رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

عبدالمحمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

عبدالمحمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان

عبدالمحمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان

 

برگزاری هر ساله جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما با رقابت رنگین کمانی از تولیدات فاخر مراکز سی سه گانه رسانه ملی عرصه رقابت مناسبی برای هنرمندان شبکه های استانی ایجاد می نماید برنامه سازان سختکوش ،خلاق و تا حدودی گمنام که به ضرورت و نقش سواد رسانه ای جهت تولید آثارفاخر پی برده اند و خود را به ملزومات آن مجهز کرده اند . می توان گفت این جشنواره که عرصه و محک جدی است برای ارزیابی پویایی شبکه ها استانی و زمینه ایست برای  افزایش کیفیت تولیدات رسانه های محلی استان ها. همچنین در عصری که رسانه های قدرتمند  از  ویژگی تنوع و تکثر برخوردارند، برگزاری چنین جشنوارهایی ، مکانیسم مناسبی جهت توسعه درون زای رسانه ملی را فراهم می باشد و بجاست شبکه های استانی در ایام برگزاری جشنواره بسان آینه هایی که در کنار هم قرار می گیرند تصویر روشن تری از واقعیات را منعکس نمایند و از این فرصت پیش آمده نهایت بهره برداری جهت هم افزایی شبکه های استانی زیر چتر رسانه ملی نمایند.

و از آنجا هر رقابتی موجب ارتقای سطح شاخص ها و نهایتاً دستیابی به بالاترین سطح کیفیت می گردد .معمولاً بعد از هر دوره برگزاری جشنواره آثار برتر ملاک تولیدات دیگر قرار می گیرند و برنامه سازان سعی می کنند کیفیت آثار خود را به سطح تولیدات برگزیده جشنواره نزدیک کنند . دراین میان جوایز برترین های جشنواره سال بعد به برنامه سازانی می رسد  که با بهره گیری از خلاقیت های هنری و تکنیکی، از این سطح تراز فراتر می روند و سطحی جدید و شاخصی برتر را معرفی می کنند و بسیاری از سرآمدان عرصه برنامه سازی رسانه  که امروزه آوازه نامشان درمیان مخاطبین  شنیده می شود کارخود را با درخشش دریکی از جشنواره ها آغاز نمــوده انـــد . جشنواره ها جایگاه شناخت برترین هاست . برترین هایی که امید دارند با دیده شدن آثارشان،  استعدادها و توانمندی هایشان شناخته شود و قدم در راه موفقیت بگذارند .

در جشنواره بیستم مراکز بیش از چهل اثر برنامه سازان توانمند صدا و سیمای مرکز سمنان در بخش های پنجگانه جشنواره بیستم به بخش نهایی راه یافت . سیمای مرکز سمنان با 20 اثر دربخش نهایی این جشنواره موفق ترین حوزه برنامه ساز این مرکز شناخته شد4 تله فیلم، 3 داستانی کوتاه، 7 مستنددر بخش اصلی،3 مستند ویژه اقتصاد مقاومتی، 1 مستند ویژه راهپیمایی اربعین و 2 برنامه ترکیبی آثاری هستند که از سیمای این مرکز به بخش نهایی راه یافت. بعد از داوری نهایی این آثار 7 اثر کاندیدای دریافت جایزه شدند .ودر روز پایانی 4 اثر در بخش اصلی و یک اثر در بخش جنبی جایزه گرفتند . مرکز سمنان با کسب این  5 جایزه ، جایگاه پنجم را در بین سیمای مراکز استان ها به خود اختصاص داد. هنرمندانی که در کمسیون سیمای جشنواره بیستم موفق به دریافت جایزه شدند: میترا روحی منش بعنوان بهترین تهیه کننده مستند برای مستند "در قلب کومش" - یاسر طالبی بعنوان بهترین کارگردان برای مستند "در قلب کومش" - محمد کاسبی بعنوان بهترین بازیگر مرد فیلم تلویزیونی برای بازی در فیلم تلویزیونی " جاده لغزنده است" - روح الله فخرو بعنوان بهترین کارگردان برای مستند حوزه دفاع مقدس با عنوان " بابا آب داد" و محسن چگینی بعنوان بهترین گرافیست  و جلوه های ویژه برای مستند" نگینی بر خاک"

از واحد خبر مرکز سمنان  هم سه اثر خبری کاندیدای دریافت جایزه شد که در نهایت گزارش خبری زایمان طبیعی و طرح تحول سلامت به خبرنگاری مریم نعمتی موفق به دریافت جایزه در بخش بهداشت و درمان شد.