جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

صداوسیمای خراسان رضوی با 10 هزار دقیقه برنامه متنوع به استقبال دهه‏ ی نورانی کرامت می رود - صفحه محتوایی خبر

 

 

صداوسیمای خراسان رضوی با 10 هزار دقیقه برنامه متنوع به استقبال دهه‏ ی نورانی کرامت می رود

صداوسیمای خراسان رضوی با 10 هزار دقیقه برنامه متنوع به استقبال دهه‏ ی نورانی کرامت می رود

 

 مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی از آمادگی این مرکز برای پوشش هر چه بیشتر برنامه های دهه نورانی کرامت خبر داد.

محسن نصرپور مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی، دهه کرامت را نقطه عطفی برای ارتباط بین مخاطبان رسانه ی استانی با زائرین و مجاورین حضرت علی ابن موسی الرضا «علیه آلاف التحیت و الثناء» دانست و از برنامه ریزی ویژه صداوسیمای خراسان رضوی برای پوشش، انعکاس و برجسته سازی ﻫﺮ ﭼﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺩﻫﻪ ﮐﺮﺍﻣﺖ، ﺑﺎ ﻣﺤﻮﺭﯾﺖ ﺣﺮﻡ ﻣﻄﻬﺮ ﻭ ﻣﻀﺠﻊ ﻣﻠﮑﻮﺗﯽ ﺁﻗﺎ ﻋﻠﯽ ﺑﻦ ﻣﻮﺳﯽ ﺍﻟﺮﺿا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» خبر داد و گفت: امسال با تولید و پخش بیش از 10 هزار دقیقه برنامه در 324 قسمت با 60 عنوان، ایام شادی را برای مخاطبان رقم خواهیم زد.

محسن نصر پور گفت: ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﺍﺳﺘﺎ برنامه ریزی ویژه ای در حوزه های ﺗﻮﻟﻴدی سیما، صدا، ﺧﺒﺮ، ﺭﺍﺩﯾﻮﻫﺎی ﺑﺮﻭﻧﻤﺮﺯی و رادیو سراسری زیارت ﺩﺭ ﺭﺳﺎﻧﻪ ﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ است و طیف گسترده ای از برنامه های جذاب برای میلاد امام رضا «علیه آلاف التحیت و الثناء» شامل انواع برنامه های جُنگ، مستند، ترکیبی، مسابقه، نمایش، سخنرانی و ارتباط های زنده ویژه از حرم حضرت علی ابن موسی الرضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» را در بر می گیرد.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی گفت: سیمای خراسان رضوی با برنامه «خورشید مهربانی» جشنها، و مراسم های حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا «علیه السلام» را بطور زنده و با استقرار 3 تیم مجهز از ساعت 19 به مدت 105 دقیقه و در 11 قسمت از شبکه استانی و شبکه های سراسری پخش می شود. همچنین مستند «میزبان» به تهیه کنندگی و کارگردانی امید نوریان در 10 قسمت زندگی افرادی که به هرطریق به زیارت و امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» گره خورده می پردازد. مستند «این روزها» در 2 قسمت 30 دقیقه ای تلاش دارد تا زندگی امروز را با سیره و رفتار حضرت امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» و مقایسه سلوک و سبک زندگی آن حضرت را برای زندگی امروزه ممکن و در دسترس جلوه نماید. این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی مصطفی سیدآبادی آماده پخش شده است.

«جشن دختران انقلاب» نیز عنوان برنامه ای دیگری است که در شب ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه «سلام علیها» از سیمای خراسان رضوی به صورت زنده پخش می شود. این برنامه با حضور 25 هزار نفر از دختران جوان در محل ورزشگاه امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» با هدف تبیین سیره و زندگی، مقام علمی و عرفانی و فداکاری حضرت معصومه «سلام علیها» در راه اثبات ولایت همراه با آیتم های موسیقی، مولودی خوانی، گزارش های مردمی و کارشناسان مذهبی از سیمای خراسان رضوی، شبکه سراسری و رادیو زیارت به صورت زنده پخش می شود. برنامه «شب شرقی» نیز ویژه ی این ایام با بخش های متنوع با هدف تفریح و سرگرمی به مخاطبان و بینندگان شبکه استانی تهیه شده که رویدادهای فرهنگی و هنری استان را در این ایام معرفی و هر شب به مدت 90 دقیقه از سیمای خراسان رضوی پخش می شود.

