سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

قاره کوچکی که فقط یک درصد معادنش کار می کنند - صفحه محتوایی خبر

 

 

قاره کوچکی که فقط یک درصد معادنش کار می کنند

قاره کوچکی که فقط یک درصد معادنش کار می کنند

 

نخستین قسمت سری جدید برنامه تلویزیونی «سروستان» با حضور نمایندگان مردم استان سمنان در مجلس شورای اسلامی و گفتوگو پیرامون ظرفیتها و مشکلات موجود در این استان، از شبکه «شما» پخش شد.

 به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، قسمت نخست سری دوم برنامه تلویزیونی «سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه، سهشنبه شب دوم آبان ماه روی آنتن رفت.

خیرخواه در ابتدای برنامه با اشاره تجربه فصل اول «سروستان» عنوان کرد: تعامل بیشتر با نمایندگان و مسئولان استانی به منظور بازتاب بهتر نظرات آنها و اقدامات صورت گرفته توسط بخشهای دولتی، تهیهکنندگان برنامه را بر آن داشت که از فضای استودیویی فاصله بگیریم و بخشهایی از برنامه درکمیسیونهای مجلس تولید شود.

وی افزود: بخش گزارشی با اجرای منصوره سادات مرتضوی هم به برنامه اضافه شده است که هر هفته شاهد پخش آن خواهیم بود.

در بخش نخست برنامه و بعد از گزارشی تصویری از قسمتهای مختلف سری نخست «سروستان»، ناصر خیرخواه به گفتوگو با دو مهمان این قسمت نشست.

سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی و ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی مهمانان اینبرنامه بودند.

حسن بیگی با اشاره به جمعیت روستانشین سمنان و دامغان عنوان کرد: حال روستانشینان ما خوب است؛ تولید محصولات کشاورزی به خصوص پسته با استفاده از روشهای علمی در این روستاها رونق گرفته البته از دولت و مجلس میخواهند قوانین دست و پاگیر را حذف کنند تا آنها با شور و نشاط بیشتری به کار و تولید بپردازند.

حسینی شاهرودی هم در اینباره گفت: ظرفیتهای عظیمی در استان سمنان نهفته است ولی باید به آمار 40 تا 50 سال گذشته هم توجه داشت که پیش از این جمعیت روستایی 70 درصد بود اما این توازن به هم ریخته و جمعیت روستانشینان به 30 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: باید پرسید چه اتفاقی افتاده که این وضعیت را شاهد هستیم؛ آیا حال روستانشینان ما خوب است که به شهرها مهاجرت میکنند؟

نماینده مردم شاهرود و میامی در خانه ملت با بیان اینکه رشد جمعیت در کلانشهرها بسیار بیشتر از روستاهاست عنوان کرد: این امر نشان میدهد از ظرفیتهای مهم روستاها استفاده نشده است.

وی با تأکید بر زمینهسازی برای بازگشت روستائیان به محل تولد خود و افزایش جمعیت این مناطق گفت: مجلس و دولت باید با همکاری هم، بستر لازم برای این مهم را فراهم کنند.

حسینی شاهرودی افزود: این گفتمان در سطح دولتمردان و قوه مقننه وجود دارد ولی لازم است گفتمانها در مقام عمل هم اجرایی شوند؛ شاهد هستیم که بسیاری از قوانین در این زمینه اجرا نشدهاند و فقدان مدیریت کارآمد، یکی از عواملی است که سبب بروز این مسئله شده است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه این بحث به معادن فراوان استان که تعداد آنها به بیش از 300 مورد میرسد اشاره کرد و گفت: این ظرفیت مهمی است که در سمنان شاهد آن هستیم البته در حوزه کشاورزی هم موفقیتهای بی شماری کسب شده و میتوان گفت مردم، از دولت و مجلس جلوتر هستند.

وی ادامه داد: اوایل پیروزی انقلاب، راندمان تولید پسته در استان، حدود یک تن در هر هکتار بود ولی با استفاده از روشهای جدید، این مقدار به 3 تن در هکتار رسیده و در شیوههای آبیاری هم پیشرفتهای چشمگیری حاصل شده است.

حسن بیگی با اشاره به ظرفیتهای گردشگری سمنان عنوان کرد: این استان دارای تاریخ 7 هزار ساله است که میتواند زمینه توریسم را فراهم کند همچنین سالانه میلیونهای زائر امام رضا(ع) برای رسیدن به خراسان از سمنان عبور میکنند که این مسئله هم بسترساز توسعه گردشگری در این استان خواهد بود.

در ادامه، حسینی شاهرودی نماینده مردم دامغان در قوه مقننه به جمعیت استان سمنان اشاره کرد و گفت: 130 روستای اطراف دامغان به دلایل مختلف با مهاجرت گسترده روبرو شدهاند و امروز خالی از سکنه هستند هرچند ارائه خدمات به روستانشینان در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب توسعه یافته اما مشکل اینجاست که مشکل اشتغال آنها حل نمیشود.

وی تصریح کرد: طرح آمایش سرزمینی بیش از 30 سال است که در کشور مطرح است ولی تدوین آن در بسیاری از مناطق طی چند سال گذشته شروع شده است.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه در این زمینه باید از نظرات نخبگان هر استان بهره برد گفت: در این صورت طرح آمایش سرزمینی به شناخت ظرفیتها و تعیین راهبردهای مناسب برای بالفعل کردن این پتانسیلها میانجامد.

