جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

صدا وسیمای فارس کارنامه چهل سالگی انقلاب را به رویت مردم می رساند - صفحه محتوایی خبر

 

 

صدا وسیمای فارس کارنامه چهل سالگی انقلاب را به رویت مردم می رساند

«رادیو انقلاب» و «رادیو زیارت» در فارس شنیدنی می شوند

صدا وسیمای فارس کارنامه چهل سالگی انقلاب را به رویت مردم می رساند

مدیرکل صداوسیمای فارس در نشست خبری اعلام برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از تهیه و تولید ویژه برنامه های بررسی و تبیین دستاوردهای این رویداد مهم خبر داد و گفت: مرکز فارس ضمن تولید برنامه شاخص «کارنامه» با حضور استانداران اسبق این استان، هر هفته مخاطبان خود را در جریان وضعیت فارس در زمان انقلاب، رویدادها و فعالیت ها و عملکرد مسئولان وقت می گذارد.
سید تقی سهرابی همچنین با اشاره به پخش زنده برنامه هفتگی «دستاورد» با حضور مسئولان سابق و فعلی سازمان ها، از آغاز ساخت چند مستند تلویزیونی با موضوع دستاوردهای انقلاب خبر داد و افزود: این مستندها شامل «شیراز 57» با موضوع معرفی پیشگامان انقلاب اسلامی، مستند شهید «عبدا... اسکندری»، مستند تلویزیونی «آلوهای وحشی» با موضوع کودک و نوجوان، تولید «چهار مستند مفاخر انقلاب» درباره شخصیت حضرت آیت ا... شهید دستغیب، آیت ا... ربانی شیرازی، آیت ا... حائری شیرازی(ره) و حضرت آیت ا... ایمانی(ره) می باشد. همچنین تولید «موشن گرافیک» از زندگی نامه حضرات آیات حائری شیرازی(ره)، ایمانی(ره)، دستغیب (ره)، آیت اللهی و محلاتی(ره)، تولید «مستندهای شهدای مدافع حرم» (شاه شمشاد قدان، او برادرم بود، چشم نرگس)، «مساجد و انقلاب» و... از دیگر برنامه های سیمای فارس در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است.


**** «رادیو انقلاب» در ابتدای بهمن کار خود را در فارس آغاز خواهد کرد
وی در تشریح برنامه های صدای مرکز فارس در آستانه چهل سالگی انقلاب گفت: رادیو فارس با تولید و پخش برنامه شاخصی مانند «تاریخ شفاهی فارس»، «راه روشن»، «گفتمان انقلاب»، «فارس گشت»، «فارس 57»، «برنشون»، «اسوه اخلاق» (ویژه آیت ا... دستغیب) به استقبال آغاز چهارمین دهه انقلاب می رود. این در حالی است که تولید «نمایش های رادیویی در 10 قسمت 30 دقیقه ای و اتمام یک قسمت نمایش «اشکنان» با موضوع وقایع انقلاب شهرستان لار نیز به سرانجام خواهد رسید. علاوه براین ها «رادیو انقلاب» در ابتدای بهمن کار خود را در فارس آغاز خواهد کرد. همچنین رادیو زیارت که پیشتر به صورت آزمایشی راه اندازی شده بود در سطحی گسترده تر به کار خود ادامه خواهد داد.
مدیرکل صداوسیمای فارس در ادامه به تشریح برنامه های سازمان در حوزه خبر پرداخت و گفت: تولید گزارش های خبری با محوریت «نقش زنان در انقلاب»، بررسی و معرفی دستاوردها و خدمات نظام، معرفی شهدای انقلاب در شهرستان های استان، مستند خبری انقلاب در فارس (تشکیل حکومت اسلامی در لارستان به رهبری سیدعبدالحسین لاری) و مبارزات مردم شیراز به رهبری آیت ا... حسینی الهاشمی از جمله موضوعاتی است که در بخش های خبری به آنها پرداخته خواهد شد.
به گفته سهرابی، بررسی وقایع 15 خرداد در شیراز، واکنش مردم و علمای شیراز در خصوص توهین به امام(ره) در روزنامه اطلاعات، روشن شدن شعله انقلاب در مناطق مختلف فارس، حوادث 21 و 22 بهمن در شیراز، تولید گزارش نوحه های انقلابی در جهرم، گزارش ضبط صدای انقلاب، مستند افزایش تولیدات علمی پس از انقلاب، مستند دستاوردهای پزشکی بعد از انقلاب و مستند خودباوری (پیشرفت در ساخت تجهیزات نفتی و پالایشگاهی) از دیگر اقدامات واحد خبر مرکز فارس به مناسبت ایام  انقلاب می باشد.
**** نوای «از سپیده تا سحر» در گوش فارس زمزمه می شود
وی همچنین در تشریح فعالیت های واحد موسیقی مرکز فارس از تولید قطعه موسیقی «فارس در قله» و «از سپیده تا سحر» با موضوع چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: این مرکز در بخش های پژوهشی نیز ورود کرده و موضوعاتی مانند «نقش رسانه» در باورپذیرکردن دستاوردها و شناسایی«شخصیت های  انقلاب اسلامی در فارس» را در دستور کار قرار داده که در این بخش شخصیت های شاخص انقلاب در 29 شهرستان استان مورد شناسایی قرار می گیرند و در آینده نزدیک این
 پژوهش ها به پایان و نتیجه می رسند. در این خصوص می توان به پژوهشی در خصوص سرگذشت نخستین زن شهید انقلاب در ایران که از ایل قشقایی هست نیز اشاره کرد.