جنگ «صبح خراسانی» نیز ویژه برنامه جذاب و شادی است که بصورت زنده از ساعت 8 بامداد پخش می شود، این برنامه یازده قسمتی به تهیه کنندگی سیدمحسن ناطقی با بخشهایی همچون مسابقه، آداب زیارت، مصاحبه با زائرین امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ»، بیان فضائل و مناقب حضرت، سبک زندگی رضوی، زیارت اولی ها و... پخش می شود.

"آب نبات چوبی" عنوان برنامه ای است که برای مخاطب کودک و نوجوان جشن میلاد امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» و دهه کرامت را ملموس می کند. این برنامه که به کارگردانی و تهیه کنندگی حمید طباطبایی تولید و آماده پخش است ضمن ایجاد لحظات شاد و مفرح متناسب با سن و جنس مخاطب تلاش دارد تا معارف رضوی را تبیین نماید. «آب نبات چوبی» با 4 برنامه 45 دقیقه ای این ایام را با عطر و بوی رضوی معطر می کند. پخش زنده ی اختتامیه جشنواره رضوی به مدت 90 دقیقه از مهمترین برنامه های روز میلاد امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» خواهد بود. شایان توجه است سیمای خراسان رضوی در ایام دهه کرامت علاوه بر پخش میان برنامه و موسیقی تصویرها، سخنرانی ها و مراسم متنوع حرم مطهر حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» را برای پخش از شبکه ها در اختیار سایر مراکز قرار خواهد داد.

محسن نصرپور در ادامه نیز از طراحی ویژه برنامه هایی متنوع در رادیو خبر داد و گفت: برنامه «برآستان مهر» ویژه برنامه جنگ میلاد حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» را بمدت 120 دقیقه در دست تهیه دارد. «شوق زیارت» عنوان برنامه دیگری است با مدت 30 دقیقه در 11 قسمت به تهیه کنندگی محبوبه رضایی پور در قالب پیامی هرروز در ایام میلاد حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» موضوعاتی مثل صدقه، حسن خلق، امید در زندگی، مشخصات بندگان خوب خدا، گمان خوش در زندگی، صبر، سبک زندگی، حلال و حرام، توکل واقعی، یاری رساندن به همنوع و برگرفته از سبک و سیاق و اخلاق امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» می پردازد. برنامه «بالاخیابون پایین خیابون» برنامه ای شاد و ترکیبی نمایشی است که در 6 قسمت 90 دقیقه ای عصر خاطره انگیزی را در ایام میلاد فراهم می کند.«سرای زندگی» نیز برنامه ترکیبی نمایشی است با موضوع خانواده رضوی که با بهره گیری از نظرات کارشناسان خانواده بویژه استاد حجت الاسلام و المسلمین شاکری به ترویج شیوه خانواده داری امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» می پردازد. این برنامه در 6 قسمت 50 دقیقه ای از ساعت 9:05 صبح پخش می شود. «صدای زائر» ویژه برنامه ای است که به موضوع زیارت و زائر و زندگی و سیره و روش ائمه معصومین«علیهم ﺍﻟﺴﻼﻡ» هر روز در دهه کرامت از ساعت 11 به مدت یک ساعت به تهیه کنندگی محمدرضا غوث در 11 قسمت از استودیو صدای خراسان رضوی تهیه و پخش می شود. همچنین «شباهنگام» برنامه ای است که با هدف اطلاع رسانی به زائرین و مجاورین حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» در قالب گزارش و ارتباط با دستگاههای مرتبط بویژه آستان قدس رضوی به تهیه کنندگی محمدرضا غوث هرشب از ساعت 22 به مدت یک ساعت پخش می شود و مقرر گردید کلیه برنامه ها به خصوص «شدومحله»، «معارف رضوی»، «مردم و مسئولان»، «شهرما» و «چشم براه» ، «دور تند»، «دهکده» ، «کرمانجی»، «بانوی کرامت»، «آفتاب هشتم»،«مهر تابان»، «رخ مهتاب»، «آهوانه»، «پابوس»، «قدم های آسمانی» و «ولایت» به این موضوع بپردازند.

