سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک - صفحه محتوایی خبر

 

 

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک

 

شبکه اترک با ویژه برنامه های رادیویی و تلویزیونی در افطار و سحرهای ماه مبارک رمضان مهمان خانه های روزه داران می‏ شود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی ؛ سیمای استانی اترک با ویژه برنامه‏های« قبول‏باشه »  و « تاج بندگی» در وقت افطار و سحر مهمان روزه‏دارن و سحرخیزان  می باشد. « قبول‏باشه» کاری از سیمای شبکه اترک به تهیه کنندگی حجت‏دهقانی برنامه‏ای 60 دقیقه ای است که قبل از افطار با آیتم هایی همچون تا بهشت (گزارش از افرادی که با از خودگذشتگی در زندگی به همنوعان خود کمک کرده اند)، نماز اول وقت (معرفی مساجد برگزارکننده نماز اول وقت در سراسر استان ) ، قرائت قرآن ، گزارش مردمی ،  دعوت از کارشناسان مذهبی ، احکام رمضان، بهداشت و تغذیه در ماه مبارک رمضان ،درهمین نزدیکی (ارتباط با ستاد دیه زندانیان غیرعمد و انجمن حمایت از بیماران خاص در جهت معرفی خیرین و تشویق برای کمک رسانی)، مسابقه قرانی ، دعای روزهای ماه مبارک رمضان، ادعیه، پخش اذان مغرب و... همراه روزه داران می باشد .

 «تاج بندگی» نیز عنوان برنامه‏ای 70 دقیقه ای است به تهیه کنندگی مجتبی تدبری که از سیمای شبکه اترک در ایام‏ ماه‏ مبارک رمضان هر سحر تا اذان‏ صبح همراه با روزه‏ داران ‏است و شامل آیتم های مختلف و متناسب مانند :آرم و وله ، کلام مجری (گفتارهای ادبی و عارفانه) ، شب زنده داران ( معرفی مشاغل شبانه که در طول سحرگاهان ماه رمضان مشغول کار هستند ) ، سحر خوانی (استفاده از مداحان سراسر استان به تفکیک هر شهر به صورت زنده)، پزشکی (آداب غذا خوردن در سحر)، دعای سحر (به شکل گرافیکی) ، آداب سحر(معرفی ادعیه ، احکام و...)،  گلشن راز( شرح دعای  ابو حمزه ثمالی) ، مناجات( مناجاتهای‏آوازی با غزلهای عارفانه شاعران در برنامه به صورت ضبطی) ، باکس  اذان صبح  ( شامل اذان ،نماز ،دعا و شرح دعای روز ) می باشد.

همچنین جزءخوانی قرآن کریم نیز که درشبستان امام زاده سید عباس (ع) بجنورد ومصلی شهرستان اسفراین با حضور قاریان و حافظان کشوری و استانی با استقبال گرم مردم برگزارمی‏شود ، در ایام مبارک ماه رمضان از شبکه استانی اترک پخش می‏گردد. جزءخوانی در30 برنامه 60 دقیقه ای به تهیه‏کنندگی محمداسپیگی هر روز ساعت 17 از سیمای مرکز خراسان شمالی به روی آنتن می رود.

 

 

صدای اترک نیز با ویژه برنامه های « قبول باشه» و « سروش سحر » به ترتیب هنگام افطار و سحر باشنوندگان روزه‏دار همراه می‏شود.

 « قبول باشه » به تهیه کنندگی سمانه سفیدگر و امیر بدیعی با آیتم هایی نظیر: از تو به یک اشاره(معرفي خيران استان ) ،گزارش مردمی ، دعوت از کارشناسان مذهبی ، تغذیه در ماه رمضان ( توصيه هاي تغذیه ای و بهداشتي) ، معرفی مساجد استان ، ضیافت( معرفی آداب رمضان در بین اقوام استان) ،احکام روزه ، سفره های آسمانی(گزارشي از يك افطاري ساده همراه با خاطره گويي بزرگترها از اولين روزه داري ، روزه اولي ها و پرهيز از تجمل گرايي )، ارتباط با دیگر مراکز استانها ، کلام بزرگان ، معرفی  خدمتگزاران مساجد در ماه مبارک ، باکس اذان (شامل اذان ،نماز ، مناجات ودعا )، تلفن و پیامک های مردمی و... در تلاش برای فراهم کردن فضایی معنوی برای مخاطبان است که قبل از افطار به مدت 90 دقیقه میهمان خانه های شنوندگان خواهد بود.

«سروش سحر» هم ویژه برنامه سحر صدای اترک در ماه مبارک رمضان است که به تهیه کنندگی امین عربشاهی همراه شنوندگان سحر خیز می شود. در این برنامه سعی خواهد شد به سیره زندگی بندگان خدا بر اساس فرازهايی از مناجات 15 گانه امام سجاد(ع) پرداخته شود.

این برنامه در سحر گاهان ماه مبارك رمضان در قالب آیتم هاي : شرح مناجات امام سجاد(کارشناس)،گزارش‏ازمشاغل‏شب کار، دلنوشته ها و واگویه هاي سحرگاهی مخاطبان،کلام بزرگان متناسب با موضوع برنامه، روایت خوانی و شعر خوانی متناسب با موضوع برنامه ، شرح یک حدیث، تفسیر نهج البلاغه ،خاطرات سحرخوانی به همراه سحرخوانی کوتاه در راستاي احیاي این سنت حسنه، استفاده از آوازهاي عرفانی سحرگاهی برای ایجاد فضای معنوي سحرگاهی و... تلاش می کند تا بستر مناسبی را براي ورود شنوندگان و روزه داران به یک روز تازه از ماه مبارک رمضان ایجاد نماید.