*** طراحی 40 «موشن کلیپ» با موضوع دستاوردهای برجسته علمی، صنعتی، پزشکی
معرفی برنامه های صداوسیمای فارس در حوزه فضای مجازی از دیگر موضوعاتی بود که در نشست خبری مدیرکل این مرکز مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس، سهرابی از طراحی 40«موشن کلیپ» با موضوع دستاوردهای برجسته علمی، صنعتی، پزشکی و... در استان فارس خبر داد و گفت: از این مجموعه تاکنون 5 قسمت تهیه و منتشر شده و طبق برنامه ریزی انجام شده تا دی ماه سال جاری، 35 قسمت باقی مانده به اتمام می رسد.
علاوه براین، 5 موشن گرافی نیز با موضوع دستاوردها و افتخارآفرینی های رزمندگان فارس در 5 عملیات دفاع مقدس و 10 موشن گرافی دیگر با موضوع «وقایع نگار دهه فجر» -که به بررسی حوادث مهم انقلاب از 12 تا 22 بهمن 57  می پردازد- تولید شده است.

*** اماکن مهم و سرنوشت ساز شیراز در پیروزی اتقلاب اسلامی معرفی می شوند
وی با اشاره به بازتولید و تدوین مستند گزارشی «محله انقلاب»  خاطرنشان کرد که این مستند به معرفی محله ها، اماکن مهم و سرنوشت ساز شیراز در پیروزی اتقلاب اسلامی می پردازد. این در حالی است که طراحی و سناریو نویسی یک ویدیو کلیپ با موضوع معرفی دستاورهای انقلاب اسلامی با آرم استیشن و استفاده از تولیدات موسیقی مرکز فارس، طراحی و اجرای تارنمای تخصصی «فجر چهلم» جهت ایجاد ویترین معرفی آثار و تولیدات فجر چهلم ویژه مراکز استان های صدا و سیما، توجه به رویکرد مکمل رسانه در انتشار و گلچین برنامه های فاخر شبکه فارس در خصوص نکوداشت چهل سالگی انقلاب در فضای مجازی و...نیز در دستور کار قرار دارد.

***160 پروژه فنی آماده افتتاح در مناطق محروم
مدیرکل صداوسیمای فارس در بخش دیگری از سخنان خود به بهره برداری از 160 پروژه فنی  در مناطق محروم استان اشاره کرد و  افزود: این پروژه ها آماده افتتاح هستند که امیدواریم با حضور رییس سازمان صداو سیما در ایام انقلاب به بهره برداری برسند.
وی با اشاره به برگزاری همایش دو روزه و نخستین کارگاه تخصصی تبیین سیاست ها و اقدامات مراکز استان ها در نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در شیراز، ابرازداشت: این برنامه با حضور مدیران ارشد ستادی، قائم مقامان، معاونان، مدیران و عوامل تولیدی مراکز کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خلیج فارس و کیش برگزار شد که طبق نظرسنجی های به عمل آمده، در سطح گسترده و مطلوبی در استان منعکس و پیامدهای مثبتی را به همراه داشته است.
سهرابی، برگزاری نشست با مقامات ارشد استان از جمله نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، استاندار، اعضای شورای تامین و مدیران دستگاه ها به منظور استفاده از ظرفیت های مشترک و هم افزایی در نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را از دیگر اقدامات صدا وسیمای فارس به مناسبت دهه چهارم انقلاب عنوان کرد.
*** سازمان صداوسیما، 150 شبکه رادیو، تلویزیونی واینترنتی در اختیار دارد که به 35 زبان برنامه تولید و پخش می کند
مدیرکل صداوسیمای فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر سازمان صداوسیما 150 شبکه رادیو، تلویزیونی واینترنتی را در اختیار دارد که در این شبکه ها به 35 زبان برنامه تولید و پخش می شود، این در حالی است که تعداد بسیاری زیادی شبکه های رادیو، تلویزیونی ماهواره ای و اینترنتی علیه جمهوری اسلامی ایران برنامه های را تولید و پخش می کنند، برهمین اساس ضرورت دارد همه رسانه ها در راستای دستاوردهای چهلمین سال پیروزی انقلاب تلاش کند.

*** مسئولان چتر حمایتی خود برای خبرنگاران و رسانه ها را گسترده تر کنند
وی همچنین با تا کید بر اینکه خبرنگاران و رسانه های متعهد را نمی توان با تهدید و تطمیع  از وظیفه ای که بر عهده دارند دور کرد، به برگزاری دادگاه اخلال گران نظام اقتصادی در کشور و فارس اشاره کرد و گفت: دادگاه مخلوط کنندگان خاک با گندم در فارس به خوبی برگزار می شود، اما از مسئولان تقاضا داریم که چتر حمایتی خود برای خبرنگاران و رسانه ها را به عنوان چشم بینای جامعه گسترده تر کنند.