وی ادامه داد: طی سال گذشته 850 گردشگر خارجی به سمنان وارد شدند ولی میتواند این تعداد را با توجه به جاذبههای طبیعی و تاریخی موجود افزایش داد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاصله جنگل و کویر در سمنان، کمتر از نیم ساعت است خاطرنشان کرد: این منطقه به عنوان قاره کوچک به ثبت رسیده و علاوه بر این بزرگان بسیاری هم از سمنان برخاسته‌‌اند که آثار بجا مانده از آنها و آرامگاهشان، میتواند زمینه گردشگری را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: 12 سال رؤسای جمهور ایران از سمنان بودهاند ولی این استان نسبت به میانگین کشوری، از توسعه لازم برخوردار نبوده است.

حسن بیگی دیگر نماینده مردم استان سمنان در مجلس هم در ادامه این بحث گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای افزایش تولید و صادرات است ولی قوانین دست و پاگیری در حوزههای مختلف وجود دارد که مانع تولید است یا اینکه تغییرات مداوم قوانین، جلوی این کار را میگیرد.

در بخشی دیگر از برنامه «سروستان»، حسینی شاهرودی با بیان اینکه در هر دو حوزه قانونگذاری و اجرا دچار مشکلاتی هستیم خاطرنشان کرد: ابزارهای نظارتی نمایندگان مجلس، تذکر، سوال و استیضاح است ولی شاهد هستیم به بسیاری از تذکرها توجهی نمیشود البته مجلس با کسی شوخی ندارد و حتی به نمایندهای که بیشترین رأی اعتماد را کسب کرده، اولین کارت زرد را هم دریافت میکند.

وی تصریح کرد: دیوان محاسبات هم دچار مشکلات عدیده است چرا که امکان و ابزار مورد نیاز برای نظارت در حین عملکرد را ندارد و همین عوامل سبب میشوند که برنامههای توسعه کشور تا 30 درصد محقق شوند.

پخش گزارشی از ظرفیتهای مختلف سمنان، بخش دیگری از «سروستان» بود و بعد از آن گفتوگوی ناصر خیرخواه با دو مهمان برنامه پی گرفته شد.

حسن بیگی با بیان اینکه مردم دامغان عقیده دارند میتوانند با آب موجود، تولید پسته را افزایش دهند گفت: نارضایتی از سیستم اداری و قوانین دست و پاگیر، نشان میدهد نظام اداری ما دچار بیماری است و شاهد مثال اینکه برای اخذ یک مجوز، گاهی باید صدها امضا گرفت و دو سال منتظر ماند.

وی ادامه داد: برخی سرمایهگذاران داخلی و خارجی همه مطالعات را انجام میدهند و سرمایه لازم را فراهم میکنند ولی به ناگاه با تغییر قوانین مواجه میشوند و قیمت خرید محصولشان کاهش مییابد در حالیکه باید شاهد قوانین 20 ساله و حتی طولانیتر در این حوزهها باشیم.

نماینده مردم دامغان در خانه ملت خاطرنشان کرد: صدها تعاونی در سمنان مجوز لازم را کسب کردهاند ولی هیچ تسهیلاتی به آنها ارائه نشده است، پشت تریبون حرفهای زیبایی زده میشود ولی در مقام عمل آن حرفها را شاهد نیستیم؛ در حوزه تولید برق از انرژی خورشیدی هم فردی آلمانی حاضر به سرمایهگذاری 230 میلیون دلاری شده ولی کاهش قیمت خرید برق، مشکلاتی را در این زمینه به وجود آورده است.

حسینی شاهرودی هم در این زمینه تصریح کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی با تشکیل ستاد و حرف میسر نیست، باید طبق فرموده رهبری مدیریت جهادی را بکار گرفت و مسیرها را برای کارآفرینی و سرمایهگذاری کاهش داد.

وی گفت: مشکل اینجاست که دولتها بیش از آنکه حامی تولید باشند، رقیب آن هستند و بخشهای خصولتی، بزرگترین مانع فعالان بخش خصوصی به شمار میروند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی افزود: تنها از یک درصد ظرفیتهای معدنی سمنان استفاده شده که اگر این میزان افزایش یابد، نه تنها مشکل بیکاری در سمنان، بلکه در استانهای همجوار هم حل خواهد شد.

در بخش دیگری از «سروستان» سهشنبه شب، استاندار سمنان مهمان تلفنی برنامه برنامه بود؛ محمدرضا خباز با اشاره به دغدغههای نمایندگان مردم استان عنوان کرد: دولت الکترونیک میتواند یکی از راهکارهای حل بعضی از مشکلات اداری باشد.

وی افزود: در سمنان همه تلاشمان را بکار گرفتهایم که بخشی از دولت الکترونیک را به صورت پایلوت اجرایی کنیم.

خباز با بیان اینکه از دهه فجر امسال و با اعلام آمادگی 80 دستگاه دولتی، برخی از استعلامها نیاز به مراجعه حضوری نخواهند داشت گفت: سال گذشته 460 میلیارد تومان در اختیار 780 واحد تولیدی استان سمنان قرار گرفت و امسال هم بیش از 900 میلیارد تومان سهیمه استان است.

نماینده عالی دولت در سمنان تصریح کرد: به طور میانگین 300 روز از سال در استان آفتابی است که زمینهساز سرمایهگذاری در حوزه استفاده از انرژی خورشیدی به شمار میرود و تفاهمنامه تولید 1200 مگاوات برق هم به امضا رسیده است.

وی ادامه داد: دولت در ابتدای کار و هنگام قیمتگذاری خرید برق گمان نمیکرد این حجم از سرمایهگذاری را شاهد باشیم.

گفتنی است برنامه تلویزیونی «سروستان» از این پس سهشنبهها ساعت 18:00 از شبکه «شما» پخش میشود و شماره پیامک 30000909 هم برای ارسال پیشنهادات، انتقادات و سوالات مخاطبان در نظر گرفته شده است.