حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۷

صد فرسخ - صفحه محتوای سیما

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

صد فرسخ

تهیه کنندگی و کارگردانی مستند «صد فرسخ» را «محمد عبداللهی» برعهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه عبارتند از:

دستیار تهیه کننده: مرضیه عبداللهی

دستیار کارگردان: محیا عبداللهی

تصویربردار : هادی ثابت، جلال شبانی

صدابردار: مصطفی حیدری

هماهنگی: مرضیه عبداللهی

تدوین و صداگذاری: وحید بیجاری

نویسنده متن: مرضیه عبداللهی

گردآوری مطالب : محیا عبداللهی

نریتور: محمد عبداللهی

این برنامه با هدف "معرفی روستاهای استان خراسان جنوبی" با ساختار مستند و نگاه به سه ویژگی "تاریخ، طبیعت و فرهنگ مردم در روستاهای استان" تولید می شد.

مستند با پشتوانه پژوهشی تولید می شود. پیش بینی ساختار مستند و روایت سفرنامه ای موجب شده تا کاری متفاوت تر ارائه گردد. مستند با چند جمله از راوی در طول مسیر سفر شروع می شود که ارتباط با مخاطب را در پی خواهد داشت.

نریشن در حد لازم برای بیان کاملتر اطلاعات تاریخی و طبیعت هر منطقه در مستند وجود دارد. گفتگو با افراد در روستاها کمتر شده و سعی می شود ارائه مستندی صرفاً گزارشی نباشد که وجود نریشن می تواند به این مسئله کمک کند. مقوله های فرهنگی از جمله سوابق آموزش در روستا، افراد تحصیلکرده روستا و افراد شاخص معرفی خواهند شد.

در انتهای برنامه، گفتگو با چند نفر از روستائیان وجود دارد؛ در مورد اینکه چه تصمیم یا برنامه ای می تواند به رونق زندگی و دوام و بقای آن کمک کند و در نهایت راوی جمله های پایانی سفر را در مورد اقلیم و تاریخ آنجا بیان می کند و از روستا خارج می شود.

لازم به ذکر است نریشن ها توسط راوی بیان می شود. در معرفی روستا به مواردی که تاکنون کمتر به آن ها پرداخته شده (همچون آیین و آداب و رسوم، بازی های محلی و ...) پرداخته می شود. این مستند به موضوع گردشگری تأکید داشته و به مواردی همچون مسیرهای دسترسی به روستا، ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری روستا، فصل مناسب برای سفر به روستا و ... می پردازد. به ویژگی های روستا در بحث اقتصادی، کشاورزی و دامداری نیز به صورت اجمالی پرداخته می شود.

شما هم استانی های عزیز می توانید بعد از خبر 20 (ساعت 20:20) روزهای یکشنبه هر هفته بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز روزهای سه شنبه و پنجشنبه بعد از خبر 16 (در ساعت 16:15) پخش می شود.

 

سال تولید: 1396