سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

شهرام منظمی: رقابت بهترین انگیزه برای خلق آثار متنوع و جذاب است - صفحه محتوایی خبر

 

 

شهرام منظمی: رقابت بهترین انگیزه برای خلق آثار متنوع و جذاب است

شهرام منظمی: رقابت بهترین انگیزه برای خلق آثار متنوع و جذاب است

 

داور کمیسیون موسیقی بیستمین جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما معتقد است که بدون شک میدان رقابت برای هر رشته هنری بهترین انگیزه برای خلق آثار متنوع و زیبا و جذاب است. 

شهرام منظمی داور کمیسیون موسیقی بیستمین جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما در گفت‌وگو با ستاد خبری این جشنواره درباره سطح آثار ارائه شده در این دوره گفت: من افتخار داوری جشنواره را در ۱۰ سال اخیر داشته‌ام و در هر دوره شاهد ارتقای سطح کیفی آثار نسبت به قبل بوده‌ام.

وی افزود: به‌طور یقین با گذشت سال‌ها از دوره‌های دورتر تا به امروز، با پیشرفت نسل موسیقی‌دان در همه مناطق کشور، تولیدات موسیقی نیز مشمول تحولی عظیم بوده است گرچه نمی‌توان از نبود ملودی‌های ناب و بکر که به‌شدت مغفول مانده‌اند چشم‌پوشی کرد ولی قوت اجراها در قطعات و تنظیم‌های مدرن‌تر موجبات جذابیت و زیبایی آثار را فراهم کرده است. به همین دلایل این دوره نیز آثار بررسی شده نسبت به دوره قبل از ارتقای ملموسی برخودار است.

منظمی ادامه داد: همچنین از آنجا که شخصا درگیر دوره‌های مختلف بوده‌ام، با توجه به تغییراتی که در چینش داوری‌ها داشتیم، نگاه داوران را در هر دوره نسبت به قبل بهتر و بهتر دیده‌ام.

وی در ادامه درباره تاثیر جشنواره در ایجاد انگیزه برای جوانان گفت: اتفاقی را که در بین سال‌های 88 تا 92 دیدیم رخوت و بی‌انگیزگی در میان مراکز و تولیدات بود. بدون شک میدان رقابت برای هر رشته هنری بهترین انگیزه برای خلق آثار متنوع و زیبا و جذاب است. 

داور کمیسیون موسیقی بیستمین جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما بیان کرد: من شخصا نگران فاصله کم دو جشنواره از لحاظ ورودی آثار برای بررسی و داوری بودم، اما همگی دیدیم همین مسئله تبدیل به بهترین انگیزه برای ساخت و تولید موسیقی‌های خوب، اجراهای با کیفیت، اشعار پر محتوا و در نهایت خلق آثاری در خور رقابت برای جشنواره شد.

وی درباره لزوم برگزاری این جشنواره گفت: عموما در تمامی جشنواره‌های هنری، گذشته از مقام و رتبه‌های اهدایی،  بهترین موهبتی که حاصل می‌شود ظهور چهره‌های جدیدتر و همگرایی آنان با استادان مجرب است. مگر هدفی غیر از این که با برپایی جشنواره نسلی پویا متولد شده که می‌خواهد برای آینده، خود را در محاق رقابت قرار دهد، نگاه و نظرش را بیان کند، ایده‌هایش را ارائه دهد و در این کارزار رقابت چرخه تولید را به حرکت درآورده و هنر این سرزمین را بارور نماید.

منظمی ادامه داد: من معتقدم و ایمان دارم ایران عزیزمان به لحاظ تنوع گویش و موسیقی در جهان منحصر به فرد است. در ایران در هر استان شما زبان و موسیقی مجزا دارید. حتی سازهای هر منطقه با حرکت به منطقه دیگر تغییر نام و صدا می‌دهد. همین ساز بادی نی را مثال بزنیم در خراسان شخصیتش با نام قشمه، در مازندران لَه لِه وا، در گیلان نی لبک، در آذربایجان بالابان، در کردستان نرمه نای، در کرمانشاه شمشال، در لرستان دوزله، در خوزستان نی عربی، در مرزهای جنوبی نی انبان و در سیستان با نام دونلی تغییر فرم و صدا می‌دهد. همچنین دیگر سازها که مجال بیان نیست ولی همین پتانسیل و استعداد نشان‌دهنده نیاز میدان عرضه و رقابت برای چنین فرهنگ و هنر عظیمی است.

وی در ادامه گفت: ان‌شاالله همه ساله با برپایی  این‌گونه همایش‌ها و حمایت مسئولین شاهد رشد، ارتقا و خلق نسل پرانگیزه و با ذوق و سلیقه موسیقی ارزشی در میهن عزیزمان ایران باشیم.