سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

شیراز سال 56 در فیلم تلویزیونی شاتره به تصویر کشیده می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

شیراز سال 56 در فیلم تلویزیونی شاتره به تصویر کشیده می شود


تله فيلم شاتره به کارگردانی ایمان افشاریان و تهیه کنندگی محمدجواد مرادي در صدا و سیمای مرکز فارس تهیه و تولید می شود.

مرادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ارائه گوشه اي از رشادت و مبارزات مردم استان فارس و شهر شيراز در دوران ستم شاهي بخشی از هدف تولید این تله فیلم است. داستان اين تله فيلم به سال 56 بر مي گردد و نشان مي دهد جوانان غيرتمند آن دوران چگونه با هدايت و رهبري زعيم عاليقدر حضرت امام خميني (ره) در مقابل ظلم و استبداد ايستادند و حاضر به تسليم در برابر زورگويان دوران خود نشدند.

وی در خصوص داستان تله فیلم ابراز داشت: مهدی جوان انقلابی مبارزی است که در کارخانه جلال که مرد سفاکی است به عنوان فردی مورد اعتماد جلال و کارگران سرپرست است. جلال به همراه زن تازه به دوران رسیده و برادر زاده اش بهار که دختر مظلومی است در خانه پدری بهار زندگی می کنند. مهدی از این قضیه  که خانه به اسم بهار است و جلال قصد فروش آنرا دارد با خبر می شود و جلال را تهدید می کند که به بهار حقایق را می گوید. جلال نیز مهدی را تهدید به لو دادن و سپردن او به دست ساواک می کند. مهدی در 

alt

تردید و کشمکش با خود قرار می گیرد که برای نجات بهار جلوی جلال بایستد یا برای پخش اعلامیه ها سکوت اختیار کند. این کشمکش داستان فیلم را تا انتها به پیش می برد. وی با اشاره به ویژگی های این تله فیلم تصریح کرد: اساساً کارهاي استاني بايد ويژگي بومي و منطقه‌اي را دارا باشند و تهيه کننده و کارگردان بايد در تمامي صحنه‌ها به اين مهم توجه کافي داشته باشند. در تله شاتره، گرچه موضوع داستان زمان و مکان قبل از انقلاب را نشان مي دهد، اما قالب کار براي استان فارس و شهر شيراز طراحي شده است.

وی ادامه داد: سعي کرديم با برنامه ريزي منسجم و منظم کار پيش توليد اين تله فیلم را در  13 روز انجام دهيم. اين در حالي بود که فضايي بايد طراحي مي شد که بيش از سي سال پيش را تداعي کند. خيابان؛ خانه؛ کوچه حتي لباس هاي مردم بايستي به نوعي طراحي مي شدند، که بازگو کننده سال 56 باشند. بنابراين گروه هاي توليد ، تدارکات، صحنه و لباس با تحقيقات جامع، اوضاع مردم شيراز را در آن سال ها مورد بررسي کامل قرار دادند و بر مبناي آن طراحي کردند. اين کارها زمان زيادي را به خود اختصاص داد.

مرادی ابراز داشت: تصویربرداری تله فیلم شاتره در 17 شبانه روز بدون وقفه انجام شد و در مدت زمان تعيين شده کار بخوبي پيش رفت و ما توانستيم طبق جدول زماني کار تصويربرداري را ادامه داده و به اتمام برسانيم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تصویربرداری تله فیلم شاتره به اتمام رسیده است اظهار امیدواری کرد: پس از گذراندن مراحل صداگذاری، تدوین و موسیقی،این  تله فیلم تا خردادماه سال جاری آماده پخش خواهد شد.

گفتنی است در این تله فیلم بازیگرانی همچون احمد علامه دهر، زهرا سعیدی، سوده شرحی، شاپور معمارزاده ، مسعود شریف، مجتبی مرادی، الهام شکیب، مجید باباخانی، سارا کریمی، مهدی بحری، حبیب بختیاری، منصور غارثی فرد، حمید مومنی به ایفای نقش می پردازند.

عوامل این فیلم عبارتند از:

نویسنده: ایمان افشاریان / معین شافعی ( بر اساس داستانی از زنده یاد مجید افشاریان ) / مدیر تولید: منصور امامی / مدیر تصویر برداری: رضا محمدی / دستیاران تصویر: ابوالفضل نباتی / مسعود سلطانی /دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: معین شافعی / دستیار دوم کارگردان: بهزاد طغرایی / دستیار سوم کارگردان: صابر داوری / ناظر کیفی: جواد فولادی / طراح صحنه: ایمان افشاریان / دستیاران صحنه: محسن یزدان دوست / رامین محمدیان / طراح چهره پردازی: عباس افشاریان / دستیار گریم: سعید افشاریان / فاطیما ایمنی / طراح لباس: الهام شکیب / دستیار لباس: نرگس علیزاده / صدابردار: علیرضا نوین نژاد / دستیار صدا: علی آشتیانی / آهنگساز : حسین پیشکار / خواننده : علی هادیان / تدوین : ایمان افشاریان / تیتراژ و جلوه های ویژه یارانه ای : معین شافعی / صدا گذاری و میکس : احسان افشاریان / مدیر تدارکات : مهدی جلالی / دستیار تدارکات: مهدی جمشیدی / امیر قربانی / منشی صحنه : زهرا سادات سیدی / عکاس : مرتضی دلگشا سعدی / پشتیبانی فنی: آرش رحیم زاده

alt

alt