سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

شیراز میزبان پیرغلامان حسینی - صفحه محتوایی خبر

 

 

شیراز میزبان پیرغلامان حسینی

شیراز میزبان پیرغلامان حسینی

شیراز میزبان پیرغلامان حسینی

شیراز میزبان سیزدهمین اجلاسیه بین المللی پیرغلامان حسینی شد.

به گزارش روابط عمومی صدا وسیمای مرکز فارس : رییس اجلاسیه بین المللی پیرغلامان حسینی پس از بازدید ظرفیت های شیراز برای برپایی این اجلاسیه گفت: سیزدهمین اجلاسیه بین المللی پیرغلامان حسینی مهرماه امسال با حضور 700 پیرغلام حسینی از سراسر جهان به میزبانی شیراز برگزار می شود.

عاطفی با بیان اینکه شعار اجلاسیه امسال را وحدت بین مذاهب و فرق اسلامی است، افزود : با حضور پیرغلامانی از اقلیت های مذهبی و اهل تسنن از 17 کشور دنیا پیام وحدت به عنوان یکی از پیام های عاشورا متجلی می شود.

رییس اجلاسیه بی المللی پیرغلامان حسینی در سفر به شیراز با نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دیدار و گزارشی از روند برپایی این اجلاسیه ارائه کرد.

آیت اله ایمانی حرکت صدا و سیما در برپایی اجلاسیه پیرغلامان حسینی را حرکتی قابل تقدیر دانست و گفت: یکی از افتخارات برجسته صدا و سیما برپایی این اجلاسیه در دوازده سال گذشته است که منجر به انعکاس عشق و ارادت پیروان همه ادیان به حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس، به ظرفیت های این استان در برپایی این اجلاسیه اشاره کرد و افزود: وجود 1500 بقعه متبرکه از امامزادگان جلیل القدر به خصوص حرم مطهر احمد بن موسی علیه السلام در استان فارس و سابقه مردم این استان در برپایی شب شعر عاشورایی در سه دهه گذشته پشتوانه اجلاسیه پیرغلامان خواهد بود.

وی به عزاداری های اهل تسنن ، ارامنه و کلیمی های استان فارس در محرم و صفر اشاره کرد و گفت: عشق و ارادت به امام حسین علیه السلام در میان همه مردم استان متجلی است و انعکاس این ارادات به جهانیان نماد وحدت در این استان است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس هم با اعلام آمادگی رسانه استانی در انعکاس این رویداد مهم گفت: تلاش می کنیم تا از ظرفیت این اجلاسیه برای معرفی مفاخر، ظرفیت ها و مفاخر استان به جهانیان استفاده کنیم.

سهرابی یادآور شد: در حاشیه این اجلاسیه مراسم عزاداری در محله ها و حسینیه های مختلف استان با حضور پیرغلامان برگزار می شود که صدا و سیمای فارس برای پخش از شبکه های استانی، ملی و بین المللی از این مراسم ها برنامه سازی می کند.

رییس شورایعالی هیات مذهبی استان فارس هم با اشاره به ظرفیت 7000 هیات استان فارس گفت: 170 پیرغلام صاحب سبک استان شناسایی و مستندات زندگی آنها تهیه شده است که در این اجلاسیه معرفی می شوند.

مختاری با اشاره به آغاز ساخت مستند تلویزیونی از زندگی پیرغلامان استان فارس گفت: 40 تا 60 مستند از این پیرغلامان تهیه میشود و تلاش می کنیم تا این پیرغلامان به جوانان معرفی کنیم تا الگوی آنها شود.

وی ادامه داد: برای ثبت ملی سینه زنی قطاری مردم شیراز مستند سازی شده است و این آئین مردم شیراز در این اجلاسیه ثبت می شود.

رییس شورایعالی هیات مذهبی استان فارس با تاکید بر مردمی بودن این اجلاسیه افزود: تاکنون 30 هیات مذهبی میزبانی ، مسئولیت استقبال و بدرقه پیرغلامان را به عهده گرفته اند.

رییس اجلاسیه پیرغلامان حسینی و معاون استاندار فارس در ادامه تفاهم نامه همکاری دستگاه های اجرایی استان برای برپایی اجلاسیه پیرغلامان را امضا کردند.