سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

قالیچه ای کهن فرصت های طلایی ایجاد می کند - صفحه محتوایی خبر

 

 

قالیچه ای کهن فرصت های طلایی ایجاد می کند

انیمیشن فرصت های طلایی در سیزده قسمت یازده دقیقه ای با استفاده از فرهنگ عامه و غنی خراسان بزرگ و نگاهی ویژه به زاد بوم خطه سربداران (سبزوار) ، داستان های را با تم حرفه و پیشه ی دوران کهن ایرانی همچون پنبه زنی، چوروخ، سفالگری، نمد مالی، آشپزی، ساروج و قالیبافی با داستان های مهیج و شاد برای کودکان و نوجوانان به تصویر می کشد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی، تکنیک این انیمیشن کات اوت بوه و تصاویر پس زمینه متأثر از نقاشی ایرانی ساخته شده است. شخصیت های اصلی فرصت های طلایی برادر و خواهری به نام های راشن و ماهشن هستند که با عمه عالی زندگی خود را سپری می کنند. تیارجان که شخصیت سرد و گرم چشیده ای است فرصت های طلایی را از دل تاس قالیچه، قالیچه ای کهن و رنگ و رو رفته که نماد اصالت است در اختیار راشن قرار می دهد، اما مانع اصلی بی باک است که فرصت های طلایی را نه برای خود بلکه برای فرمانفرما که حاکم ظالم منطقه است، می خواهد. همین تضاد باعث بوجود آمدن داستان های جذاب و دیدنی می شود.  

از دیگر شخصیت های محبوب این مجموعه تیکی طوطی شیرین سخنی است که فضایی مفرح را نشان می دهد. تندک و فرزوک و چل گیس کودکان فرز و تندی هستند که لحظات مهیجی را به نمایش می گذارند. داستان در روستای تک سپید تکاب در منطقه کومش سبزوار اتفاق افتاده است.

عوامل این انیمیشن عبارتند از: کارگردان: سید نورالله رضوی؛ کارگردان هنری: پروانه باغانی؛ فیلمنامه نویس: معصومه گنجه ای بر اساس طرحی از سید نورالله رضوی؛ ناظر کیفی: محمد علی صفورا؛ دستیار کارگردان و مدیر برنامه ریزی: فاطمه سادات رضوی؛ لی اوت: نجمه بهنامی فر؛ سرپرست انیماتورها: پروانه باغانی؛ طراح شخصیت و پس زمینه: سمانه کیوانلو؛ انیماتورها: علی عنبری، فاطمه صادقی، مهناز اعتمادی، سمانه خسروجردی، سارا کلاته سیفری و الهه توکلی پور،تهیه کننده: مؤسسه فرهنگی هنری کیا سبز با مشارکت مرکز پویانمایی خانه هنر دانشگاه حکیم سبزوار؛ مجری طرح: گروه مهندسی پویانمایی سروستان سبزوار.

این مجموعه به سفارش سیمای خراسان رضوی در شهر سبزوار تهیه شده است.  

alt

alt