جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

فرماندهان ارشد دفاع مقدس ناگفته های عملیات کربلای یک را بازگو می کنند - صفحه محتوایی خبر

 

 

فرماندهان ارشد دفاع مقدس ناگفته های عملیات کربلای یک را بازگو می کنند

مستند مهران قدمگاه شهیدان به کارگردانی منصور رجبی  و تهیه کنندگی مالک عزیزی با محوریت عملیات پیروزمند کربلای یک  با ساختار گزارشی و درمدت40 دقیقه در صدا و سیمای مرکز ایلام در حال تهیه وتولید است.

عزیزی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: حفظ وترویج فرهنگ ایثار وشهادت وبازگویی حماسه بزرگی چون عملیات کربلای یک ، ،نقش بارز آیت الله حیدری ایلامی در هدایت و رهبری نیروهای مردمی در هشت سال دفاع مقدس،موقعیت استراتژیک شهر مهران ومناطق سوق الجیشی چون کله قندی،قلاویزان وتبیین ناگفته های بسیاری که از حماسه بزرگ آزاد سازی مهران به جای  مانده است از مواردی است که در این مستند مورد توجه قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه کار پیش تولید و مراحل تحقیق و پژوهش این مستند که به صورت تحقیق میدانی، کتابخانه ای و مجازی صورت گرفته حدود شش ماه به طول انجامید است افزود: در بخش تحقیق سرهنگ پاسدار قاسمی جانشین فرماندهی سپاه امیر المومنین استان ایلام به عنوان مشاور نظامی با ما همکاری دارند. و با توجه به اینکه این مستند برای سیمای استان ها در حال تهیه است با  شخصیت های برجسته نظامی و ملی که هدایت این عملیات را به عهده داشتند برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل آمد .

alt 

وی ادامه داد: مرحله تصویر برداری بیش از چهار ماه طول کشید و منطقه عملیاتی کربلای یک (شهر مهران،ارتفاعات قلاویزان، پاسگاه گرمیشه، منطقه رضا آباد، تپه شنی) شهر ایلام و شهر تهران از جمله لوکیشن های این مستند می باشد.

عزیزی اظهار داشت: در این مستند با افرادی همچون سردار پاسدار رحیم صفوی مشاور نظامی مقام معظم رهبری، سردار پاسدار علی فضلی جانشین فرماندهی بسیج مستضعفان کشور، سردار پاسدار نعمان غلامی معاون بازرسی بسیج مستضعفان کشور، حجت الاسلام لطفی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام، سردار کرمی راد نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ، سرهنگ پاسدار محسن کریمی از فرماندهان سپاه امیر المومنین استان ایلام و چند تن از رزمندگان عملیات پیروزمند کربلای یک مصاحبه وگفتگو شده است.

وی بیان داشت: مستند مهران قدمگاه شهیدان هم اکنون در مرحله ابتدایی تدوین قرار دارد و با توجه به اینکه ضبط گفتار متن و ساخت موسیقی آن در تهران انجام خواهد گرفت پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این مستند آماده پخش شود.

وی تصریح کرد: با توجه به نوع ساختار این مستند در بعضی از پلان ها از جلوه های گرافیکی و جلوه های ویژه استفاده خواهد شد. همچنین در بخش هایی از این مستند بوسیله دو دوربین (در منطقه عملیاتی)و استفاده از ابزارهای حرکتی همچون استیدی کم تلاش شده جذابیت هایی خوبی برای مخاطب ایجاد بشود.

 لازم به ذکر است: شهرستان مهران در درازای جغرافيايی 46 درجه و 10 دقيقه و پهنای جغرافيايی 33 درجه و 7 دقيقه و در بلندی 155 متری از سطح دريا قرار دارد. مهران در كرانه چپ رود كنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بيش تر از چند كيلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ايلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است. 

مهران در دوران دفاع مقدس چهاربار اشغال و آزاد سازي شد. رشادتهاي رزمندگان اسلام و مردم غيور منطقه در اين خطه خون رنگ از استان ايلام هيچگان از ياد دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي نخواهد رفت

در دوران هشت سال دفاع مقدس بيش ازشش هزاراز رزمندگان اسلام در اين منطقه به شهادت رسيدند، تنها در عمليات کربلاي يک در دهم تيرماه 65 که منجر به آزادسازي مهران شد بيش از 913 نفر به شهادت رسيدند در حالي‌که پيش از آن خونهاي بسياري به پاي آزادسازي اين شهر مظلوم ريخته شده بود.

عمليات کربلاي يک، با هدف بازپس‌گيري شهر مهران و تصرف ارتفاعات مهم و استراتژيک قلاويزان آغاز ‌شد . رزمندگان سپاه پاسداران با رعايت اصل غافلگيري و با سرعت عمل، پس از پشت سرگذاشتن موانع و ميدان‌هاي مين به مواضع دشمن وارد شدند. خط مقدم دشمن و مقر تيپ‌هاي پياده ارتش متجاوز صدام به سرعت در هم شکست و در اين عمليات 220 کيلومتر مربع از زمين‌هاي تحت اشغال آزاد شد. 

عوامل برنامه  تولید این مستند عبارتند از:

نویسنده: مالک عزیزی/ تصویر برداران:جلیل محمدی، اکبرعزیزمنش،علی عزیزی/ صدابرداران: عباس کوچی نیا، علی یار محمدی / تدوین:حسن رحیمی، عمران جلیلیان/ گرافیست:عمران جلیلیان/ گوینده متن : نادر گهرسودی/ مدیر تولید:روضان حسنی/ مدیر برنامه: توفیق عقابی/ دستیار تهیه: رحمن میرابی زاده/ دستیار فنی: مجتبی سلیمانی

alt

alt