوایی، زیر آب و روی آب با تدوینی متفاوت جذابیت هایی برای مخاطب ایجاد شود.

بالف یکی از مزیت های این فیلم را استفاده از عوامل بومی بوشهر عنوان می کند و می گوید: برخی بر این باورند عوامل فنی و تولید یک فیلم را نباید از چهره های شاخص بومی انتخاب کرد چون کیفیت تولید پایین می آید در حالی که تمامی عوامل تولید این فیلم بوشهری هستند و با تلاشی که دوستانم داشتند خوشبختانه سطح کیفی این مستند بالاتر از مستندهایی است که افراد شاخص در این حوزه ساخته اند.

وی اظهار داشت: این فیلم تا کنون در پردیس قلهک و سالن مرکز گسترش سینما تجربی چندین بار اکران شده و جلسات نقد و بررسی با حضور افراد مختلف صورت گرفته است که امیدواریم با هماهنگی صدا و سیما بتوانیم اکران های دیگری نیز داشته باشیم.

 فرشید شکیبا