جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

عروس چیت، معرف آداب و رسوم عروسی در ایلات ایلام - صفحه محتوایی خبر

 

 

عروس چیت، معرف آداب و رسوم عروسی در ایلات ایلام

مستند داستاني عروس چيت روايت گر فرهنگ و آداب و رسوم عروسي در ايلات استان ایلام به تهیه کنندگی و کارگردانی سجاد احمد بيگي به مدت 25 دقیقه در مركز ايلام تهيه و توليد مي شود .

احمد بیگی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه اين مستند داستاني به بيان آداب و رسوم محلي عروسی در ايلات و عشاير استان ايلام مي پردازد گفت: عروس چيت بازگو كننده ي مراسمي است كه در آن طبق آيين و رسوم محلي مردان و زنان ايل يك هفته قبل از برپايي مراسم عروسي در تدارك ساخت چيتي هستند كه بعد از طي كردن مراحل ساخت، آن را در سياه چادر زنان براي نشستن عروس استفاده مي كنند و ...

تهيه كننده اين مستند مدت زمان پيش توليد اين برنامه را 3 ماه عنوان كرد و افزود: در اين مدت تعيين لوكيشن ها و تحقيقات لازم در خصوص آداب و رسوم عشاير استان در مورد اين رسم انجام شد كه از اسفند ماه سال 89 تا خردادماه سال 90 به طول انجاميد.

وی ادامه داد: پس از تصویربرداری در مناطق مختلف در حال حاضر این مستند آماده نمایش است.  

وی ابراز داشت: در مراسمي كه ما در اين مستند داستاني به دنبال بيان آن هستيم  هر دو خانواده ي عروس و داماد با همكاري يكديگر جايي مانندحجله ي عروسي را در سياه چادر تهيه مي كنند .

احمد بیگی تصریح کرد: فرق اين مستند داستاني با معمولي در نوع پرداختن به موضوعات است كه در مستند داستاني ما داستاني را دنبال مي كنيم كه واقعيت را نشان مي دهد.عروس چيت با استفاده از المان هاي محلي و بومي و پرداختن به بحث مردم شناختي يكي از رسوم عشاير استان می تواند جذابیت های خوبی را در میان مخاطبان داشته باشد.  

سجاد احمد بيگي نويسنده اين مستند داستاني است كه همراه با صمد رحيمي پور دستيار تهيه، علي رضواني تصويربردار ، محمد حسن قاسمي تدوين و نادر گهرسودي انتخاب موسيقي در تولید این مستند همکاری دارند.  


alt


alt