حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

شوق زندگی - صفحه محتوای سیما

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شوق زندگی

Loading the player...

تهیه کنندگی این برنامه را «عبدالله امانیان» بر عهده دارد. سایر عواملی که در تولید این برنامه همکاری می کنند عبارتند از:

کارگردان : سید بهزاد امیرآبادیزاده

مجری : انسیه نایبی فر

نویسنده : انسیه نایبی فر

تصویربرداران: محمد بهشتی، حسن اکبری، آلاله امامی

صدابرداران : امیر زارعی، احسان جعفرزاده

تدوینگر : عبدالله اسماعیلی 

خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی یک جامعه، تاثیر فزاینده ای بر سلامت و سعادت و یا شقاوت آن جامعه دارد. آنچنان که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: در همه‌ ى طرح‌هايى كه ما داريم  بايستى «خانواده» مبنا باشد.  .... كانون خانواده، جايى است كه عواطف و احساسات بايد در آنجا رشد و بالندگى پيدا كند. (4/دی/1374)

اگرچه رسانه می تواند به صورت مستقیم تمامی آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار دهد، اما تاثیر آن از طریق اثرگذاری بر نهاد خانواده بیشتر خواهد بود؛ چرا که بی تردید رسانه می تواند مفاهیم را در قالب ابزار هنر و تولید پیام و محتوا به خانواده عرضه نموده و با تاثیر در بنیان خانواده، مفاهیم را به تک تک افراد جامعه منتقل نماید. از همین رو، شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی با توجه به مقتضیات و نیازهای خاص خانواده های استان، اقدام به تولید و پخش برنامه ای با عنوان «شوق زندگی» نموده است.

مدت زمان برنامه«شوق زندگی» 50 دقیقه است و به صورت استودیویی تولید و پخش می شود. این برنامه از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده است. در بخش زنده با حضور مجری و کارشناس در استودیو، به بررسی موضوع برنامه پرداخته می شود. در لابلای بخش زنده، آیتم هایی پخش می شود که عبارتند از:

-کلام ناب: در این آیتم، نکات تربیتی قرآنی و یا احادیث ائمه معصومین (ع) در قالب وله کوتاه گرافیکی به تصویر کشیده میشود.

- قصه امروز: در این آیتم، موضوعی که قرار است برنامه به آن بپردازد در قالب یک موقعیت از زندگی و به صورت قصه بیان می شود. برای تصویرگذاری نیز از عکس یا نقاشی استفاده می شود. قصه به گونه ای مطرح می شود که در انتها علاوه بر تجسم کردن مخاطب بر اینکه در موقعیت موضوع مورد نظر قرار گرفته، یک سوال هم برایش ایجاد می شود که چنانچه در این موقعیت گرفتار شود چه باید بکند؟.

- بیان بپرسیم: بخش ثابت برنامه است که با هدف پرداختن عمیق و جزئی از طریق طرح مشکلات و دغدغه های مردم نسبت به موضوع برنامه، طراحی شده و تلاش می کند با بردن میکروفون به میان مردم شرایطی فراهم نماید تا افراد مختلف بتوانند سوالات خود را درخصوص موضوع برنامه از کارشناس بپرسند. هنگام پخش این آیتم، مجری و کارشناس در استودیو به تماشای آن می نشینند و پس از پایان پخش آیتم، کارشناس به سوالات مردم پاسخ می دهد.  

- بچه ها بیان بازی: گزارشی مستند از بـازی هـای مختلف کار با کـودک (شامل تکنیک های مختلف بازی درمانی و کار با کودک در زمینه های رشد خلاقیت و استفاده از ذهن و ...) به صورت تصویری و با استفاده از وسایل مورد نیاز توسط کارشناس ارائه می شود. در واقع در این آیتم که مخاطب آن پدرها و مادرها هستند؛ با تجزیه و تحلیل رفتارهای کودک، به آنالیز شخصیت وی پرداخته می شود و کارشناس توضیحاتی در این خصوص ارائه می کند.

- چی بخوریم؟: بحث تغذیه در خانواده بسیار مهم است و لذا در این بخش از برنامه به جایگاه تغذیه در زندگی و نقش آن در سلامت خانواده پرداخته می شود.  

- یک مهارت: این بخش با هدف آموزش روش های مختلف کار و بازی با کودک جهت سرگرم کردن آنها، ایجاد فرصتی برای بازی و تعامل والدین با کودک و دورکردن آنها از رسانه ها طراحی شده است. در این آیتم تلاش می شـود که علاوه بر آموزش مهارت های بازی با کودک به مهارت های دیگری که به نوعی باعث صرفه جویی و کمک به اقتصاد خانواده می شود؛ پرداخته شود. در هر قسمت ساخت یک شی توسط کاغذ یا سایر مواد خام، آموزش داده خواهد شد . این آیتم به صورت یک برنامه در میان تولید و پخش می شود.

- ازنگاه دیگر: بررسی موضوعات از زاویه دید و نگاهی دیگر که توسط یک کارشناس مطرح می گردد. به عنوان مثال اگر کارشناس استودیو موضوع را از بعد روانشناختی بررسی می کند، یک کارشناس مذهبی می تواند ابعاد دینی آن را بیان نماید و یا از زاویه دیگری به تکمیل مباحث بپردازد.  

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 19:05 روزهای شنبه، دوشنبه  و چهارشنبه هر هفته، بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز در ساعت 14:50 روز بعد پخش خواهد شد.

سال تولید: 1395