همچنین رادیو زیارت با تولید و پخش ویژه برنامه های رادیویی مانند «رواق اندیشه» به موضوع ولایتعهدی علی ابن موسی الرضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ»، حدیث سلسله الذهب، آثار و برکات حضور امام رضا «علیه السلام» و نقش و جایگاه مشهد به عنوان مضجع شریف حضرت در شکل گیری نهضت های اسلامی به مدت 40 دقیقه در 10 قسمت به تهیه کنندگی مهدیه دولت نیا می پردازد. «رادیوزیارت» با پخش ویژه برنامه های دیگری همچون «حرف دل»، «صبح و زیارت»، «به وسعت آسمان»، «طلیعه شمس»، «گفتگو»، «خانه مهربانی»، «صحن ادب و هنر»، «دختران انقلاب» و مولودی های اجرا شده از حرم و بقاء متبرک ایام شاد و به یاد ماندنی در این ایام طراحی کرده است.

محسن نصرپور افزود : رادیودری برون مرزی صداوسیمای خراسان رضوی نیز با توجه به بافت مخاطبین که از شیعیان و ارادتمندان ائمه معصومین «علیهم ﺍﻟﺴﻼﻡ» می باشند برنامه های خاصی را برای این ایام تدارک دیده است که اهم آنان را می توان از «ترنم باران» که در آن تلاش شده با استفاده از کلام بزرگان حوزه و دانشگاه به معارف رضوی پرداخته شود و «قصه شما» که با بهره گیری از فضاسازی و تلفیق موسیقی، و پیامک ها و دل نوشته های عشاق و زائرین رضوی خطاب به ساحت مقدس این امام همام گفت و گویی عاشقانه و عارفانه با ثامن الحجج «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» به تهیه کنندگی مهین دهقان در 10 قسمت 10 دقیقه ای خلق نماید. برنامه «گلچین موسیقی و گلبانگ غزل» به تهیه کنندگی مریم برزگری با بهره از فضای موسیقایی و آوایی مناسب در 20 برنامه 5 دقیقه ای، دهه کرامت را فرح بخش و شاد می کند. برنامه «کافه صبح» نیز از روز 13 تیرماه تا میلاد امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» هر روز صبح به‏ مدت 45 دقیقه و به تهیه کنندگی سید عارف حسینی با موضوع سیره و خصائص و سبک زندگی امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» دقایق منور و ارزشمندی را 10 قسمت و برای پخش در صبح گاهان تولید می شود. «زنده باد زندگی» به تهیه کنندگی وحیده حسینیان برنامه ای خانوادگی است که به موضوع رأفت و مهربانی در خانواده و با الهام از سبک و سیاق معارف رضوی در طول ایام میلاد امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» می پردازد.«روی موج جوانی» برنامه جوان عصرگاهی است که در ایام میلاد حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» با هدف بصیرت و آگاهی پیرامون معارف رضوی در پنج برنامه 45 دقیقه ای و به تهیه کنندگی سیدخان‏آقا موحد از رادیودری پخش می شود. همچنین این رادیو هر روز به پخش صلوات خاصه حضرت رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ» رأس ساعت 8 می پردازد.

مدیرکل خراسان رضوی اضافه کرد: واحد اطلاعات و اخبار این مرکز نیز با 17 گزارش تولیدی جذاب و متنوع با عنوان هایی مثل «اخلاق رضوی»، «گنبد طلا»، «حال وهوای حرم»، «آستان رضا»، «معین الضعفا»، «سیره رضوی» و «زیارت اولی ها» ویژه این ایام تدارک دیده است.

ایشان در پایان اظهار داشت کلیه برنامه های فرهنگی استان مانند آستان قدس رضوی، شهرداری، بنیاد فرهنگی امام رضا «ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ»، ارشاد اسلامی و ده ها برنامه فرهنگی دیگر که بطور گسترده توسط تشکل های مردم نهاد برگزار می شود را پوشش می دهد. همچنین برقراری ارتباط زنده و مستقیم با شبکه های سراسری و استانی با حرم رضوی از دیگر فعالیت های عمده صدا و سیمای خراسان رضوی در ایام نورانی دهه کرامت می باشد.